Klek – riviéra Dubrovník


ubytování Chorvatsko

Malá a klidná obec Klek se nachází v nejjižnější části Dalmácie – na Dubrovnické riviéře, a to konkrétně v zálivu, který odděluje poloostrov Pelječac od pevniny. Se svými 230 obyvateli se na první pohled může zdát jako letovisko, které kromě moře a pláži návštěvníkovi nemůže nabídnout nic víc, ovšem i v tomto mini letovisku najdete během letní sezóny zajímavé akce a zábavy.

Klek leží při cestě která spojuje Dubrovník s hlavním ekonomickým centrem Dalmácie Splitem je vzdáleno od hlavního města České republiky zhruba 1204 km. Klek byl v minulosti součástí slavné Dubrovnické republiky, během své historie sehrál několik důležitých rolí. V současnosti je toto letovisko kromě turismu stále závislé na pěstování zeleniny, ovoce, oliv a také i rybolovu. V blízkosti letoviska se nachází i známý hrad Smrdengrad, který si své pojmenování vysloužil díky nepříjemnému zápachu těl tureckých vojáků, který při neúspěšném dobývání hradu zemřeli.
Klek

Pláže v Kleku

Celé pobřeží Kleku tvoří dlouhá oblázková pláž, která má velmi dobrý pozvolný vstup do moře, což ocení především rodiny s dětmi a také neplavci. Najdete na ní dostatek slunečníků a lehátek. V případě zájmu si v místní půjčovně můžete zapůjčit i vodní skútr nebo šlapadlo. V blízkosti této pláže se nacházejí restaurace, bary a stánky s občerstvením.

Známou pláží je i pláž Ušće. Ta je u turistů oblíbená především pro léčivé bahno, ostatně je tvořena z písku. Pláž se nachází v klidnější části letoviska, což je do značné míry i nevýhoda, protože v jejím okolí nejsou dosud postaveny žádné bary a ani stánky s občerstvením. Ovšem můžete si zde vyzkoušet kitesurfing.
pláž Klek

Sportovní a zábavní atrakce letoviska

Pokud se rozhodnete zamířit k moři právě k letovisku Klek, tak se zde určitě nudit nebudete. Přímo v letovisku se nacházejí tenisové kurty, kde si můžete během dovolené zahrát tento oblíbený sport. Kromě toho si zde můžete zahrát i stolní tenis a plážový volejbal.

Dobré podmínky letoviska přejí i vodním sportům. Bez problémů si zde můžete vyzkoušet windsurfing, kitesurfing, let padákem, potápění a šnorchlováni. Jinak se zde běžně dají zapůjčit i čluny a vodní skútry.

V blízkosti letoviska se nachází jezero Kuti, které konkrétněji najdete asi 9 km od centra Kleku. Zajít k němu můžete například na kole, případně si můžete udělat i menší procházku k tomuto vnitrozemskému jezeru. K jezeru se dostanete cestou, která začíná v horní části obce.

ČTĚTĚ:   500 let procesí na ostrově Hvar

Co se týče zábavy, se obec řadí spíše mezi klidnější letoviska Dalmácie. Najdete zde však jednu taneční terasu. Ostatně se v letovisku během letní sezóny koná i umělecká galerie, kde můžete obdivovat díla chorvatských výtvarných umělců.

Historické památky letoviska

Historie tohoto malého letoviska si pamatuje několik důležitých událostí. Tou nejdůležitější bylo určitě to, že tehdejší Dubrovnická republika, právě část území, kde se nachází letovisko Klek, přenechala svému konkurentovi Turecku, tedy v té době Osmanské říši. Důvod? Strach z mocné Benátské republiky, jejíž během své existence patřila prakticky celá Dalmácie. Ovšem do té doby se Turci toto místo pokusili několikrát dobýt, co podle legendy zapříčinilo i pojmenování zdejšího hradu. Dnes už hrad známy pod jménem Smrdengrad, dostal podle legendy své jméno po nepříjemně šířícímu se zápachu těl vojáků Osmanské říše. Zříceninu tohoto hradu dodnes můžete najít na kopci, který se vyjímá nad celou obcí. Pohled na okolí letoviska a část poloostrova Pelješac určitě stojí za to jít se sem podívat.
Smrdengrad
Mimo hradu je v obci dodnes prakticky v neporušeném stavu obranná věž. Těch je kromě letoviska plná prakticky celá jižní Dalmácie, kde se tyto věže stavěly hlavně kvůli ochraně před rozpínavosti Osmanské říši. Věž Monkovič (kula Monkovič) najdete v centrální části obce.

Kam na celodenní výlet

K dobré dovolené patří i celodenní poznávací zájezd k zajímavému místu v okolí letoviska. Těch je v okolí Kleku poměrně hodně. Zajít můžete například do blízké Bosny a Hercegoviny, a to konkrétně do blízkého letoviska Neum. To je se svými 5000 obyvateli jediným přímořským letoviskem Bosny a Hercegoviny, jejíž přímořské pobřeží měří pouze 24,5 km. Nacházejí se zde velmi pěkné oblázkové pláže, které mají velmi dobrý pozvolný vstup do moře. V současnosti je letovisko plné hotelů a obchodů, kde můžete bez problémů platit za zboží i v kunách.

Zajít na poznávací výlet můžete i k chorvatskému městečku Ston, které najdete v jihovýchodní části poloostrova Pelješac. Najdete zde menší zátoku, kde se nachází i malý přístav. Nejzajímavější částí tohoto městečka jsou ovšem místní hradby. Městské hradby Stonu jsou v současnosti nejdelší zachovalé hradby v Evropě. Jejich výstavba probíhala v 14. až 17. století, kdy jejich celková délka dosahovala až 7 km. V současnosti je přístupných téměř 5 kilometrů hradeb, po kterých se můžete bez problémů procházet.

ČTĚTĚ:   Darujte k Vánocům Chorvatsko!

Nejzajímavější destinací je bez debaty známé město Dubrovník. Centrum Dubrovnicko-neretvanské župy, v níž se nachází i Klek je vzdáleno od letoviska přibližně 70 kilometrů. Dubrovník patří mezi nejexkluzivnější letoviska celého Chorvatska, které ročně navštíví statisíce turistů z celého světa, kteří sem přicházejí obdivovat jedinečnou architekturu kdysi slavné Dubrovnické republiky. Největším lákadlem Dubrovníku je historické centrum, které je zapsáno i mezi lokalitami Světového dědictví UNESCO. Celé centrum, kde najdete několik významných historických památek, dodnes obklopují mohutné hradby, které jsou v určitých místech tlusté až šest metrů.

Klek ve své překrásné zátoce, obklopené olivovými háji podél Jadranské magistrály čeká na vaší návštěvu.

ubytování Klek
Levné apartmány v KlekuOhodnoťte

One Response to Klek – riviéra Dubrovník

  1. Jan Ctvrteckaj

    je to dost daleko a nic moc jsou lepší lokality

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Dalmácie - Dubrovník