Petrčane u Zadaru


ubytování Chorvatsko

Přibližně 12 kilometrů severně od města Zadar leží v stejnojmenné zátoce letovisko Petrčane. Tato poměrně malá obec je v současnosti domovem přibližně 500 obyvatel. Zátoka Petrčane je známá především svou čistotou, dokonce nejednou se označuje jako nejčistší v celém Chorvatsku. Navíc celým pobřežím Petrčane se táhne množství pláži, včetně písčitých.

Téměř 900 let stará vesnice je domovem i několik zajímavých historických míst, jako například středověký kostel sv. Bartoloměje z 12. – 13. století, který zde dnes stojí již v pozměněné formě. Vynikající poloha letoviska však umožnuje návštěvníkům Petrčane i zajet do nedalekých historických měst Zadar a Nin.
Petrčane

Krásné pláže s křišťálově čistým Jadranem

Bezpochyby nejoblíbenější pláží letoviska Petrčane je pláž Punta Radman, kterou najdete na místním přírodním poloostrově, v blízkosti rozsáhlého a hustého borovicového lesa. Tato písčito-oblázková pláž je velmi vhodnou destinací v podstatě pro všechny návštěvníky Petrčane. Velmi dobrý pozvolný vstup do moře, blízký hotel a hustý porost borovic je zárukou nejvyšší kvality pláže.

O něco méně známá je pláž v blízkosti místního klubu “Nela Beach Club“. Tato oblázková pláž je vhodnou destinací pro lidi, kteří hledají i aktivní odpočinek u moře. Najdete zde hřiště pro plážový volejbal, bar, fitness na pláži, pirátský tábor a mnoho jiných atrakcí, které vás určitě zabaví. Vstupné je samozřejmě zdarma.
Petrčane pláž

Sportovní atrakce a noční život v Petrčane

V případě, že máte rádi aktivní dovolenou, Petrčane svým návštěvníkům nabízí několik zajímavých sportovních atrakcí. Velmi dobré podmínky zde přejí především vodním sportům, jako potápění a windsurfing. Během pobytu v Petrčane se však můžete těšit i na jiné sportovně-rekreační aktivity, jako cyklistika, jízda na koni, biliard, fitness, welness a golf. Mimo toho si však můžete pronajmout i automobil, vodní skútr, loď nebo i silniční skútr.

ČTĚTĚ:   Kanica u Rogoznice - riviéra Šibenik

Co se týče kultury, zábavy je během hlavní sezóny v Petrčane prakticky stále plno. Petrčane hostí mnoho hudebních festivalů a nejznámější je Garden Festival. Pokud chcete vyzkoušet místní gastronomii, určitě zajděte do některé z místních restaurací. Najdete zde ovšem i diskokluby, noční klub a koktejl bar. Konkrétně je velmi oblíbeným místem turistů v Petrčane místní “Caffe Bar Vagabundo“, který najdete pár kroku od hlavního náměstí obce.
Petrčane pláž Pinija

Kam pro čerstvé potraviny?

V centru Petrčane existuje několik malých menších obchodů, kde každý den najdete čerstvé maso a pečivo. Pokud však budete chtít zajít na větší nákup, určitě si to namiřte do nedalekého Zadaru, kde je nabídka zboží podstatně širší. V Petrčane však konkrétně můžete navštívit i místni „Konzum“, který je otevřen od pondělí do soboty (07:00 do 21:00) a v neděli od 07:00 do 20:00. V něm zakoupíte i čerstvé ryby, které však můžete dostat koupit i brzy ráno přímo u rybářů.

Zajímavá místa, která musíte navštívit

Jihovýchodně od Petrčane můžete najít jednu z nejstarších staveb v okolí, která však v minulosti prošla mírnými úpravami. Kostel sv. Bartoloměje, který byl postaven ještě v průběhu 12. -13. století.
Petrčane promenáda
Nedaleké královské město Nin, které je vzdáleno od Petrčane přibližně 7 km, je známé pro své překrásné historické centrum, které je umístěno na malém poloostrově, jenž je spojen s okolní částí Ninu na třech místech. Mezi nejvýznamnější historické památky na tomto poloostrově patří jednoznačně kostel sv. Kříže, který je považován za nejmenší katedrálu na světě. Dále zde však můžete navštívit i Biskupský palác nebo most s Dolní městkou bránou. Za městem si můžete prohlédnout i v celku zajímavé rozsáhlé zříceniny Dianina chrámu a amfiteátru, které pocházejí ještě z dob Římské říše.

Směrem na jih se zase můžete vybrat do kulturního a ekonomického centra Severní Dalmácie, města Zadar, ve kterém můžete navštívit známé městské tržiště, kde najdete široký výběr čerstvých potravin, nebo několik známých historických památek, jako například římské fórum, chrám sv. Donáta z 9. Století, baziliku sv. Anastázie, nebo Mořský orgán, který patří mezi novější stavby.

ČTĚTĚ:   Povlja na ostrově Brač - jižní Dalmácie

ubytování Srima
Levné apartmány v PetrčanePetrčane u Zadaru
4.1 (81.29%) 31 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Severní Dalmácie - Zadar