Zavala na ostrově Hvar


ubytování Chorvatsko

Malá rybářská osada a zároveň i přístav Zavala leží v jižní části ostrova Hvar, asi 7 km jižně od letoviska Jelsa.
Zavalu se svými přibližně 140 stálými obyvateli můžeme bez problémů zařadit mezi nejmenší a zároveň i nejtišší lokace tohoto dalmatského ostrova.

Dodnes je obec tak trochu izolovaná od zbytku ostrova, protože jediná cesta, která sem vede je jednosměrný tunel Pitve, který byl vybudován ještě v roce 1962. Ten navíc není ani osvětlený a jeho rozměry dovolují projít pouze osobním autům a vozidlům, která nepřesahuje šířku 2,3 metrů a výšku 2,7 metrů. Zavala je velmi známá i pro zdejší víno, které je považováno za jedno z nejlepších na celém ostrově Hvar.
zavala

Pláže v Zavale

Samotné letovisko se může pyšnit hned několika oblázkovými plážemi a skrytými zátokami, kde se dá odpočívat nejednou i o samotě.
Hlavní pláž, která se nachází v zátoce vedle přístavu má velmi dobrý pozvolný vstup do moře, díky čemuž je velmi vhodná pro malé děti, neplavce a starší lidi. Obrovskou výhodou je i nabídka služeb, tj. blízká restaurace, kde si můžete odpočinout a zároveň doplnit síly nějakou místní pochoutkou. Snad jedinou nevýhodou je to, že je během léta hojně navštěvovaná ale místo se tu pro odpočinek dá najít bez problémů.

Další zajímavou pláží a možná i vůbec nejkrásnější je ta v zátoce Petarčica, která je ukryta mezi skalami. Dostanete se k ní západně po promenádě, která končí právě při této zátoce.
petarcica-zavala
Pokud hledáte klidnější zátoky, můžete si to nasměrovat západním směrem, kde pobřeží lemuje většinou skály. Občas tu najdete i nějakou menší pláž, kterou můžete také využít pro odpočinek a koupání v moři. Většina z nich je navíc v blízkosti husté vegetace, která zde vytváří příjemný přírodní stín.

ČTĚTĚ:   Nejzajímavější pláže ostrova Krk

Ideální podmínky pro vodní sporty

Zavala má ideální podmínky pro aktivní praktikování některých vodních sportů, jako potápění, podmořský rybolov, windsurfing a jachting. Pro aktivní odpočinek však můžete využít i turistické trasy, které vedou do vnitrozemských obcí Vrisnik, Svirče a Vrbanj.
zavala pláž width=

Zábava a noční život

Zavala nabízí možnost strávit příjemný večer v místní restauraci a pizzerii, kde si můžete dopřát kromě kvalitního zdejšího vína i nějakou gastronomickou pochoutku z plodů moře. Pokud budete chtít zajít na nějakou větší kulturní či zábavnou akci, namířit si to můžete do Jelse.

Zajímavé výletní místa v okolí

Jen 2 km jižně od letoviska se nachází malý ostrov Šćedro, který se svou rozlohou 7,5km2 patří mezi nejmenší ostrovy Dalmácie. Dodnes je tento ostrůvek mimo letních měsíců prakticky neobydlený. Šćedro však v minulosti byl obývaný i během celého roku, kdy se zde v hojném počtu produkovalo obilí. Najdete zde dokonce i pozůstatky kláštera v zátoce Mostir.

Dalším zajímavým místem pro fakultativní výlet ze Zavalu je i 3 km západně vzdálená obec Ivan Dolac, která je známá i díky proslavené vinné révě. Samotná obec je však zároveň i tichým letoviskem, které nabízí svým návštěvníkům několik apartmánů a také četné množství menších zátok.
zavala hvar
Pokud navštívíte letovisko Zavala, rozhodně byste si měli udělat procházku na blízký vrch sv. Nikoly, který je vůbec nejvyšším kopcem celého ostrova Hvar. Tyčí se do výšky 628 metrů, kde je součástí horského hřbetu, který se táhne od západní strany až k východu ostrova. Toto pohoří je známé pro svůj prudký jižní svah, který je viditelný právě z letoviska Zavala. Výstup na horu sv. Nikoly může být i pořádně náročným, jelikož zdejší skalnaté podloží je poměrně zrádné. Dostat se sem však můžete i po bezpečnějších trasách, které by měl zvládnout skoro každý. Za odměnu dostanete krásný výhled na okolí ostrova Hvar, ale také na horský masiv Biokovo s jeho nejvyšším vrchem Sveti Jure (1762 m) a na horský masiv poloostrova Pelješac s jeho nejvyšším vrchem Sveti Ilja, který se tyčí do výšky 961 metrů. Bez problémů však můžete vidět i část ostrova Korčula, který je od Hvaru vzdálený cca 15 km jižně.

ČTĚTĚ:   Makarská riviéra: ideální letní dovolená

ubytování Zavala
Levné apartmány v Zavale

Zavala na ostrově Hvar
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2015, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split