Brela – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Městečko s nejkrásnější pláží v Evropě

Velmi známé turistické letovisko Brela, které leží uprostřed piniových hájů, najdete v severní části Makarské riviéry, která se nachází mezi horami Biokovo a Jaderským mořem. Do Makarske to je 15 km, do Splitu 50 km.

Obec Brela se skládá ze dvou částí. Stará část se nachází na svazích hor a jmenuje se Gornja Brela, mladší část Donja Brela se táhne podél pobřeží.
Brela
Kromě velice výhodné polohy se do Brely jezdí kvůli plážím. Písečné a oblázkové pláže, které jsou obklopeny borovými lesy, hrají pro městečko důležitou roli. Časopis Forbes totiž označil zdejší pláž Dugi rat jako šestou nejkrásnější na světě, z evropských pláží se umístila dokonce na prvním místě!

Pohoří Biokovo chrání a zmírňuje v tomto letovisku letní vedra. V létě zde vane osvěžující mistral. Vyrábí se zde velmi kvalitní víno vugava, pěstují olivovníky a roste zde speciální odrůda višní maraska.

Pokud pojedete autem, tak musíte na dálnici Záhřeb-Rijeka sjet na exitu Šestanovac. Do Brely je to odsud už jen zhruba 10 km. Další možností je letadlem do Splitu, odsud pak autobusem, nebo taxíkem. Z letiště do Splitu, můžete použít autobusovou linku 37, která jezdí během 20- ti minutových intervalů. Z autobusového nádraží ve Splitu trvá cesta do Brely asi hodinu.

Pláže

Se svými nádhernými, bílými, oblázkovými plážemi, které jsou dlouhé kolem 6 km, je Brela vhodná obzvlášť pro rodiny s dětmi. Většina pláží má Modrou vlajku, jsou obklopeny borovicemi, a vstup do moře je velice pozvolný.

Dugi rat, jak už bylo zmíněno, je označována jako nejkrásnější pláž Evropy. Je písečná, obklopena borovicemi a skalami, ze kterých můžete skákat do moře. Z této pláže uvidíte i symbol Brely- tzv. Kamen Brela. Jedná se o skálu, která se kdysi zřítila z Biokova do moře. Dnes je zarostlá borovicemi, které vypadají, jako by vyrůstaly z moře.

ČTĚTĚ:   Na dovolenou autem a do Chorvatska

Na severu města je malebná pláž Vrulja. Tato oblázková pláž je trochu chladnější než ostatní, protože se na ní mísí mořská voda se sladkou, která se sem dostává z pohoří Biokovo. Dostanete se sem buď lodí, nebo pěšky. Pokud se chcete vydat pěšky, počítejte se skalami, takže cesta není moc vhodná pro děti. Část této pláže je vyhrazena pro naturisty.

400 metrů dlouhá pláž z jemných oblázků Berulja má tři zátoky, kde si můžete vychutnat trochu soukromí. Na pláž je bezbariérový vstup. Právě tady najdete nejvíc vodních atrakcí. Jeskyně Medvidina, kterou tady najdete taky, byla kdysi domovem tuleně středomořského, který zmizel z pobřeží Jaderského moře v roce 1960. Nicméně čas od času jsou zde prý tuleni vidět i dnes.

Sportovní aktivity

Kromě mnoha míčových sportů si přijdou na své i milovníci potápění, pěší turistiky, windsurfingu, horolezectví, parasailingu, tenisu a stolního tenisu.

Zvláště pro milovníky horských kol je Brela a Biokovo ideálním místem pro cykloturistiku. Jízdní kola si lze pronajmout na adrese Trg Gospe od Karmela 1, Brela.

Jedna ze stezek vede po trase Brela – Jakiruša – Baška Voda – Krvavica – Makarska a zpět. Celá tato trasa patří k těm lehčím. Najedete 32 km s převýšením 48 m.

Udělejte si pěší výlet na Biokovo. Potěší vás velkým množstvím turistických stezek a vyhlídek na okolní vesnice a ostrovy. Na výpravy se vydávejte nejlépe v organizovaných skupinách s odborným vedením. Je ale možné jít i individuálně. Pozor! V oblasti je velmi mnoho vzácných rostlin a živočišných druhů, tak neničte jejich stanoviště!

Mapy s turistickými stezkami si můžete zdarma vyzvednout ve všech turistických agenturách. V nich si můžete také domluvit horolezeckého průvodce po Biokovu. Jedna taková agentura je na adrese Náměstí Stepinac bb, Brela. V sezóně mají otevřeno od 8:00 do 21:00 hodin.

ČTĚTĚ:   Přímořské letovisko Živogošče – slunce, moře a delfíni

Další variantou je kontaktovat přímo horolezecký klub Pozjata na adrese Kricak bb, Brela. Tady si můžete domluvit náročnější výstupy, ale například i přenocování v jejich horských chatách, kterých mají pět v různých nadmořských výškách.

A ještě na závěr – pokud se chcete ponořit do nočního života v Brele, navštivte plážový bar Waikiki. Tady najdete živou hudbu a zábavu. Velké noční kluby a diskotéky jsou v sousedním letovisku Makarske.

ubytování Brela
Levné apartmány v Brele


Ohodnoťte

7 Responses to Brela – jižní Dalmácie

 1. Míša Švubová

  Miluju Brelu, jezdím tam už přes deset let.. 🙂

 2. Alena Bulvová

  Krásné místo. Nejhezčí pláže.

 3. Alena Brožova

  Do Brely jsem jezdila uz od r. 1974.Kazdy rok…Nadhera uz tehdy.Chtela bych tam pristi rok.Letos jsem byla v Makarske.

 4. Blanka Hýblová

  Nádherné místo..krásná pláž.

 5. Tak v létě jsem byl poprvé v Chorvatsku a musím přiznat že to nebylo špatné.
  Jinak mě Chorvatsko mile překvapilo.

 6. Tak v létě jsem byl poprvé v Chorvatsku a musím přiznat že to nebylo špatné.
  Jinak mě Chorvatsko mile překvapilo

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split