Město Murter na ostrově Murter


ubytování Chorvatsko

Město Murter nacházející se v severozápadní části ostrova je velmi pěkným, ale zároveň také i velmi zajímavým místem pro pobyt u moře. Kromě toho, že je město Murter vůbec největším městem celého ostrova Murter je jeho součástí i obrovské množství ostrovů (více než 170), z nichž až 19 je dodnes trvale obydlených. Toto správní středisko ostrova Murter je jinak známé i svými starými a útulnými uličkami, které mnohdy mají konec až u moře. Město, tak jako celý ostrov je poměrně hustě osídleno, takže zde samozřejmě nechybí i restaurace, obchody, prodejny s oblečením, bankomaty, lékárny a mnoho jiného.

Pláže v Murteru

V letovisku Murter si můžete vybrat celkově až ze čtyř velmi dobře zabezpečených a čistých pláži. Hlavní, tedy městkou pláž letoviska, pláž Luke najdete v zátoce Hramina. Na pláži Luke máte široký výběr sportovních aktivit, pro malé děti je tu zase postavěno velké dětské hřiště s pískovištěm. V blízkosti pláže nechybí restaurace, kavárny a jeden supermarket, kde si můžete nakoupit čerstvé potraviny. Pláž je ostatně pro velmi dobrý pozvolný vstup velmi vhodná i pro neplavce.
Murter
Jednou z nejoblíbenějších pláži celého ostrova Murter je i pláž Slanica, kterou najdete v západní části pobřeží letoviska Murter, v blízkosti kempu Slanica. Pláž Slanica patří vůbec mezi jedny z nejlépe vybavených pláži celého okolí letoviska. Nechybí zde několik rekreačních sociálních zařízení a také i placené parkoviště, které je však po 17:00 pro všechny návštěvníky pláže bezplatné. Součástí této oblázkové pláže jsou i betonové plochy, které můžete využít k opalování i vy. Milovníci sportu si zde mohou zahrát třeba plážový volejbal na místním pískovém hřišti, pro děti je tu zase připraven zábavní park. Jinak rušná pláž se nachází ve velmi pěkné a čisté lokalitě, kde najdete hned několik restaurací, barů a stánků s občerstvením.

Mnozí rekreanti, kteří se rozhodnou trávit léto u Jadranu ve městě Murter si pochvalují i pláž Čigrada. Pláž Čigrada najdete jižně od pláže Slanica, v poměrně klidné části města. Součástí této pláže je přístav a také i bezplatné parkoviště. V blízkém okolí jsou k dispozici celkem dvě restaurace, kde jsou podávány velmi chutné a hlavně čerstvé zdejší speciality. Menším negativem této pláže je však špatná dostupnost lehátek a slunečníků, což je však dá se říct problémem všech pláži v okolí.

ČTĚTĚ:   Chorvatsko letos díky koruně levnější

Murter pláž Slanica

Poslední známější zdejší pláží je pláž Podvrške, která je částečně písčitá a částečně oblázková. Tato pláž je místem, kde se rádi setkávají místní obyvatelé, oblíbená je ovšem i mezi turisty. Pláž Podvrške se nachází relativně daleko od centra letoviska. Kromě toho je negativem tohoto místa také i placené parkoviště, či nedostatek stravovacích zařízení.

Aktivní dovolená ve městě Murter

Město Murter je velmi oblíbeným místem i mezi aktivními turisty, kteří zde mohou praktikovat několik sportů. Konkrétně si zde můžete zahrát plážový volejbal, tenis, fotbal, na moři si zase můžete vyzkoušet windsurfing (najdete zde i školu windsurfingu) a plachtění. Ve městě najdete i dvě potápěčské centra (Ronilački centar Najada a Ronilački centar Aquanaut), které pro své klienty pravidelně organizují výjezdy na moře, nejčastěji k blízkosti NP Kornati. Zúčastnit se můžete i potápěčských kurzů, které Vás vyjdou od přibližně 200 € až po nejdražší za cca 700 €, který však trvá až tři týdny.
murter ulice

Slavnosti a kulturní akce v Murteru

Během hlavní letní sezóny se v letovisku Murter koná několik převážně lidových slavností. Velmi oblíbenou akcí je například den „Brganje„, během kterého se koná ve městě festival. Ten se vyznačuje převážně velkým počtem hudebních a folklorních slavností s možností ochutnávky zdejší kuchyně.
Dalšími neméně významnými kulturními slavnostmi je svátek Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna) a svátek sv. Rocha (16. srpna).
Mimo sezónu (duben) se pak na moři koná například tradiční závod plachetnic, který je dá se říci i začátkem turistické sezony ve městě Murter.

Historie Murtera a zajímavé historické památky

Historie města Murter se táhne až k osmému století našeho letopočtu, kdy bylo však známé pod jménem Veliko Selo. Později tento název obyvatelé změnili ještě na Srimač. Své současné jméno město získalo až v roce 1715, kdy bylo součástí Benátské republiky. Během své existence se obyvatelé tohoto města živili prakticky jen zemědělstvím a rybolovem, které však pomalu, ale jistě plnohodnotně nahrazují zisky z cestovního ruchu. Dodnes zde můžete vidět i několik cenných archeologických nalezišť (zbytky starobylého města Colentum) a památek.
Murter kostel
Konkrétněji si můžete udělat procházku například k nedaleké pevnosti Tureta, která je postavena na kopci. Zajímavostí této vojenské pevnosti, která byla s největší pravděpodobností postavena ještě v 6. století našeho letopočtu, je především fakt, že je jednou z mála staveb svého druhu z této doby, která nebyla zničena. Přesto, že je pevnost v současnosti poměrně v zanedbaném stavu, je stále veřejně přístupná všem návštěvníkům, kteří se zajímají o historii města Murter.

ČTĚTĚ:   Recenze: Hotel Zagreb - Spokojenost

Nejcennější křesťanskou památkou města je kostel Panny Marie z Tarca, který stojí na místě původní starokřesťanské baziliky z 6. století. Poměrně skromná stavba byla postavena ještě v 17. století, v posledních letech si však prošla výraznější rekonstrukcí exteriéru a interiéru. Dnes je tento kostelík místem, kde se koná několik významnějších slavností a událostí včetně votivní poutě, která je považována za jednu z nejkrásnějších náboženských slavností vůbec.

ubytování Murter
Levné apartmány v MurteruOhodnoťte

7 Responses to Město Murter na ostrově Murter

 1. Ester Behinova

  NADHERNA DOVOLENA 🙂

 2. Ester Behinova

  NADHERNA DOVOLENA 🙂

 3. Ivana Bublová

  Tam jsme taky byli… 🙂

 4. Ivana Bublová

  Tam jsme taky byli… 🙂

 5. Zdeněk Šulc

  Tam jsem byl 2013 a můžu jen doporučit

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Střední Dalmácie - Šibenik