Rtina u Zadaru


ubytování Chorvatsko

Malé letovisko Rtina vzdálené přibližně 25 km severovýchodně od Zadaru, najdete konkrétně v blízkosti Ljubačského zálivu a Pažského mostu, který spojuje pevninu s ostrovem Pag.
Toto na první pohled nenápadné letovisko má v současnosti přibližně 500 stálých obyvatel, jejichž počet se však během hlavní letní sezóny zvýší přibližně čtyřikrát.

První písemná zmínka o obci Rtina pochází ještě z doby slavného básníka Juraja Barakoviće, který zde žil v 16. století. Ten se ve svém díle zmínil, že jeho dědeček bojoval právě v těchto místech ještě za dob uherského krále Bela IV proti tehdejší Mongolské říši. V Rtině historie zanechala i několik zajímavých, především křesťanských památek, jako například kostel sv. Simeona, který byl postaven ještě v 19. století. V současnosti se obec spoléhá především na zisky z turismu, kterému se zde naštěstí poměrně daří, a to především díky téměř osmi kilometrem překrásných pláži, které lemují místní pobřeží.
Rtina pláž

Pláže v letovisku Rtina a okolí

Místní pobřeží je složeno převážně z pláží, které jsou tvořeny drobnými kamínky. Dvě rozsáhlejší pláže se rozkládají v okolí místního přístavu, který se nachází v blízkosti centra obce. Obě tyto pláže bývají během hlavní sezóny převážně poloprázdné, takže byste zde určitě měli najit místo pro oddych i vy. Nevýhodou zdejších pláži je především špatná dostupnost sociálního zařízení, restaurace či kavárny. Z toho důvodu vám doporučujeme si s sebou vzít i občerstvení. Na pláži Miočići však najdete volejbalový kurt a menší bar.

Sportovní atrakce a zábava

Pokud patříte mezi dobrodružné typy, určitě nebudete u nabídky sportovních atrakcí v Rtině zklamaný. Velmi dobré podmínky jsou zde například pro sporty, jako windsurfing nebo kitesurfing. Najdete tu i několik cyklostezek, které vedou buď do vnitrozemí oblasti, nebo k nedalekým ostrovům Pag a Vir, které jsou spojeny s pevninskou částí Chorvatska mostem. V obci se navíc každoročně začátkem července koná velký plavecký maratón, kterého se koneckonců můžete zúčastnit i vy.
rtina
Rtina nenabízí v oblasti kultury a zábavy tolik atrakcí, jako jiná známější letoviska. Snad nejvýznamnější události během letní sezóny je jen „Rybářský večer“, který se pravidelně koná koncem srpna. Ostatně můžete letovisko a zdejší kulturu poznat i díky místní kuchyni, která je složena především z čerstvých ryb, sýra, dalmatské uzené šunky a jehněčího.

ČTĚTĚ:   Konavle: Zelený ráj nedaleko Dubrovníku

Zajímavá místa v okolí, které musíte navštívit

V blízkosti mostu, který vede na ostrov Pag, můžete sledovat ruiny menší pevnosti, která je umístněná na samém cípu ostrova Pag. V minulosti tato stavba sloužila jako templářská středověká pevnost, též nazývána Fortica.
V samotné Rtině můžete navštívit například kostel sv. Simeona, který byl postaven ještě v 19. století, ovšem po zničení v 60. letech minulého století znovu postaven až v roce 1990.

Častým cílem rekreantů, kteří si jako dovolenkovou destinaci zvolí právě letovisko Rtina je například Národní park Paklenica. Ten se nachází v jihovýchodní části pohoří Velebit, které tvoří nad Velebitským kanálem mohutnou skalní hradbu zvedající se do výšky až 1800 metrů nad mořem. Celý NP Paklenica se rozkládá na ploše přibližně 3650 hektarů. Samotná oblast, kterou zabírá území parku, je výjimečná svou rozmanitostí, krásou, množstvím kaňonů a jeskyň. V jistých částech Velkého kaňonu se dokonce natáčely i scény ze slavné série o Vinnetouovi. Blízko Rtiny jsou však i další tři národní parky Chorvatska a to Plitvická jezera, Krka a Kornati.
Rtina pláže
Centrem kultury a zábavy celé Severní Dalmácie je město Zadar, které patří mezi největší města celé země. Z Rtiny do Zadaru navíc není vůbec daleko, jelikož trasa do tohoto města vám zabere přibližně 30 minut času. Samotný Zadar si dodnes uchoval původní římské urbanistické řešení a také několik zřícenin z tohoto období. Z tohoto směru je asi nejvýznamnější památkou akvadukt, jehož části můžete najít mimo města. Mezi nejcennější zachovalé památky Zadaru patří i kostel sv. Donáta, který zde stojí již od 9. století, románský kostel sv. Chrysogona z 12. století a krásná renesanční Pevninská brána, kterou vytvořil známý italský stavitel M. Sammichele ještě v 16. století. Navštívit byste však měli i jednu z nejlepších tržnic ovoce a zeleniny celé Dalmácie, kterou naleznete na adrese na “Ulica pod bedemom“.

ČTĚTĚ:   TOP 10 destinací v Chorvatsku, kam vyrazit za sportem

Rtina je krásné místo kde se vrcholky hor Velebit dotýkají nebe a jeho svahy se noří v Jaderském moři.

ubytování Rtina
Levné apartmány Rtina
<<<Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar