Rab – Kvarner


ubytování Chorvatsko

Rab, je přibližně osmitisícové hlavní město stejnojmeného chorvatského ostrova (ve skupině Kvarnerských ostrovů) s řadou historických pamětihodností a skvělých míst na koupání. Z pevniny se na Rab dostanete jednoduše například po silnici E65 a pak trajektem z vesničky Stinice (cesta vede přes úžinu na nejjižnějším místo ostrova).

2Turisticky nejatraktivnější je historický střed města Rabu (ležící na úzkém skalnatém mysu, vybíhajícím do moře) s typickými kamennými domy plnými obchůdků, restaurací, pizzerií a pivnic, s promenádami, ale i velmi křivolakými uličkami, podloubími, schody a terasami. Hojně navštěvované jsou i místní kostelíky a věže, z jejich ochozů je nádherný výhled nejenom na samotné město a přístav, ale i na blízký zalesněný poloostrov na jihozápadě s oblíbenými kamenitými plážemi (dostanete se k němu jednoduše lodí). Z výšky ale snadno přehlédnete i podstatnou další jihozápadní část pobřeží a pokochat se můžete i výhledem na nejvyšší vrcholky ostrova na severovýchodě.

 

Tak jako většina chorvatských měst, ožívá město Rab především v podvečer a v noci. Lidé jsou zde milí a úslužní, obchůdky se suvenýry jsou i ve večerních hodinách otevřené dokořán a v restauracích si můžete pochutnat na místních specialitách nebo poslouchat živou hudbu.

 

Nejoblíbenějším místem pro koupání je již zmíněný poloostrov, ležící jihozápadně od města Rabu, ke kterému vás přímo z centra města dopraví lodní taxi (na poloostrov se můžete dostat i autem ze severu, objíždění zátoky je ale zdlouhavé). Na jihozápadní pobřeží poloostrova si pak můžete vybrat jednu z desítek krásných skalnatých a kamenitých zátočin a vychutnat si se svými blízkými při koupání v moři v soukromí. Na poloostrově se můžete i občerstvit v několika restauracích a jsou zde i oblíbené nudipláže.

 

Celý ostrov Rab je vyhlášený svým příznivým podnebím a poměrně vysokým počtem hodin slunečního svitu (2 500 hodin za rok). Je oblíbeným cílem jachtařů a milovníků vodních sportů. Na skalách zde rostou borovice halepské, cesmínové duby, moruše a cendry. V zahradách pěstují místní lidé olivovníky a ovoce i zeleninu.

ČTĚTĚ:   Chorvatské památky I.

 

Na ostrově Rabu žili nejstarší obyvatelé již ve 4. století před naším letopočtem (ilyrský kmen Liburnů) a například Římané si zde budovali přepychové vily a letohrádky. Ostrov byl začleněn i k Benátské republice. Od roku 1920 patří ostrov Rab k Chorvatsku.


ubytování Rab
Levné apartmány na Rabu


Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2014, Kategorie : Kvarner, Magazín