Opatija


ubytování Chorvatsko

Letovisko Opatija nacházející se při Kvarnerském zálivu a je častokrát označované také jako Benátky Jadranu. Opatija, která je domovem přibližně 12 000 obyvatel, je označováno také jako jedno z nejluxusnějších přímořských letovisek v celém Chorvatsku. Turismus v tomto městě má poměrně bohatou historii, vždyť první hotel zde stál již v roce 1884.

Opatija, která své jméno dostala podle benediktinského opatství (opatija), začala psát svou moderní historii v roce 1844, kdy bohatý obchodník Iginio Scarpa, který pocházel z nedaleké Rijeky, koupil vilu Angiolina. Za velký růst obce se však podepsala i nově vybudovaná železniční trať v roce 1872, která sem přivezla i mnoho zahraničních turistů, a to především ze sousední Itálie a Rakouska.
Dalším podstatným milníkem byl rok 1889, kdy se Opatija stala vůbec prvním městem na Jadranu, kde se léčilo vzduchem. Proto není divu, že sem začali přicházet i stále významnější hosté. Vždyť v minulosti toto letovisko navštívila skutečná smetánka z celé Evropy, jako Princ Louise Saxe Cobur, rumunský král Karel I., ale i švédský a norský král Oscar.
Opatija
V současnosti sice Opatija už má „na trhu“ množství konkurentů i doma, stále však patří mezi jedny z nejexkluzivnějších letovisek na Jadranu. Výhodou tohoto města je především stále velmi dobré klima, dlouhá promenáda podél moře (lungomare), kvalitní služby a pěkné, udržované pláže, které se mohou bezpochyby zařadit mezi ty nejlepší v celém Jadranu.

Na jakou konkrétní pláž byste měli jít odpočívat

 Opatija je centrem mnoha velmi pěkně udržovaných pláži, které lemují prakticky celé pobřeží tohoto na chorvatské poměry většího letoviska. Mezi nejznámější pláž v letovisku patří jednoznačně pláž Slatine, kterou místní nazývají i koupaliště Slatine. Najdete ji prakticky v centru letoviska. Možná pro mnohé nevýhodou je, že je pláž složena především z betonových desek. Na druhou stranu je ovšem velkým pozitivem to, že je koupaliště Slatine spojené s blízkou promenádou, kde se můžete kdykoliv dobře a kvalitně najíst. Pláž je vhodná prakticky pro všechny věkové skupiny, včetně dětí a osob se zdravotním postižením. V blízkosti pláže je i několik půjčoven, kde si můžete půjčit lehátka, slunečníky.

Další velmi zajímavou pláží, kterou najdete konkrétně v městské části Ičići je stejnojmenná pláž, která byla před časem ohodnocena i modrou vlajkou čistoty pláže. Pláž Ičići se skládá z drobných oblázků, které v určitých místech překrývají i nějaké ty betónové desky, které tu byly před časem vybudovány. K pláži mají přístup i osoby se zdravotním postižením, které zde mají k dispozici i samostatný vchod s rampou. Přímo na pláži se nacházejí i plavčíci, kteří jsou ochotni podat kdykoliv i první pomoc. Výhodou pláže Ičići je bezpochyby i dobrá dostupnost stravovacích zařízení a dětských hřišť, kde se mohou vaše děti zahrát prakticky kdykoliv během dne.
opatija pláž
Pokud hledáte spíše klidnější zátoku s velmi pěkným okolím, zajděte do nedalekého letoviska Lovran, které je od Opatije vzdáleno přibližně 6 kilometrů. Zdejší pláž Medveja, kterou najdete hned vedle zdejšího malého přístavu je ideálním místem pro trávení pohodového a bezstarostného odpoledne u moře. V blízkosti pláže se nachází dostatek restaurací a kavárny, kde si můžete vychutnat skutečně dobré kafé. V blízkosti pláže můžete najít i různé sportovní atrakce, jako nafukovací stěna, po které můžete lézt, nebo také půjčovny, kde si můžete pronajmout vodní skútr.

ČTĚTĚ:   Nejlepší šnorchlování: populární spoty chorvatského pobřeží

Množství sportovních atrakcí, ze kterých si určitě vyberete i tu svou

Opatija, jako jedno z nejluxusnějších letovisek Jadranu vůbec, nabízí návštěvníkům skutečně širokou nabídku sportovních atrakcí. Zdejší hřiště, kde si můžete zahrát třeba tenis, fotbal, basketbal nebo ve volejbal, jsou přístupné široké veřejnosti většinou za poplatek. Kromě toho se však v Opatiji nachází několik menších, ale i větších půjčoven člunů a jachet, se kterými můžete blíže poznat okolní letoviska a vody tohoto letoviska. Opatija je však známá i v profesionální sportovní oblasti, každoročně se zde koná Pohár Opatija v jachtingu, Mezinárodní regata v květnu, ale i mezinárodní turnaj v házené, která je jedním z nejoblíbenějších sportů v celé zemi. V okolí letoviska najdete i několik turistických tras a cyklostezek, které vás zavedou do blízkého, ale i dalekého okolí města.

Kam za kulturou a zábavou?

Obrovskou výhodou tohoto města je množství kulturních a zábavních atrakcí, které nemají obdobu v celé zemi. Nakolik je Opatija jedním z nejznámějších letovisek Chorvatska, tak během léta je nejednou střediskem mnoha koncertů i světoznámých hudebníků. V minulosti zde hrál například i známý italský hudebník Zucchero (vlastním jménem Adelmo Fornaciari). Ostatně se zde však nachází i množství klubů, diskoték, či kasina. Oblíbené je u domácích, ale i hostů letní kino, které disponuje celkem 2 000 míst pro sezení. Častokrát se v něm konají symfonické orchestry, folkové, rockové a popové koncerty nebo i velmi oblíbené divadelní představení. Mimo sezónu se zde koná například i karneval.
opatija-hotel
Budovu, kterou byste určitě neměli při návštěvě letoviska minout je místní Villa Angiolina, která je vlastně i kolébkou cestovního ruchu města. Její nejslavnější éra začala v roce 1844, když ji za blíže nespecifikovanou částku koupil bohatý obchodník Iginio Scarpa z Rijeky. Své jméno dostala po zesnulé manželce Angiolini. Časem se tato budova stala přechodným domovem mnoha významných přátel a hostů Iginia Scarpa. Velmi pěknou částí kromě samotného interiéru, ale i exteriéru budovy je okolní zahrada, která se rozkládá na ploše 3,64 ha. Ta je celkově rozložena na 60 samostatných oblastí, ve kterých najdete celkem až 150 rostlin, a to včetně exotických květin. Pokud chcete poznat rakousko-maďarské dějiny, navštivte i zdejší muzeum, ve kterém je výstavní několik velmi zajímavých a pěkných uměleckých děl.

ČTĚTĚ:   Seznam nejhorších chorvatských jídel. Měli jste tu čest?

Další neméně zajímavou budovou je nejstarší hotel na východním pobřeží Jadranu, který byl postaven ještě v roce 1884. Hotel Kvarner, který stále patří mezi nejluxusnější hotely města vůbec, dali postavit na bývalých vinicích rodiny Tomašić. Původně ovšem na tomto místě mělo stát sanatorium pro pacienty s plicními chorobami. Nejvýraznější měrou se na stavbě hotelu podíleli tehdejší jižní železnice a jejich tehdejší ředitel Friedrich Julius Schüler. Zajímavou částí hotelu je především její přední část, jejíž součástí byla v minulosti i jedna z nejelegantnějších kaváren světa.

Mezi nejstarší památky města patří jednoznačně místní kostel svatého Jakuba, který byl postaven ještě v roce 1420. Po dobu své historie si tato stavba prošla již několika rekonstrukcemi, naposledy v roce 1930, kdy byl celý kostel rozšířen o několik přistavených nových částí. V interiéry kostela se nachází Pieta, kterou vytvořil slavný chorvatský sochař Ivan Meštrović. Pokud Vás zajímá čas svatých mší v tomto kostele, tak během pracovních dnů se zde mše konají vždy o osmé hodině rané a šesté hodině večer, během víkendu zase o 09:00, 11:00 a 18:00.

Chorvatský chodník slavných

Chodník slavných má několik míst ve světě, mezi ně patří i město Opatija. Zdejší chodník slavných, který se nachází nedaleko místní promenády, nosí také světoznámá jména, jako například jednoho z největších, ne-li vůbec největšího vynálezce světa Nikola Tesly, známé lyžařky Janici Kostelić nebo známého chorvatského basketbalisty, který byl v roce 2002, tedy 9 let po tragické autonehodě uveden i do basketbalové síně slávy.

ubytování Opatija
Levné apartmány v OpatijiOhodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner