Dubrovník


ubytování Chorvatsko

Ne nadarmo je město Dubrovnik, které leží v nejjižnější části Dalmácie, také nazýváno „Perlou Jadranu„. Malebné staré město s mnoha kulturními památkami a nádhernými budovami je jednou z nejpopulárnějších světových turistických destinací.

Celé staré město je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Bohužel, ani to nezabránilo tomu, že byl Dubrovnik ve válce v letech 1991 – 1995 bombardován a hodně poškozen. Místa, která byla vybombardována, poznáte podle informačních tabulí. Dnes jsou pozůstatky války naštěstí dávno odstraněny, takže město historických a kulturních památek svítí opět v celé své kráse.
Dubrovník
Z Mikulova do Dubrovniku byste mohli dojet v optimálním případě asi za 16 hodin. Mnoho turistů sem ale létá, protože letiště je pouhých 22 km od centra, a z letiště je zajištěna perfektní doprava do města. Můžete buď využít půjčovny aut, nebo MHD, ve které lístek stojí kolem 35 HRK. Když už jsme u té dopravy, tak je třeba dodat, že v Dubrovniku jsou dva přístavy. Nový je s mezinárodními linkami, takže se z něho můžete vydat třeba do Řecka, starý přístav je za branou Ploče. Odsud vyplouvají trajekty na okolní ostrůvky.

Pro návštěvu tohoto skutečně jedinečného města si rozhodně rezervujte několik dní, které vám zaručeně přinesou zážitek na celý život.

Pláže

Hlavní charakteristikou pláží v Dubrovníku a jeho okolí je jejich rozmanitost a velmi teplé, čisté moře. Jsou zde mělké a písčité pláže pro rodiny s malými dětmi, oblázkové pláže vybavené pro sport a zábavu, ale i tiché zátoky ideální pro potápění.

Okolo přístavu je řada hotelových pláží, které získaly díky péči o turisty a čistotu Modrou vlajku, což je ocenění pro nejkrásnější pláže světa.

Ideální pláž pro rodiny s malými dětmi je Copacabana. Nachází se na poloostrově Lapad, v letovisku Banin Kuk. Tato pláž má jako jedna z mála v okolí také plošinu pro invalidy.

Nejvíce populární je písečná, asi 1km dlouhá pláž na ostrově Lopud, která se jmenuje Šunj. Na celém ostrově je absolutní zákaz jakékoliv automobilové dopravy, takže se na něho dostanete jen trajektem, který vyplouvá z Dubrovniku v sezóně čtyřikrát za den. Cena jízdenky je 18HRK.

Na ostrově Lokrum, kterému se říká i Ostrov lásky je nudistická pláž. Na tento ostrov se ale nevydávají jen naturisté. Sem se vyplouvá za klidem, a hledáním si svého vlastního místečka v tiché zátoce, která bude jen vaše. Lodě na Lokrum vyplouvají v hlavní turistické sezóně ze starého přístavu v 15-ti minutových intervalech. Obousměrná jízdenka stojí 40HRK, pro organizované skupiny 30HRK.

ČTĚTĚ:   Ostrov Brač - jižní Dalmácie

Sportovní vyžití

Dubrovnik je rájem pro všechny sportovce. Na větších plážích najdete veškerá myslitelná vybavení pro vodní sporty, ale kromě nich si můžete vybrat i jiné aktivity.

 • Po celém Dubrovniku je nově vybudováno mnoho krásných cyklistických stezek, podél kterých jsou stojany na kola, lavičky, nebo stánky s občerstvením. Pokud se budete chtít projet mimo město, tak v každé turistické agentuře dostanete mapy se stezkami. Kola se dají pronajmout zhruba za 70 HRK na den.
 • U hotelu Dubrovnik Palace na ulici Masarykov put 20 pořádají vyjížďky na Segway. Pokud nevíte, co to je, tak jsou to ta vozítka na dvou kolech, která se řídí nakláněním těla. Samozřejmě dostanete nejprve lekci, jak se na Segway pohybovat. Potom si budete moci vybrat trasu po Dubrovniku, kterou si vámi projede i průvodce. Tyto výlety se pořádají i v noci. Ceny se pohybují od 250 do 400 HRK.
 • Tenisové kurty najdete na adrese Šetalište kralja Tomislava.
 • Jezdecké centrum, ve kterém si budete moci za 650 HRK projet na koni asi 11 km dlouhou trasu po okolí. Centrum se nachází v Popovići, Kokoti 3, Gruda.
 • Safari na čtyřkolce je na stejném místě jako jezdecké centrum. Jednomístná čtyřkolka stojí 650 HRK, dvoumístná 550 HRK na osobu. Trasa je asi 25 km dlouhá.
 • Potápěčská škola je u hotelu Palace na adrese Masarykov put 20. Kurzy stojí od 345 HRK, pro úplné začátečníky od 495 HRK.
 • Putování na kajaku po ostrovech okolo Dubrovniku jsou pořádané od hotelu Adriatic, který najdete v zátoce Lapad. Ceny začínají od 40EUR, v některých výletech je zahrnuta i strava.


Starý Dubrovnik

Dubrovnik je město s tolika památkami, že by na jejich popis nestačila kniha. Pokud nepojedete vyloženě k moři, ale za památkami, tak do Dubrovniku jeďte mimo sezónu. Budete mít daleko víc času je alespoň z části navštívit.

ČTĚTĚ:   Kaštela - jižní Dalmácie

Středem zájmu všech turistů je hradbami chráněné staré město. Dostanete se do něho buď na západní straně branou Pile, nebo branou Ploče, kterou najdete na jihovýchodní straně. Obě tyto brány jsou dvojité a mají padací mosty. Za branou Ploče leží starý přístav.

Hodinové procházky s průvodcem po starém městě jsou pořádané každý den od klubu Fuego, který se nachází na adrese Brsalje ulica 8, Dubrovnik. Vychází se v 10:00 a v 18:00. Cena je 90 HRK. Pokud byste chtěli delší výklad, dostat se navíc i do pevnosti a na zeď, tak buďte na stejném místě v 9:30 a 15:30 hodin. Tato vycházka stojí včetně vstupenek 160 HRK.

V Dubrovniku se často konají tradiční rybářské večery, festivaly, nebo slavnosti různých světců a patronů města. Určitě si takové slavnosti nenechejte ujít. Zažijete na nich živou folklorní hudbu, zpěv, tanec, ale i výborné jídlo a pití.

A na závěr ještě jedna rada. Nejlepší ceny ryb a zeleniny jsou na tržištích. Ve staré části Dubrovniku byste ale tržiště hledali marně, protože nejvíc tržnic je soustředěno okolo nového přístavu.

ubytování Dubrovnik
Levné apartmány v Dubrovníku


Ohodnoťte

3 Responses to Dubrovník

 1. Alena Brožova

  V lete bych tam chtela 😉

 2. Božena Ištvánková

  I love DUBROVNIK …..

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Dalmácie - Dubrovník