Povlja na ostrově Brač – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Malá obec Povlja nacházející se v severovýchodním pobřeží ostrova Brač je v současnosti domovem přibližně 500 obyvatel. Ti se dosud živí kromě turistiky i zemědělstvím. Proto není divu, že v blízkosti letoviska najdete několik olivovníků a vinných rév, které patří mezi jedny z typických plodin Dalmácie.

Na letovisko Povlja, které je vzdáleno od hlavního města České republiky zhruba 1160 km, se dostanete jen trajektem, který pravidelně vyplouvá z přístavů v kontinentální části země. Povlja patří spíše do kategorie klidnějších letovisek, kde si na své přijdou především rodiny s malými dětmi, ale přesto i zde najdete několik zajímavých atrakcí, které vám jistě zpříjemní celý pobyt v tomto krásnem místě.
povlja

Pláže v letovisku Povlja

Nejznámější pláží letoviska je stejnojmenná pláž Povlja. Tu najdete na pravé straně letoviska, konkrétněji na hřebeni zdejšího pevninského výběžku. Pláž je složená z drobných, ale i větších oblázků, její výhodou je bezpochyby velmi dobrý pozvolný vstup do moře a velmi klidné a příjemné prostředí pláže. Naopak nevýhodou je absence většího množství sociálních zařízení v blízkosti pláže.

Další blízkou pláží, kterou můžete najít přímo v letovisku je pláž Tičja luka. Ta je také složená spíše z drobnějších oblázků. Pláž najdete konkrétně ve východní části obce, kde je tato poměrně netypická pláž obklopená bohatou středomořskou vegetací. V blízkosti pláže najdete i malé kotviště, kde kotví především menší čluny. Nevýhodou této pláže je podobně, jako u pláže Povlja nedostupnost sociálních zařízení.
povlja pláž
Velmi oblíbenou pláží severní části ostrova Brač je pláž Luke, kterou najdete v blízko letovisku Pučišća. Tato pláž se nachází v blízkosti centra obce, díky čemuž v její blízkosti najdete několik restaurací a barů. Kromě toho je však výhodou této stále poměrně klidné pláže velmi dobrý pozvolný vstup do moře.

Sportovní atrakce v Povlje

Sportovních atrakcí v Povlje není až tak moc, ale přesto i zde možná najdete nějakou sportovní atrakci, která vás zabaví. Zahrát si zde můžete například minifotbal, tenis, volejbal nebo basketbal. Zúčastnit se zde však můžete i místní školy potápění, která pravidelně pořádá i výlety s potápěním v moři. Velmi dobrým, sice vzdálenějším místem pro potápění je například letovisko Bol, které najdete v jižní části ostrova Brač.
povlja zatoka
Pokud máte rádi cyklistiku, můžete využít místní cyklostezky, které vedou prakticky napříč celým ostrovem Brač. Celkově na celém ostrově najdete šest cyklostezek. Jedna cyklostezka, která patří do kategorie náročnějších, prochází i samotným letoviskem. Trasa začíná a končí v blízké obci Sumartin, celková délka této trasy činí přibližně 30 km. Kolo si v případě potřeby můžete zapůjčit v místních půjčovnách.

ČTĚTĚ:   Počasí v Chorvatsku - Na jaře si jej zamilujete! 

Historické památky Povlje

Obec Povlja sice nepatří mezi příliš velké letoviska, avšak její historii a památky by jí mohlo závidět nejedno větší letovisko. Svědčí o tom i pozůstatky velké starokřesťanské baziliky sv. Jana Křtitele přibližně z 5-6. století, které zde stojí dodnes. Z nich zde dodnes můžete vidět velmi dobře zachovalou křtitelnici. Ruiny baziliky najdete na kopci nad vesnicí, kde v současnosti stojí i místní benediktinský klášter z 11. století. Ten dali postavit ještě Benátčané v době, kdy se tehdejší slavná Benátská republika začala rozrůstat po celé Dalmácii.
povlja kostel
Významnou a velmi cennou historickou památkou pro místní je také dokument psán v chorvatské cyrilice. V současnosti je držen v místním benediktinském klášteře sv. Jana Křtitele. V dokumentu se píše především o tehdejších politických, sociálních, ekonomických, právních, ale i kulturních podmínkách tehdejšího státu.

Kam na celodenní výlet

Letovisko Povlja má poměrně dobrou výchozí polohu pro fakultativní výlety, ať už do blízkých letovisek nebo k letoviskům v kontinentální části Dalmácie. Nejbližším letoviskem, kam se určitě vyplatí zajít je obec Sumartin. Ta je velikostí podobná Povlje, z toho důvodu i toto letovisko patří spíše do kategorie kladnějších destinací. Historie Sumartinu není tak bohatá jako letoviska Povlja, přesto i zde najdete několik historických budov, které vás na první pohled okouzlí. Jednou z nich je františkánský klášter, ve kterém najdete i dva obrazy benátských malířů. Ostatně je Sumartin i příjemným místem pro trávení letní dovolené, díky svým pěkným a poměrně čistým plážím a zátokám.

Další blízkou zajímavou destinací, která je v sousedství s právě výše zmiňovanou obcí je městečko Selca. To je přibližně třikrát větší než Povlja. Původně římská osada se v současnosti může pochlubit především kvalitním místním vínem z místní vinné révy. Selce je však známé i díky místní léčebně, která se specializuje na srdečné a revmatická onemocnění. V městečku můžete ostatně obdivovat i několik velmi pěkných historických budov, které se nacházejí především při nábřeží letoviska. Selce je však z velké části umístěné i na místním kopečku, kde najdete i menší kostelík sv. Jiřího. Pokud se sem rozhodnete jít za odpočinkem, můžete si jít odpočinout na místní oblázkové pláže, při kterých jsou dostavěné i speciální betonové plochy.
povlja hrad
Velmi pěkné letovisko se nachází i v jižní části ostrova Brač. Známé letovisko Bol, které proslavila především pláž Zlatni Rat patří mezi nejoblíbenější prázdninové destinace Evropanů. Kromě místní překrásné pláže Zlatni Rat můžete v tomto městečku obdivovat i místní historické památky, jako zdejší dominikánský klášter, při kterém najdete i menší mariánský kostel. V interiéru kláštera se dodnes nachází velmi cenná sbírka uměleckých děl, které zde zanechaly především místní umělci.

ČTĚTĚ:   Recenze: Bungalovy Zelena Punta - super dovolená

Antické zdi v přístavu potvrzují rozvoj Povlja i v době Říma a v 19. století bylo toto místo jedno z hospodářsky nejsilnějších měst na ostrově, tak dnes je již z velké části oddaní cestovnímu ruchu a se stávajícím hotelem je zvýšená i stavba turistických apartmánů, takže cestovní ruch a zemědělství jsou teď hlavními zdrojy příjmů pro místní obyvatelstvo.

ubytování Povlja
Levné apartmány v PovljeOhodnoťte

One Response to Povlja na ostrově Brač – jižní Dalmácie

  1. Monika Vrábová

    Krásná vesnička…..:-)

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split