Gradac a Podaca – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Malé město Gradac, které je položené jižněji než Podaca, patří mezi menší města Dalmácie a nachází se 42 km jižně od Makarske. Mimo sezónu toto městečko obývá přibližně 1200 stálých obyvatel, jejichž počet však během letních měsíců raste hned několikanásobně. Vždyť Gradac turistům nabízí jedny z nejkrásnějších pláží Jadranu, které obklopuje křišťálově čisté moře, jehož teplota je ideální prakticky po 190 dní v roce. Přes ne příliš velkou velikost města patří Gradac mezi nejrozvinutější letoviska celé Dalmácie vůbec. Vždyť již od roku 1919, kdy zde byl otevřen první hotel, se zařadilo toto letovisko mezi jedny z nejoblíbenějších letovisek Chorvatska.
mapa gradac

Léčivé účinky moře na gynekologické problémy

Kromě toho, že analýza vzorků čistoty vody zdejšího moře potvrdila nejvyšší třídu čistoty vody, se v některých novinových článcích dochovaly články, které potvrzují léčivé vlastnosti mořské vody v této lokalitě. Konkrétně tuto léčivou schopnost zdejších vod potvrdily gynekologové ze Sarajeva, který svého času doporučovali pacientkám, které měly gynekologické problémy návštěvu právě letoviska Gradac. V novinách se však zmiňovali i léčivé účinky na některé revmatické onemocnění na které zdejší léčivá voda údajně také pomáhá.

Co je ještě jedinečné na Gradacu? No přece příroda

Letovisko Gradac nepatří mezi nijak velká chorvatská letoviska, vždyť většina ze zdejších obyvatelů se ještě dodnes živí především zemědělstvím a rybolovem. Kromě toho je však zdrojem obživy pro domácí i pěstování oliv a v neposlední řadě i cestovní ruch, kterému se zde podobně, jako v jiných chorvatských letoviskách poslední roky velmi daří. I když by se na první pohled mohlo zdát, že je Gradac letovisko ve kterém kromě několika apartmánů a pláži nenajdete nic, není to tak. Gradac nezaostává ani za nejlepšími letovisky Dalmácie a právě i proto zde najdete slušně rozvinuté služby v oblasti cestovního ruchu.
Gradac
Podnebí, tak i teplota vody je zde v podstatě během celého roku velmi příjemné. Letovisko se však může mimo jiné pochlubit i velkým počtem slunečných hodin (přibližně 2500 za rok) a panenskou přírodou pohoří Rilić, které je známé především pro svůj prudký jižní svah. Rilić, který navazuje na mohutný masiv Biokovo, ovšem kromě překrásné scenérie nabízí návštěvníkům velké množství turistických a cyklistických tras, které můžete kdykoliv využít.

Místní pláže? Prostě nádhera

Pro Gradac podobně, jako pro celou Makarskou riviéru jsou typické dlouhé a široké oblázkové pláže, které jsou známé především pro svůj ideální pozvolný vstup do moře. Prakticky celé pobřeží Gradace lemuje dlouhý pás borovic, které doplňují nějaké ty palmy. Místní promenáda, která je také ozdobena delším pásem palem, je bohatá na množství restaurací, obchodů, stánků se suvenýry a různých půjčoven, kde si můžete zapůjčit například i vodní skútry.

Nejznámější místní pláží je bezpochyby Gornja Vala, která je dlouhá přibližně 1,5 kilometru. Najdete ji v jižní části přístavu. Mnozí turisté, kteří sem zavítají, označují právě pláž Gornja Vala za jednu z nejkrásnějších na celém Jadranu. Zdá se, že na tom něco bude, vždyť během léta na ní odpočívá obrovské množství lidí, přesto je tu však stále dostatek místa i pro vás.
Gradac pláž

ČTĚTĚ:   Potápění v Chorvatsku

Krásné letovisko, ve kterém si i zasportujete

Sportovní možnosti jsou v Gradaci skutečně obrovské. Místní hřiště aktivním turistům nabízejí možnost si zahrát prakticky kterýkoliv známější kolektivní sport. Za poplatek si zde můžete zahrát i tenis, vždyť místní antukové hřiště se zde vystavěli i právě kvůli turistům, který tento oblíbený sport hrají i aktivně na dovolené. Můžete vyrazit i na výlet do pohoří Rilić, kde je dostatek cyklistických a turistických cest. Pokud dáváte přednost spíše jízdě na kole, jednou z možností je si kolo s sebou na dovolenou vzít, případně druhá pro mnohé pohodlnější ale dražší možnost je si kolo v některé půjčovně zapůjčit.

Vyzkoušet však můžete i pro nás méně typické sporty. Pokud nemáte hluboko do kapsy, můžete si zapůjčit v místním přístavu menší nebo větší jachtu. Mezi adrenalinové sporty, které vám doporučujeme vysoušet, jsou především parasailing nebo rafting. Méně náročný si snad vystačí i s místními tobogány, které jsou postaveny přímo na pláži.
Gradac pláže

Zajímavá, ale smutná historie, kterou si město prošlo

První zmínky o původu tohoto místa sahají až do doby bronzové a železné. Podstatně důležitější však byla doba, kdy toto město patřilo Římanům, jejichž pozůstatky staveb je možné vidět ještě dnes v lokalitě Crkvine. Z nedávnější historie stojí za zmínku i opevnění, které bylo postaveno v 17. století kvůli agresivním nájezdům mocné Osmanské říše. V současnosti však původní hradbu budete hledat marně.

Snad jedna z mála historických památek, které zde stojí dodnes v prakticky původem stavu je kostel sv. Antona, jehož základy pocházejí ještě z roku 1852. V interiéry kostela najdete tři mramorové oltáře se sochami, z nichž nejznámější je asi dřevěná socha sv. Rocha. V kostele najdete i starou kamennou křtitelnici, která s největší pravděpodobností pochází ze starého kostela. Velmi smutným obdobím pro Gradac byla 2. světová válka, během níž okupanti vypálili až 95% domů v obci.

Podaca malá obec, při úpatí pohoří Rilić

Podaca, které patří mezi klidnější letoviska Dalmácie, se nachází asi jen 2 km severně od centra města Gradac do jehož správy také patří. Mezi Gradacem a Podacou najdeme ještě krásnou malinkou vesničku Brist kterou určite také navštívte při pobytu zde jelikož celé toto pobřeží spojuje pěší promenáda (lungo mare) podél pláže v délce několika kilometrů.
Podaca
Přestože je Podaca spíše skromnější obcí, každoročně si během letní sezóny nemůže stěžovat na nedostatečný zájem turistů ze zahraničí. Téměř trojnásobně vyšší kapacita lůžek ve srovnání s celkovým počtem obyvatel umožnuje najednou přivítat víc jako 2000 rekreantů.
Podaca kostel
Historie letoviska Podaca se výraznou měrou podepsala pod současný vzhled letoviska. Stará část letoviska (Gornja Podaca) je jednou z nejtypičtějších vesniček v celé Makarské riviéře. Proto, pokud i vy patříte mezi rekreanty, kteří obdivují idylické uličky středomořských vesniček a měst, tak právě Podaca může být pro vás jako místo stvořené pro ideální letní dovolenou.

ČTĚTĚ:   Vrboska na ostrově Hvar

V Podaci máte na výběr celkem ze dvou dlouhých pláži, které se svými podmínkami příliš neliší. Mezi turisty jsou zdejší pláže velmi oblíbené, proto není divu, že během léta jsou častokrát plnější. Jejich výhodou je především pozvolnější vstup do moře a dlouhý, hustý pás borovic, které lemují prakticky celé pobřeží letoviska.

Zajímavosti letoviska Podaca

Původní stará část obce Podaca, která stála u zrodu nové éry osady, utrpěla v roce 1962 zemětřesení, které následně mnoho obyvatel doslova vyhnalo k pobřeží tohoto jinak příjemného a klidného místa. Ve staré části, která se jinak nazývá také Gornja Podaca najdete přesto ještě několik zajímavých budov a památek, které vám doporučujeme vidět na vlastní oči.
Brist
Nachází se zde například ještě předrománský kostel sv. Jana Křtitele, jehož základy pocházejí ještě z 12. až 13. století. Právě v okolí kostela se začalo v té době stavět množství menších, ale i větších budov, které tvořily základ staré osady.
Při vstupu do letoviska Podaca váš pohled s určitostí nemine zbořená opevněná věž, která se tyčí na místní skále. Ta pochází ještě ze 17. století, kdy byla postavena na obranu osady před Turky. Pokud si pozorně tuto stavbu při návštěvě letoviska všimnete, uvidíte už jen pozůstatky válcové věže, kterou obklopuje i část hradeb.

ubytování Gradac
Levné apartmány v Gradacu a okolíOhodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split