Ostrov Šolta – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Malý a neprávem zapomínaný ostrov Šolta se „skrývá“ ve střední části Dalmácie a dělí ho od kontinentální části země Splitský průliv. Kromě toho, že je Šolta jedním z nejmenších ostrovů Dalmácie, je v současnosti stále poměrně řídce osídlený, jelikož je domovem přibližně 1500 obyvatel. Ti se kromě turismu živí především zemědělstvím.

Historie tohoto klidného ostrova sahá až k prvnímu století před naším letopočtem, kdy ho obývali ilyrské kmeny. Později je však vystřídali i starověký Řekové a Římané, kteří zde vybudovali několik osad. Během středověku zase toto místo pocítilo sílu pirátů, kteří v té době ohrožovali obecně většinu míst po celém Jadranu. Nejhorší časy si však ostrov a jeho obyvatelé zažili během 2. světové války, když byli na sílu vystěhováni. Naštěstí po skončení války ostrov opět začal „žít“.
Šolta
V současné době tento pro mnohé ještě neprozkoumaný ráj čeká než jeho krásy a historické památky objevíte i vy. Ostrov Šolta je velmi vhodný především pro rodiny s dětmi, které tu s velkou pravděpodobností najdou vše, co potřebují. Pokud se sem rozhodnete přijít, určitě nezapomeňte vyzkoušet i místní kvalitní olivový olej a med.

Pláže na ostrově Šolta

Pokud se rozhodnete jít odpočívat k letovisku Stomarska, které patří mezi nejznámější letoviska ostrova, najdete zde několik velmi pěkných oblázkových pláži. Hlavní městská pláž, která se nachází v blízkosti centra tohoto malého letoviska, je ideálním místem na trávení příjemných chvil při nádherném Jadranu. Její výhodou je především pozvolnější vstup, menší bar v blízkosti pláže a velmi příjemné a také klidné prostředí pláže.

V hlavním letovisku ostrova, městě Nečujam, ve kterém najdete několik moderních apartmánů, se nachází oblíbená pláž, která nese název stejnojmenného letoviska. Je složena převážně z drobných oblázků. V její blízkosti se nachází i menší přístav, kde kotví převážně zdejší čluny. Je velmi vhodná i pro rodiny s dětmi, díky velmi dobrému pozvolnému vstupu. V blízkosti pláže se nachází kratší řada palem, které tomuto místu dodávají jemný nádech exotiky.
Šolta pláže
V západní části ostrova Šolta najdete jedno letovisko, které patří taktéž mezi menší letoviska Dalmácie. Maslinica, v jejíž blízkosti se nachází několik menších ostrovů (napr. „Saskinja“ vzdálený jen 500m od Maslinice kam můžete přeplavat), je tvořena z několika větších a menších zátok. Největší z nich, kterou najdete v nejzápadnější části ostrova je hlavní pláž tohoto letoviska. Tuto pláž poznáte podle toho, že je mořem ohraničená až ze tří stran, avšak pouze na jedné z nich jsou podmínky vhodné pro koupání. V jejím centru najdete i Mnesia bar, kde se můžete během horkých dnů občerstvit.

ČTĚTĚ:   Trsteno - Riviéra Dubrovník

Sport na ostrově

Ve všech letoviscích ostrova se nachází několik multifunkčních sportovních hřišť, kde si můžete i bezplatně zahrát některý z kolektivních sportů. V letovisku Stomarska najdete i menší školu potápění, ostatně se však můžete potápět i u břehů jiných letovisek, velmi vhodným místem je například blízké okolí letoviska Nečujam.
Stomorska
Cyklisté a turisté mohou zase využít některou z vyznačených tras, které procházejí prakticky přes celý ostrov Šolta. Cyklisté mohou využít celkem dvě cyklostezky, které začínají i končí v obci Rogač. Lehčí z nich je dlouhá přibližně 30 km, druhá (těžší) je zase dlouhá přibližně 45 km.

Historické památky Šolty

Jednou z významných památek ostrova je například vila D. Balistriće s pamětní síní Marka Maruliće. Tento historický dům najdete v letovisku Nečujam. Kromě toho můžete před touto stavbou navštívit i pomník významného chorvatského básníka Petra Hektoroviće, který žil na přelomu 15. a 16. století. Jeho díla jsou známá i za hranicemi Chorvatska, protože mnohá své díla psal i v latinštine a italštině.
V hlavním ekonomickém centru ostrova Grohote najdete kromě mnoha kamenných domků, které zde stojí již několik století, i jednu významnou křesťanskou památku, jejíž základy sahají ještě k přibližně 6. až 7. století našeho letopočtu. Místní farní kostel sv. Štěpána je totiž postaven na starokřesťanské bazilice. Kromě toho se v tomto malém městečku nachází i antický sarkofág a obranná věž ze 17. století.

V letovisku Maslinica najdete opevněnou obrannou věž, která svému účelu sloužila především na přelomu 17. a 18. století. Později se k ní dostavěl i zámek. Od 60. let minulého století tato stavba slouží jako významný a luxusní hotel.

Kam na celodenní výlet

Pokud se rozhodnete jet na dovolenou k moři právě na ostrov Šolta, máte několik možností, kam zajít na celodenní fakultativní výlet. Asi nejzajímavějším místem, kde si můžete takový výlet udělat je blízké město Split. To většině z vás asi blíže nemusíme představovat. Pro ty, kteří však nemají dostatečné informace o tomto městě, určitě doporučujeme navštívit Diokleciánův palác, který je zapsán v seznamu UNESCO. V této mohutné stavbě najdete několik menších částí, které se určitě vyplatí vidět.
stomorska
Blízkou lokalitou, kterou ročně navštíví několik desítek tisíc turistů je ostrov Brač. Ten se proslavil především díky překrásné pláži Zlatni Rat, kterou ročně navštíví prý přibližně 50 tisíc turistů z celého světa. Kromě toho je však toto místo oblíbené i díky překrásné přírodě, vždyť právě zde najdete nejvyšší bod všech ostrovů Jaderského moře (Vidova gora), který je vysoký přibližně 778 metrů. Brač se však proslavil už v minulosti i díky kvalitnímu mramoru, který byl využit právě při výstavbě sídla císaře Diokleciána ve Splitu.

ČTĚTĚ:   Romantika na Valentýna? Do Dubrovníku!

Několik kilometrů severně od ostrova najdete další celosvětově známé místo. Město Trogir patří mezi nejcennější historická města nejen celé Dalmácie, ale i celé Evropy. Překrásné historické centrum, které ročně navštíví několik desítek tisíc turistů je od roku 1997 zapsáno v seznamu UNESCO. V něm najdete několik zajímavých historických stavby, jako například Pevnost Kamerlengo, která v minulosti chránila město Trogir před nepřáteli. Kromě ní však v tomto městě najdete i několik významných křesťanských památek, jako například kostel sv. Jana Trogirského.

Ostrov Šolta s osmi spojy denně v sezóně se stal prakticky předměstí Splitu. Pokud jste v blízkosti uřitě navštivte Šoltu a namísto věčných dopravních zácp na silnicích vedoucích z města do přeplněných pláží, skočte na trajekt, osvěžte se na palubě a za necelou hodinu dorazíte na místo určení, kde moře je křišťálově čisté, kde četné oblázkové pláže nejsou přeplněné a ceny jsou stále realistické a dostupné.

ubytování Šolta
Levné apartmány na ostrově ŠoltaOhodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split