Marušići a Mimice – Omišská riviéra


ubytování Chorvatsko

Sousedící menší letoviska Marušići a Mimice najdete v jižní části Dalmácie, přibližně 12 kilometrů jižně od města Omiš. Marišići a Mimice podobně, jako ostatní menší letoviska Omišské riviéry nabízejí svým návštěvníkům kromě velmi pěkných pláži a příjemného, uklidňujícího prostředí i dostatek moderních apartmánů.

Blízké okolí letovisek, především řeka Cetina nabízí návštěvníkům množství adrenalinových atrakcí, které vám dozajista zpříjemní dovolenkový pobyt. Ostatně je výhodou těchto letovisek i velmi dobrá poloha pro různé poznávací zájezdy do okolí.

Mimice

Mimice

Udržované pláže s pozvolným vstupem do moře

Obě letoviska se mohou pyšnit skutečně velmi pěknými a čistými plážemi, jejichž výhodou je navíc i velmi dobrý pozvolný vstup. Městské pláže v letovisku Mimice, kterých je celkově čtyři, jsou převážně složeny z drobných oblázků a jemnějšího písku. Borovice, které sahají až k plážím, vytváří během horkých letních dnů příjemný přírodní stín. V bezprostřední blízkosti pláže najdete i několik stravovacích zařízení, kde si můžete dopřát i nějakou tu místní specialitu.

Pláže v letovisku Marušiči jsou velmi podobné těm v letovisku Mimice. Všechny zdejší větší, i menši pláže, kterých v okolí letoviska napočítáte hned několik, jsou složeny převážně z drobnějších oblázků a štěrku či písku. Pokud hledáte tišší lokality, právě zdejší pláže jsou pro vás ideální. K plážím se dostanete přes zdejší schodiště, které usnadňuje přístup k místnímu pobřeží.

Marušiči pláž

Marušiči pláž

Sport a zábava

V obou letoviscích se můžete věnovat několika sportům, a to především jachtingu, potápění nebo rybaření. Velmi dobré podmínky v okolí přejí cyklistům, kteří si zde mohou vyzkoušet několik zajímavých cyklotras, včetně těch, které procházejí i vedle nedalekého kaňonu řeky Cetina. Na své si přijdou i milovníci horolezectví nebo raftingu, který můžete praktikovat na řece Cetina.

Mezi nejzajímavější kulturní slavnosti, kterých se můžete zde a v okolí zúčastnit, patří oblíbené Rybářské večery v letovisku Mimice, které se konají během dvou dnů vždy koncem srpna. Pro hosty si domácí vždy předem naloví ryby, které si mohou později čerstvé vychutnat při příjemné atmosféře a hudbě. V letovisku Mimice se navíc můžete zúčastnit i slavnosti patrona obce sv. Rocha, jehož svátek je stanoven na datum 16. 08. Během tohoto dne se v obci koná i mše svatá. Zajímavou událostí v okolí obou letovisek je například Omišský plavecký maratón, kterého se koneckonců můžete zúčastnit i vy, nebo velmi oblíbené Omišské kulturní léto. Během jeho trvání celým městem slyšet místní hudebníky, kteří vytvářejí především pro hosty nezapomenutelnou atmosféru.

Mimice pláž

Mimice pláž

Cenná sbírka uměleckých děl a mnoho jiného

V roce 1990 Mladenka Mimica založila uměleckou sbírku v letovisku Mimice. Projekt s názvem „Svevidno Svijetlo“, který má sídlo v kostele sv. Rocha, je složen z mnoha uměleckých děl, především obrazů, kterými autory jsou většinou místní umělci, jako Josipa Rabuzina, Ljube Ivančića, Nives Kavurić-Kurtović, Josipa Botterije Dinija, Mile Skračića, Đure Pulitike, Milovana Stanića, Josipa Veže, Jože Ciuhe, Teodore Tomičić, Vaska Lipovc a mnoho dalších.

ČTĚTĚ:   Chorvatské ostrovy

Velkou zdejší specialitou, kterou byste měli ochutnat je tzv. Mimički soparnik, který patří mezi nejtradičnější jídla celé oblasti. Mimički soparnik je v podstatě placka natřená směsí z mangoldu, jemné zelené cibulky, petržele, kopru, fenyklu, hrozinek, olivového oleje a trocha cukru, která se následně překryje další plackou. Po upečení a vychladnutí se těsto ještě natře směsí olivového oleje, česneku a cukru. Toto velmi chutné a šťavnaté jídlo si můžete vychutnat i vy v některé z místních restaurací.

Marušiči kostel

Marušiči kostel


Pokud hledáte příjemné místo, kde můžete v klidu sledovat okolní scenérii oblasti, doporučujeme vám zajít k vrcholku pohoří Biokovo. K němu se můžete dostat na šestém kilometru hlavní silnice Makarská – Vrgorac, kde následně odbočíte na biokovskou cestu. Ta pokračuje až do Přírodního Parku – Pohoří Biokovo, kde můžete vidět několik vzácných rostlinných druhů, které rostou již pouze v Alpách. K cestě nejvyššímu pohoří sv. Jure, který se nachází ve výšce 1762 m.n.m. se určitě zastavte v lokalitě „Vrata Biokova“, kde si můžete dopřát v místní restauraci i nějakou tu místní specialitu. Následně můžete opět plný energie zamířit až k výše zmiňovaným vrchu sv. Jure, odkud můžete sledovat okolní scenérii, jako na dlani.

ubytování Marušići
Levné apartmány v Marušići


Levné apartmány v MimiceKlikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split