Biograd na Moru – severní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Město a přístav Biograd na Moru najdete v Severní Dalmácii, mezi městy Šibenik a Zadar. Biograd je obchodní a dopravní centrum s velmi dobrým spojením. Vzhledem k jeho velkému přístavu Marina Kornati, který má více než 500 kotvišť, se stal důležitým výchozím bodem i pro lodní výlety po Jadranu.

Od 11. století byl Biograd sídlem chorvatských králů a biskupů, o čemž najdete důkazy v řadě sakrálních staveb, nebo ve zdejším muzeu, ve kterém jsou sbírky už z antických dob.

Biograd na Moru je dnes moderní letovisko s dobře vybudovanou turistickou infrastrukturou. První návštěvníci do něho začali jezdit už kolem roku 1920, a byli to právě obyvatelé tehdejšího Československa. Návštěvníci sem jezdí nejen kvůli krásným plážím, ale i za sportem a rybařením.

Díky blízkosti národních parků Paklenica, Kornati a Krka, nebo přírodních parků Telaščica a Vransko jezero si na své přijdou i milovníci přírody, turistiky, nebo cyklistiky.
Biograd

Pláže

Na jihovýchodní straně města je řada krásných, oblázkových a písečných pláží obklopených borovicemi. Začínají pláží hotelu Illyria a Adriatic a pokračují oblázkovou pláží Dražica až k písečné zátoce Soline.

Všechny pláže se táhnou podél chodníků, a jsou vybaveny všemi možnými vybavení. Najdete zde mnoho barů, restaurací, obchodů s rychlým občerstvením, ale i stánky s plážovými doplňky a suvenýry.

Jsou zde k dispozici i různé druhy služeb, jako například masáže, půjčovna skútrů, šlapadel, kánoí a lodí, ale i dalších vodních sportů a volnočasových aktivit.

Pláže jsou vybaveny šatnami a sprchami a můžete si na nich pronajmout lehátka a slunečníky. Vzhledem k postupnému přístupu k moři, stínu a vybavení pláží jsou ideální pro rodiny s dětmi. Na tyto pláže mají také přístup osoby se zdravotním postižením.

Oblázková Plaža Bošana se nachází v severozápadní části města. Z města k pláži je to přes 10 minut chůze podél pobřeží, pak zajdete za nový přístav. Pláž je s pozvolným vstupem do moře a k dispozici je hřiště na volejbal a dětské hřiště. Na pláži se neschováte před sluníčkem, proto se dobře vybavte odpovídající ochranou proti slunci!

Pokud chcete klid, vydejte se od Biogradu směrem na Sveti Filip i Jakov. Mezi těmito městečky najdete hodně klidnějších malých pláží a zátok, na kterých budete třeba i sami.

Aktivní odpočinek

Biograd je jedno velké sportoviště, takže na své si přijdou všichni. Kromě plážových sportů můžete využít i sportovišť, která jsou v borovém lese, pouhých 10 minut od centra města. Najdete zde velký tenisový areál s nočním osvětlením, který má 20 tenisových kurtů s různými povrchy. V blízkosti je fotbalové, basketbalové a volejbalové hřiště. Dále tam najdete mini golf, bowling, kuželky a mnoho dalšího.

ČTĚTĚ:   Cesta do Chorvatska 2023

Poloponorka

Pro rodiny s dětmi je ideální zábava právě na tomto plavidlu, které není ani loď, ani ponorka, i když tak vypadá. Má podvodní kabinu, ve které můžete za nerozbitnými okny pozorovat podmořský svět. Na celé zeměkouli je v současnosti jen 55 podobných plavidel, ale to v Biogradu má primát v tom, že má největší plochu oken. Na ponorce si můžete pořizovat vlastní fotky, nebo natáčet dění pod hladinou.

Ponorka vyplouvá pětkrát denně, plavba trvá 45 minut a stojí 70 HRK. V noci vyplouvá dvakrát, plavba trvá 30 minut a stojí 90 HRK. Protože se do ponorky vejde jen 12 lidí, je potřeba si ji včas zarezervovat na telefonním čísle +385 (0) 99 564 0664.

Rybaření

Milovníci rybolovu najdou v Biogradu ideální místo pro svůj koníček. Pouhých 5 km od města se nachází jedno z největších chorvatských jezer – Vransko jezero. Najdete v něm jak sladkovodní, tak mořské druhy ryb. Nejlepší místo pro rybaření je zde v blízkosti kempu, nebo kolem kanálu Prosik, který spojuje jezero a moře. Protože se jedná o přírodní park, je tady přísný zákaz lovení v noci!

Povolení k rybolovu můžete získat v kterékoliv cestovní agentuře v centru Biogradu, nebo přímo v informačním centru na jezeře. Tam si také můžete půjčit loďky. Ujistěte se ale, které druhy ryb můžete lovit, protože například u úhořů je přísný zákaz jejich lovu! Povolenky stojí od 60 HRK na den až po 700 HRK na 30 dní.
Biograd na Moru

Cykloturistika

Pro milovníky cyklistiky existuje v Biogradu mnoho možností. Pro ty méně zdatné jsou zde vybudovány cyklostezky, které vedou po okolních vesničkách, nebo podél pláží.

Pro zdatnější je možnost zajet si až k Vranskému jezeru, kolem kterého je 38 km dlouhá, krásná cyklostezka, která vede až na Kamenjak.

Fantastický zážitek na kole budete mít i na ostrovech Pašman a Ugljan, kde je velké množství tras, ale ty už jsou opravdu poměrně náročné, protože vedou na vrcholy kopců. Na ostrovy se dostanete trajektem z Biogradu na Pašman, který je s Ugljanem spojený mostem.

ČTĚTĚ:   Znáte těchto 5 nejkrásnějších chorvatských cyklotras?

Ceny z Biogradu na Tkon, který je na Pašmanu, jsou 12 HRK za osobu a 14 HRK za kolo. Trajekty vyplouvají v hodinových intervalech tam i zpět. Kola si můžete pronajmout skoro v každé cestovní agentuře za cenu cca 100 HRK na den. Jedna z nich je například v hotelu Ilirija na adrese Tina Ujevića 7.

Potápění

Ve městě jsou tři potápěčské kluby, které organizují výlety za podmořským dobrodružstvím nejen v Biogradu, ale i po okolních ostrovech. Kurzy potápění od začátečníků až po pokročilé pořádá klub Albamaris na adrese Ivane B. Mazuranic 4. Tento klub pracuje během celého roku, takže pořádají potápěčské výpravy po celý rok. Více informací můžete získat na e-mailu info@albamaris.hr.

Biograd na Moru nabízí daleko víc možností jak trávit čas. Je zde mnoho cestovních kanceláří, které pořádají výlety po okolních ostrovech, parcích, nebo městech.

Ještě poslední rada na závěr. Pokud se budete toulat po centru, tak auta nechávejte vždy na vyznačených parkovištích. Ač mají Češi v Biogradu téměř výsostné postavení, na toto je místní policie velice háklivá a auta nechává bez milosti odtáhnout!

ubytování Biograd
Levné apartmány v Biogradu


Biograd na Moru – severní Dalmácie
2.5 (50%) 2 hlas[ů]

8 Responses to Biograd na Moru – severní Dalmácie

 1. Alena Brožova

  Zatim nejkrasnejsi misto z tech,kde jsem byla.Povljana,Medulin,Brela,Makarska,Rab…Ted bych rada Dubrovnik.

 2. Petr Nedoma

  Chorvatsko – nádhera skoro všude, ale Medulin hrůza aspoň za sebe

 3. Zdenka Rousová

  Biograd na Moru miluju ! 🙂

 4. Monika Bláhová

  Krásný Biograd! 🙂

 5. Petra Kepková

  Biograd nádherný

 6. Jo,tam letos jedu.Sice je nas 6,ale ja sama,poprve dovolena bez povinnosti.

 7. Miluji město Biograd na Moru, je to moje srdeční záležitost, jinam bych ani nechtěla a nejela, je to tam super!

 8. Miluji Biograd na Moru, nikam jinam bych ani nejela, už se tam opět těším ještě dva měsíse a ahoj Biográdku!

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar