Lopar na ostrově Rab


ubytování Chorvatsko

Známé turistické městečko Lopar vzdálené jen 12 kilometrů od starého města Rab, naleznete v severovýchodně části ostrova Rab.
Lopar, jako turistické středisko láká početné množství turistů především na rozsáhlé a četné zátoky, které se táhnou podél celého pobřeží tohoto letoviska. Samotnou obec zase charakterizuje množství restaurací s širokou gastronomickou nabídkou.

Lopar má však dodnes významné místo i v historii. Právě v těchto místech se totiž narodil svatý Martinus, který podle legendy v roce 301 položil základy dnešního San Marina. Na jeho počest je pojmenován dokonce i zdejší hotel a kemp. Kromě toho zde však můžete dnes stále sledovat i několik hmotných památek. Konkrétně za zmínku stojí například kostel Panny Marie, dále je však Lopar známý také jako domov tuleně středozemního, podle něhož je také nazvaná zdejší jeskyně (Medova Buža).
lopar

Rozsáhlé písečné pláže v Loparu s vynikajícím pozvolným vstupem do moře

Nejrozsáhlejší pláží v letovisku a jeho okolí je Rajska plaža, která je dlouhá cca 1,5 km. Najdete ji v pravé části Loparu, v blízkosti apartmánů a místního přístavu. Pláž Rajska je vyhledávána především kvůli jemnému písku a vynikajícímu pozvolnému vstupu do moře (přibližně 50 metrů od břehu ještě voda sahá jen po kolena). Vedle pláže najdete početné množství barů, bufetů, restaurací a množství zábavných atrakcí (tobogán, vodní kolo, plážový volejbal, dětské hřiště).

Nedaleko pláže Rajska naleznete také velice atraktivní písečnou pláž Livačina, která je umístěna v blízkosti několika stravovacích zařízení. Tato pláž je ideální místem pro rodiny s dětmi díky svým ideálním podmínkám a také pro milovníky hry picigin. V blízkosti pláže nechybí ani standartní sociální zařízení (WC, sprchy a převlékací kabinky).

Pokud vyhledáváte nudistické pláže, impozantní pláž Sahara je pro vás jako stvořená. Najdete ji v blízkosti pláže Rajska, ale dostatečně daleko od běžného ruchu letoviska. Jinak jemná písečná pláž s vynikajícím pozvolným vstupem nenabízí svým návštěvníkům sice nijak nadstandardní služby, během léta tu však pravidelně připlouvá člun s čerstvou donáškou lehkých jídel a ovoce. Mimo této pláže tu však najdete ještě dvě jiné nudistické pláže, a to pláž Ciganka a Stolac, které jsou svými podmínkami velmi podobná této pláži.
Lopar pláž

Obrovské možnosti pro aktivní sportovní odpočinek

Lopar kromě krásných pláž nabízí i široké možnosti v oblasti sportu. Vynikající podmínky pro vodní sporty, jako vodní lyžování, parasailing, či windsurfing sem přitahují obrovskou masu rekreantů ze všech koutů Evropy. V letovisku najdete i potápěčské centrum (Ronilački centar Moby Dick), které má ve své nabídce i řadu kurzů pro začátečníky, ale i pokročilé potápěče. Vynikající atrakcí pro tento sport je nedaleká jeskyně Medova Buža, kde se často pořádají i pro nás netradiční podvodní svatby.

ČTĚTĚ:   10 zajímavostí o Chorvatsku, které vás překvapí!

Kromě vodních sportů si zde můžete na místních moderních hřištích zahrát fotbal (hřiště s umělou trávou), basketbal nebo plážový volejbal. Vynikající podmínky jsou zde však i pro nadšence tenisu, kteří zde najdou dokonce i školu tenisu, která zaměstnává několik profesionálních trenérů, kteří vám pomohou zlepšit kvalitu vaší hry.

V okolí letoviska najdete i několik kilometrů cyklistických stezek a turistických tras, většina z nich navíc prochází přes některé přírodní atrakce a historické budovy, díky kterým blíže poznat kulturu a historii zdejšího obyvatelstva. Pokud však hledáte širokou nabídku sportovních atrakcí na jednom místě, určitě se zastavte v místním zábavně-rekreačním komplexu, který je umístěn mezi místním hotelovým komplexem. V něm najdete celou řadu sportovních aktivit jako tenis, stolní tenis, mini-golf, basketbal, biliard, skokanské můstky, trampolíny a také i několik dětských hřišť.
Lopar pláže

Noční život a kulturní slavnosti

Po dlouhém a horkém dni vám jistě večer bodne procházka po rušných uličkách Loparu. Zastavit se můžete v některé z místních restaurací, kde si můžete dát například chobotnici podle tradičního receptu nebo jinou zdejší specialitu, dále se zastavit v některém z místních obchodů se suvenýry nebo i v některém z místních barů, kde je veselo až do časných ranních hodin.

V případě kulturních slavnosti se v Loparu každoročně koná několik menších kulturních akcí, které jsou velkou atrakcí především pro turisty. Konkrétně je známá například Loparska noc, během níž v ulicích můžete sledovat zručnost zdejších řemeslníků, ale i místní folklorní soubory, které jsou také součástí historie obce. Velmi oblíbené jsou však i rybářské slavnosti, které se konají týdně prakticky po celou hlavní sezóny. Významnou kulturní událostí především pro místní je i svátek narození Panny Marie, který se slaví vždy 8. září. Ostatně se však můžete těšit během letní sezóny na množství menších akcí a koncerty, které tomuto místu dodávají pravou dovolenkovou atmosféru.

Zajímavá místa, která byste měli navštívit

V obci Lopar najdete v současnosti celkem dva kostely. První z nich, farní kostel sv. Jana Křtitele najdete v centru obce. Kostel sv. Jana Křtitele, který je jedním z nejstarších kostelů v celé oblasti, bývá pravidelně i dějištěm některých letních koncertů. Druhou významnou křesťanskou památkou tohoto druhu je votivní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se nachází na nedalekém kopci nad obcí. Jeho základy pocházejí ještě ze 14. století, v současnosti se v něm slaví i svátek Narození Panny Marie.
lopar rab
Známým turistickým místem, ovšem přírodního původu, je geologický park Lopar. Ten se rozprostírá v nadmořské výšce od 0 až do 87 metrů. Geologický park Lopar je charakteristický především pro unikátní geologickou strukturu, která se výrazně podílí na vzniku vzácné fauny a také i kvůli zajímavým pískovcovým útvarům.

ČTĚTĚ:   5 tipů na výlety na ostrově Hvar

V případě, že se rozhodnete trávit letní dovolenou v Loparu, určitě navštivte i hlavní město ostrova, město Rab. To je oblíbenou základnou jachtařů, milovníků vodních sportů, ale i cílem turistů, kteří se zajímají o historické památky. Součástí města Rab je totiž i několik cenných historických budov, mezi které patří například zdejší katedrála Nanebevzetí Panny Marie, městské opevnění z 12. – 13. století, ale i několik historických domů a paláců, které v minulosti obývali bohaté šlechtické rodiny.

ubytování Lopar
Levné apartmány v Loparu
<<<Lopar na ostrově Rab
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner