Preko na ostrově Ugljan


ubytování Chorvatsko

Zemědělská a rybářská obec Preko, která je dnes domovem více než 3000 obyvatel je vůbec nejdůležitějším přístavem ostrova Ugljan, protože právě sem připlouvají trajekty z nedalekého Zadaru.

V současnosti je Preko vůbec nejlidnatější částí celého ostrova Ugljan, který má přibližně 7500 stálých obyvatel. Samotné Preko je dnes známé, jako menší letovisko, které v posledních letech navštěvuje stále více turistů i z Česka.

Místo kde v současnosti leží Preko bylo stálo osídleno již v římském období, kdy zde vyrostla menší zemědělská obec. Kromě pláži je Preko proto i domovem několika zachovalých historických budov, které však pocházejí z pozdějšího období, a to konkrétně z dob benátské republiky.
preko
Charakteristickým znakem okolí Preka je i velmi úrodná půda, která je vhodná pro pěstovaní ovoce, vinné révy a olivovníků. Z vinné révy se zde samozřejmě vyrábí i zdejší víno, které můžete ochutnat i vy v některém vinném sklepě nebo přímo v některé restaurací, kde si ho můžete vychutnat s některou zdejší specialitou.

Na kterou pláž se vyplatí zajít?

Zdejší pobřeží je tvořeno hlavně z menších oblázkových a písčitých pláži, které obklopují husté borové lesy. Asi nejznámější a zároveň i nejnavštěvovanější zdejší pláží, která byla dokonce ohodnocena Modrou vlajkou, je pláž Jaz. Ta je dokonce i hlavní pláží celého Preka. Je složena z drobných oblázků a písku, díky čemuž je velmi vhodná i pro nejmenší návštěvníky Preka. Pláž Jaz disponuje i bezbariérovou přístupovou cestou, která je jednou ze základních podmínek při udělení ocenění Modrá vlajka. Na pláži nechybí ani hřiště, konkrétně si zde můžete zahrát třeba plážový volejbal. Samozřejmostí jsou zde i blízké bary a kavárny, kde se můžete kdykoliv osvěžit a skrýt během horkých odpoledni.
pláž Ugljan
Pokud hledáte trochu netypické místo pro odpočinek u moře, můžete zamířit k zátoce Svitla (uvala Svitla), která je známá pro svou typickou tyrkysovou barvu moře. Najdete ji nedaleko od pláže Jaz. Součástí této zátoky je i menší molo, které slouží pro kotvení lodí a slunění návštěvníků zátoky.

ČTĚTĚ:   Fažana - Istrie

Sportovní možnosti v letovisku

V roce 2008 byl v Preku otevřen moderní jachtařský přístav, který má kapacitu až 87 stání pro lodě do délky 20 metrů a až 5 míst pro lodě do délky 60 metrů. Součástí této maríny je samozřejmě i bezdrátové připojení k internetu a servis. Zdejší marína je velmi atraktivním místem už jen z důvodu blízké vzdálenosti k městu Zadar a samozřejmě i k známému Národnímu parku Kornati.
pláž Preko
Preko však v oblasti rekreace nabízí toho mnohem víc. Vynikající podmínky zde jsou například pro vodní sporty, jako rybaření, šnorchlováni a potápění. Právě pro potápěče je tato oblast velmi atraktivní, protože zdejší pobřeží je bohaté na podvodné jeskyně, ale také na bohatý podmořský život. Vůbec nejatraktivnějším cílem je bezpochyby blízké pobřeží souostroví Kornati, které je cílem mnoha potápěčských klubů z okolí.

Pokud upřednostňujete spíše suchozemské sporty, tak vám dozajista postačí místní turistické trasy, díky kterým blíže poznáte přírodní krásy ostrova Ugljan. Celkově zde naleznete až pět turistických chodníčků, které vedou i do vnitrozemí ostrova.
Preko Ugljan

Kulturní akce v obci

V rámci kulturního léta ostrova Ugljan se i v letovisku Preko konají během léta mnohé kulturní a zábavní akce. Velmi populární slavností je například Priješka legrica, která je na programu v polovině srpna.
pláž Preko ostrov Ugljan

Historické památky obce

Dominantou obce je bezesporu benátská pevnost svatého Michala, kterou můžete vidět na kopci týčit se nad letoviskem. Tato pevnost vznikla ještě v 13. století, kdy se Benátčané obávali vzpoury v nedalekém městě Zadar. Z pevnosti je velmi pěkný výhled právě na samotný Zadar a okolí Preka, takže návštěva této památky se rozhodně vyplatí. O něco mladší památkou, kterou lze během návštěvy tohoto letoviska vidět je františkánský klášter mnichů-hlaholášů, který byl postaven ještě v 15. století. Najdete ho na ostrově Galovac, který je od pobřeží Preka vzdálen asi 80 metrů.

ČTĚTĚ:   Počasí v Chorvatsku - Na jaře si jej zamilujete! 

ubytování Preko
Levné apartmány v Preko na Ugljanu

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2015, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar