Preko na ostrově Ugljan


ubytování Chorvatsko

Zemědělská a rybářská obec Preko, která je dnes domovem více než 3000 obyvatel je vůbec nejdůležitějším přístavem ostrova Ugljan, protože právě sem připlouvají trajekty z nedalekého Zadaru.

V současnosti je Preko vůbec nejlidnatější částí celého ostrova Ugljan, který má přibližně 7500 stálých obyvatel. Samotné Preko je dnes známé, jako menší letovisko, které v posledních letech navštěvuje stále více turistů i z Česka.

Místo kde v současnosti leží Preko bylo stálo osídleno již v římském období, kdy zde vyrostla menší zemědělská obec. Kromě pláži je Preko proto i domovem několika zachovalých historických budov, které však pocházejí z pozdějšího období, a to konkrétně z dob benátské republiky.
Preko na ostrově Ugljan
Charakteristickým znakem okolí Preka je i velmi úrodná půda, která je vhodná pro pěstovaní ovoce, vinné révy a olivovníků. Z vinné révy se zde samozřejmě vyrábí i zdejší , které můžete ochutnat i vy v některém vinném sklepě nebo přímo v některé restaurací, kde si ho můžete vychutnat s některou zdejší specialitou.

Na kterou pláž se vyplatí zajít?

Zdejší pobřeží je tvořeno hlavně z menších oblázkových a písčitých pláži, které obklopují husté borové lesy. Asi nejznámější a zároveň i nejnavštěvovanější zdejší pláží, která byla dokonce ohodnocena , je pláž Jaz. Ta je dokonce i hlavní pláží celého Preka. Je složena z drobných oblázků a písku, díky čemuž je velmi vhodná i pro nejmenší návštěvníky Preka. Pláž Jaz disponuje i bezbariérovou přístupovou cestou, která je jednou ze základních podmínek při udělení ocenění Modrá vlajka. Na pláži nechybí ani hřiště, konkrétně si zde můžete zahrát třeba plážový volejbal. Samozřejmostí jsou zde i blízké bary a kavárny, kde se můžete kdykoliv osvěžit a skrýt během horkých odpoledni.
Preko na ostrově Ugljan
Pokud hledáte trochu netypické místo pro odpočinek u moře, můžete zamířit k zátoce Svitla (uvala Svitla), která je známá pro svou typickou tyrkysovou barvu moře. Najdete ji nedaleko od pláže Jaz. Součástí této zátoky je i menší molo, které slouží pro kotvení lodí a slunění návštěvníků zátoky.

Sportovní možnosti v letovisku

V roce 2008 byl v Preku otevřen moderní jachtařský přístav, který má kapacitu až 87 stání pro lodě do délky 20 metrů a až 5 míst pro lodě do délky 60 metrů. Součástí této maríny je samozřejmě i bezdrátové připojení k internetu a servis. Zdejší marína je velmi atraktivním místem už jen z důvodu blízké vzdálenosti k městu a samozřejmě i k známému Národnímu parku Kornati.
Preko na ostrově Ugljan
Preko však v oblasti rekreace nabízí toho mnohem víc. Vynikající podmínky zde jsou například pro vodní sporty, jako , šnorchlováni a potápění. Právě pro potápěče je tato oblast velmi atraktivní, protože zdejší pobřeží je bohaté na podvodné jeskyně, ale také na bohatý podmořský život. Vůbec nejatraktivnějším cílem je bezpochyby blízké pobřeží souostroví , které je cílem mnoha potápěčských klubů z okolí.

Pokud upřednostňujete spíše suchozemské sporty, tak vám dozajista postačí místní turistické trasy, díky kterým blíže poznáte přírodní krásy ostrova Ugljan. Celkově zde naleznete až pět turistických chodníčků, které vedou i do vnitrozemí ostrova.
Preko na ostrově Ugljan

Kulturní akce v obci

V rámci kulturního léta ostrova Ugljan se i v letovisku Preko konají během léta mnohé kulturní a zábavní akce. Velmi populární slavností je například Priješka legrica, která je na programu v polovině srpna.
Preko na ostrově Ugljan

Historické památky obce

Dominantou obce je bezesporu benátská pevnost svatého Michala, kterou můžete vidět na kopci týčit se nad letoviskem. Tato pevnost vznikla ještě v 13. století, kdy se Benátčané obávali vzpoury v nedalekém městě Zadar. Z pevnosti je velmi pěkný výhled právě na samotný Zadar a okolí Preka, takže návštěva této památky se rozhodně vyplatí. O něco mladší památkou, kterou lze během návštěvy tohoto letoviska vidět je františkánský klášter mnichů-hlaholášů, který byl postaven ještě v 15. století. Najdete ho na ostrově Galovac, který je od pobřeží Preka vzdálen asi 80 metrů.

Preko na ostrově Ugljan
Levné apartmány v Preko na Ugljanu

Preko na ostrově Ugljan
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2015, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar