Sutivan na ostrově Brač


ubytování Chorvatsko

Malé a klidné letovisko Sutivan, obklopené olivovými háji leží v severozápadní části pobřeží ostrova Brač. Středozemní podnebí a překrásné zátoky sem ročně přitáhnou několik tisíc turistů, kteří si zde vychutnávají typickou středomořskou atmosféru jižní Dalmácie. Navzdory tomu, že je Sutivan spíše klidnějším letovisko, najdete zde každoročně zajímavé akce, jako například festival extrémních sportů, který se zde koná pravidelně každý rok.

Obec, která své jméno získala podle sv. Jana Křtitele (Sveti Ivan) je vzdálena od hlavního města České republiky přibližně 974 kilometrů. K samotnému Sutivanu se dostanete trajektem z nedalekého Splitu, který je druhým největším městem Chorvatska. Kromě cestovního ruchu, který je jedním z nejdůležitějších pilířů ekonomiky nejen samotného letoviska, ale i Chorvatska, zde místní žijí i z rybolovu, pěstování olivovníků a vinné révy. Pokud sem zavítáte, určitě vás kromě krásného okolí okouzlí i místní památky, které zde stojí již několik století.
Sutivan

Pláže v letovisku a v jeho okolí

Samotné letovisko Sutivan a jeho okolí má přibližně tři kilometry dlouhé pobřeží, které se skládá z několika velmi pěkných a udržovaných zátok. Nejbližší z nich je zátoka Livka. Tahle pláž je složena z drobných oblázků a písku. Okolí pláže je velmi pěkné, protože se zde táhnou místní vinice a olivové háje. Pláž se nachází v poměrně klidné části obce, najdete zde však i bar, kde se můžete během horkých dnů osvěžit.

Další zajímavou zátokou je pláž Stiniva. Tu najdete přibližně 2 km jihozápadně od centra letoviska. Tahle pláž je ideální pro rekreanty, kteří spíše vyhledávají klidnější zátoky. Kromě toho vás tato pláž může zaujmout křišťálově čistou vodou a okolím, které tvoří především velmi pěkné borové lesy. Nevýhodou je ovšem absence restaurací a stánků s občerstvením, proto pokud se sem rozhodnete jít odpočívat, přibalte si s sebou jídlo a dostatek vody.

Poměrně blízkou pláží k letovisku je pláž Stipanska. Tu najdete přibližně 1,5 km západně od centra letoviska. Podobně, jako pláž Stiniva je i tato zátoka známá především pro velmi klidné a krásné okolí. I v tomto případě ovšem v blízkosti pláže chybí restaurace, bary nebo stánky s občerstvením.
Sutivan pláž

Sportovní atrakce v letovisku

Nejpopulárnější sportovní akcí roku je pravidelně konající se festival extrémních sportů „Vanka Regule“. Tato událost je pro místní velmi významná, každoročně poutá zájem množství domácích, ale i turistů, kteří tuto poměrně netradiční událost sledují s velkým nadšením. Mezi disciplíny patří například jízda na horském kole, běh, šplhání, Longboard, Parkour a Slackline. Kromě toho se část akce koná i na moři.

ČTĚTĚ:   Nevíte, kam na dovolenou s dětmi? Zkuste Igrane, Ugljan nebo Privlaka!

Kromě zmíněné akce, které se většinou účastní zkušení sportovci, si zde můžete vyzkoušet například jízdu na bicyklu. V okolí letoviska se dokonce pořádá i jízda na kole za účasti průvodce. Celková cena takového cyklistického výletu je 270 Kn na osobu. Začátek trasy a i samotný konec je v Sutivanu a celková délka trasy je přibližně 24 km. V ceně výletu je již zahrnuto i potřebné vybavení, jako horské kolo a cyklistická helma. Během této prohlídky zavítáte i do některých vnitrozemských vesniček, jako Donji Humac, Dračevice a Ložišće.

Zajímavou destinací pro tyto účely může být pro Vás i místní “Park prirode Sutivan“, kde se nachází několik malých, ale i větších hřišť. V tomto parku si můžete zahrát třeba volejbal, fotbal nebo tenis.

Historické památky v Sutivanu

Asi nejznámější historickou památkou letoviska je kostel sv. Jana Křtitele podle kterého i dostala obec své jméno. Základy tohoto historického kostelíka stojí na místě původní křesťanské baziliky z 6. století. Celé stavbě dominuje krásná a velká zvonice, která se vyjímá nad celým letoviskem.

Velkou část obce tvoří i několik domů, které zde stojí již několik století. V blízkosti pobřeží se však nachází i několik šlechtických letohrádků, které zde stojí již od 16. století. Velmi pěkný je například dům rodiny Ilić, který se před časem i rekonstruoval. Kromě toho se zde nachází i letohrádek básníka Jerolima Kavanjina, který zde žil na přelomu 17. a 18. století.

Kromě toho v Sutivanu najdete i větrný mlýn rodiny Iljič, farní kostel Nanebevzetí Panny Marie postavený v roce 1579 a zámek rodiny Kavanjin, který zde stojí již od roku 1690.
Sutivan ostrov Brač

Kam na celodenní výlet

Zajímavou destinací, která je navíc vzdálená od Sutivanu jen přibližně 3 kilometry je park přírody Sutivan (Park prirode Sutivan). Ten se svou rozlohou přibližně 12000 m2 patří mezi nejzajímavější atrakce letoviska, ale i samotného ostrova Brač. Najdete zde množství sportovních hřišť, dětské prolézačky, botanickou zahradu s typickou středomořskou flórou, ale i restauraci, kde si můžete v klidu vychutnat speciality místních kuchařů.

Další zajímavou destinací na ostrově Brač je Dračí jeskyně. Tu najdete nad zátokou Murvica v jižní části ostrova. Jeskyně je kromě zajímavého reliéfu s drakem známá i díky tomu, že zde před časem bývalí mniši. Ti zde za sebou zanechali zajímavou výzdobu v interiéru jeskyně. Na stěnách jeskyně si však můžete všimnout i pohanské symboly a symboly starých kultů.
Park přírody Sutivan
Poměrně blízkou destinací (trajektem) je i známé a druhé největší město země Split. Ten se svými přibližně 180 000 obyvateli je největším ekonomickým, ale i kulturním centrem oblasti. Nejznámější stavbou tohoto historického města je světoznámý Diokleciánův palác, který každoročně láká velkou pozornost turistů ze všech koutů světa. Stavba, která byla postavena přímo na žádost římského císaře Diokleciána je složena z několika zajímavých částí, které jsou dodnes zachovány ve velmi dobrém stavu. Jedná se například o Diokleciánovo mauzoleum, Jupiterův chrám a opevnění paláce. Známa je také i velká zvonice katedrály, která byla postavena až mezi 13. a 15. stoletím. Kromě toho se zde nachází i římský vodovod z 3. století, který je dodnes plně funkční či známá městská čtvrť Poljud. Navštívit můžete i místní stadion slavného chorvatského týmu Hajduku Split, který je se svou kapacitou 35000 jedním z největších stadionů celého Balkánu.

ČTĚTĚ:   Sukošan, Nin a Zaton: tohle jsou perly riviéry Zadar!

Každopádně Sutivan, malebná vesnička se středomořskou atmosférou, krásnými štěrkovými plážemi a četnými kulturními památkami je dobrou volbou pro sportovní a kulturní cestovní ruch i aktivní odpočinek.

ubytování Sutivan
Levné apartmány v SutivanuOhodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split