Postira na ostrově Brač


ubytování Chorvatsko

V severní části slunečního ostrova Brač můžete najít i letovisko Postira, které v posledních letech začíná pociťovat stále větší zájem turistů ze zahraničí. Z toho důvodu se v obci za poslední roky vybudovalo i několik hotelů a také i několik nových apartmánů. Kromě turismu však tato obec s přibližně 1300 obyvateli spoléhá stále také i na zisky z rybolovu a zemědělství.

Jelikož není ostrov Brač s pevninskou částí spojen mostem, pravidelné spojení zabezpečuje linka mezi obcí a městy Split a Makarska. Postira, která získala své jméno odvozením z latinského slova Pastura (pastvina) byla dokonce v roce 2012 vyhlášena, jako nejlepší turistické letovisko celé Dalmácie. Zda bylo toto ocenění uděleno zaslouženě, se můžete přesvědčit i vy sami.
postira

Krásné oblázkové, ale i písečné pláže v Postire

Mezi oblíbená místa turistů patří v každém jednom dovolenkovém středisku především pláže. A těch je v Postire hned několik a navíc velmi pěkných. Například vedle místního přístavu najdete oblázkové pláže Prvlja a Zastivanje. Ve východní části letoviska zase najdete oblázkovou pláž Postira, která je položena v blízkosti apartmánů. Rozlohou sice tato pláž není na tom úplně nejlíp, zajímavé umístění a výborné sociální zabezpečení z ní však dělá jedno z nejpříjemnějších míst pro odpočinek v tomto letovisku. Na pláži nechybí půjčovna lehátek, sprcha, WC, v její blízkosti najdete i restaurace a kavárny.

Pokud hledáte písečné pláže, 3 km východně od centra vzdálená pláž Lovrečina je pak tím pravým místem, kde by měly vést vaše kroky při návštěvě tohoto letoviska. Díky jemnému písku a pozvolnému vstupu do moře je velmi vhodným místem i pro rodiny s malými dětmi. Přesto, že je poměrně vzdálená od rušného ruchu letoviska najdete zde například i restauraci, kavárnu, velké parkoviště a masážní salon, kde si můžete dopřát příjemnou masáž celého těla.
Postira pláž Zastivanje

Sportovní a rekreační možnosti

Ostrov Brač, jehož součástí je i celkem šest cyklostezek, je ideálním místem pro cyklistiku, či turistiku. Přímo obcí Postira prochází jedna cyklotrasa, jejíž počátek i cíl je v obci Sumartin, která leží ve východní části pobřeží tohoto ostrova. Mimo cyklistiky a turistiku se zde však můžete věnovat díky místním víceúčelovým hřištím také tenisu, basketbalu, fotbalu, volejbalu. Vhodné podmínky zde jsou i pro vodní sporty, jako potápění, či windsurfing. V obci najdete i sportovní centrum, kterého součástí je i bowlingová dráha.

Kulturní slavnosti v obci

Nejznámější letní akcí obce je bezesporu tzv. Postirské léto, jehož součástí je několik menších, ale i větších zábavních a kulturních akcí. Během něho se v obci konají například rybářské slavnosti, koncerty s živou hudbou, či představení místních folklorních skupin. Známým svátkem je i svátek sv. Jana Křtitele, který je patronem obce a svátek Panny Marie Karmelské, který je na programu 16. července.
Postira pláž Prvlja

Zajímavá místa v Postiře a jejím blízkém okolí

Přesto, že byla Postira poprvé zmiňována již v roce 1347, svou novodobou historii začala psát prakticky až v 16. století. V té době zde postavili farní kostel sv. Jana Křtitele, který můžete ještě dnes vidět v prakticky původní podobě centru obce. Ten byl postaven na základech jiné křesťanské stavby a to konkrétně starokřesťanské baziliky, jejíž jisté základy můžete najít na prostranství vedle kostela. Postira byla mimo jiné například i rodištěm známého chorvatského básníka Vladimira Nazora.

Pokud se budete chtít vydat na výlet mimo Postiru, můžete zajít například do nedaleké obce Škrip, která se nachází 3 km jižně od nedalekého letoviska Splitska. Poměrně malá osada byla osídlena již před příchodem Ilyrů, kteří se zde usadili přibližně v 11. – 9. století před Kristem. Přímo v obci naleznete několik velmi cenných historických budov, jako například opevněný zámek rodiny Cerinić a Římské mauzoleum.
Postira pláž
Přibližně 7 km západně naleznete správní středisko ostrova Brač, město Supetar, které je největším a zároveň i nejoblíbenějším letoviskem celého ostrova. Kromě několika krásných pláži se zde nachází například rozsáhla promenáda ​​s několika restauracemi, kavárnami, obchody, dále velký hotelový komplex Waterman Supetrus Resort, jehož součástí je několik tenisových kurtů, ale i několik zajímavých historických památek, jako například místní Farní kostel nebo mauzoleum rodiny Petricević.

ubytování Postira
Levné apartmány v PostiraOhodnoťte

One Response to Postira na ostrově Brač

  1. Emilie Kyselá

    Krásné městečko

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split