Ostrov Krk – Kvarner


ubytování Chorvatsko

Nevíte, jestli strávit dovolenou na horách, nebo u moře? Na Krku najdete vše!

Ostrov Krk je největší v Jaderském moři, po obvodu měří 190km a nachází se v Kvarnenském zálivu. Má výbornou polohu a díky tomu, že je nejsevernější v Jadranu, leží jen necelých 700km od Brna. S  pevninou je spojen monumentálním mostem, takže umožňuje výlety třeba do Puly, nebo Záhřebu. Krása Krku spočívá především v tom, že je rozmanitý. Najdete zde vinohrady, lesy, úrodné nížiny, ale i skaliska. Nezapomenutelné jsou i vrcholky hor přímo nad mořem, nebo oblázkové pláže, které se táhnou podél celého pobřeží. Spokojeni zde budou i cyklisté, protože na ostrově je mnoho cyklostezek.ostrov Krk A můžete si vybrat, jestli použijete ty, které lemují moře, nebo ty, které spojují letoviska na Krku. A pokud budete mít štěstí, uvidíte kolem ostrova po ránu i delfíny. Navštívit zde můžete městečka Krk, Baška, Punat, nebo Omišalj. Ač jsou vzdálenosti mezi nimi relativně malé, v každém z nich najdete jiné nářečí, lidové písně a místní kroje.

Jak se dostat na ostrov Krk a nebloudit?

Nejlepší cesta na ostrov je přes most, který najdete u města Kraljevica na sjezdu z dálnice před Rijekou. Při vjezdu se platí mýtné asi 35 kun, ale zpáteční cesta není zpoplatněna. Dalším spojením je trajekt z Valbiska, který je na pevnině, nebo z Loparu, který je na ostrově Rab. Celý ostrov je protkán sítí autobusových linek. Nejčastěji vyjíždějí právě z Rijeky. Tady za jízdenku na ostrov zaplatíte kolem 160 kun a cesta trvá něco málo přes hodinu. Ceny za převoz auta trajektem se pohybují od 16 do 30 EUR, přeprava osob stojí kolem 5 EUR. Na Krku je i mezinárodní letiště.

Chcete nudistickou pláž nebo koupání v klidné zátoce? Vyberte si!

Ostrov Krk má mnoho krásných pláží, ale o písečné, která je v Bašce, se říká, že je nejkrásnější v celém Chorvatsku. V jižní části města Krk najdete pláž Dunat. Ta je známá především tím, že je zde velmi teplé moře, proto je často využívaná rodinami s opravdu malými dětmi.most na Krk Pláž Regata je ideální místo pro všechny, kteří na dovolenou přijíždějí s domácími mazlíčky, nebo touží po klidné, odlehlé zátoce. Tuto oblázkovou pláž najdete mezi Dražicí a nudistickým kempem Politin. Tento kemp se nachází asi 2km od Krku a je v něm stejnojmenná pláž. Naturisté si tady užívají opalování na oblázcích a výhledu na město Krk. V severovýchodní části ostrova najdete pláž Komoriska Meline. Je písčitá a je na ní i léčivé bahno. Na tuto pláž si vezměte určitě slunečník, protože je přírodní a není se na ní kam schovat.

ČTĚTĚ:   Chorvatská architektura

Toužíte po aktivním sportování? Na ostrově Krk nebudete vědět co si vybrat dřív!

Na celém ostrově máte širokou škálu sportovního vyžití jak ve vodě, tak na souši. Šlapadla stojí 70 kun, vodní skútr 140 kun , půjčení čtyřkolky 90 kun plus benzín a (motorka) skútr 75 kun. Všechny ceny jsou za hodinu a mohou se malinko lišit, ale většinou pouze minimálně. Pokud možno, plaťte všechno v kunách, protože kurz EUR si místní hodně zaokrouhlují.
Na Krku je více jak 300 km dokonale označených turistických tras, z nichž většina se využívá i jako cyklistické stezky. Jedna z nejkrásnějších vede z náměstí města Krk do vnitrozemí. Projedete se Baškou, Omišaljem, ale zažijete i panenskou přírodu ostrova. Trasa je dlouhá asi 34km, převýšení je 190m a je značena zelenou barvou. Mapy se stezkami dostanete v každém turistickém centru na ostrově. Kolo si můžete půjčit v některém kempu, často půjčovny bývají i na začátku těchto stezek.

BaškaNa nejvyšší horu ostrova Krk Obzova se mohou vydat pěší turisté po turistických značkách třeba na trase Treskavec-Obzova-Baščanska Draga. Tento výšlap trvá asi čtyři hodiny. Obzova měří 569m a stejně jako její okolí je úplně skalnatá. Zajímavá jsou jezírka pod vrcholem. Další krásné stezky jsou kolem města Baška. Všechny trasy jsou značené podle českého vzoru, takže se budete určitě dobře orientovat.
V Punatském zálivu navštivte moderní sportovní centrum Cable Krk. Zde se můžete s pomocí instruktora naučit windsurfingu, nebo vodnímu lyžování.
Než odjedete z ostrova, určitě navštivte jedinou jeskyni ostrova Biserujku. Délka této malé, ale na krápníky bohaté jeskyně je pouze 110 m. Najdete ji v obci Rudine.

Tak věříte, že na ostrově Krk zažijete dovolenou u moře na horách? Dobrodošli!

ČTĚTĚ:   Důvody, proč je květen nejlepší doba na návštěvu Plitvických jezer

ubytování ostrov Krk
Levné apartmány na ostrově KrkOhodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner