Postira na ostrově Brač


ubytování Chorvatsko

V severní části slunečního ostrova Brač můžete najít i letovisko Postira, které v posledních letech začíná pociťovat stále větší zájem turistů ze zahraničí. Z toho důvodu se v obci za poslední roky vybudovalo i několik hotelů a také i několik nových apartmánů. Kromě turismu však tato obec s přibližně 1300 obyvateli spoléhá stále také i na zisky z rybolovu a zemědělství.

Jelikož není ostrov Brač s pevninskou částí spojen mostem, pravidelné spojení zabezpečuje linka mezi obcí a městy Split a Makarska. Postira, která získala své jméno odvozením z latinského slova Pastura (pastvina) byla dokonce v roce 2012 vyhlášena, jako nejlepší turistické letovisko celé Dalmácie. Zda bylo toto ocenění uděleno zaslouženě, se můžete přesvědčit i vy sami.
postira

Krásné oblázkové, ale i písečné pláže v Postire

Mezi oblíbená místa turistů patří v každém jednom dovolenkovém středisku především pláže. A těch je v Postire hned několik a navíc velmi pěkných. Například vedle místního přístavu najdete oblázkové pláže Prvlja a Zastivanje. Ve východní části letoviska zase najdete oblázkovou pláž Postira, která je položena v blízkosti apartmánů. Rozlohou sice tato pláž není na tom úplně nejlíp, zajímavé umístění a výborné sociální zabezpečení z ní však dělá jedno z nejpříjemnějších míst pro odpočinek v tomto letovisku. Na pláži nechybí půjčovna lehátek, sprcha, WC, v její blízkosti najdete i restaurace a kavárny.

Pokud hledáte písečné pláže, 3 km východně od centra vzdálená pláž Lovrečina je pak tím pravým místem, kde by měly vést vaše kroky při návštěvě tohoto letoviska. Díky jemnému písku a pozvolnému vstupu do moře je velmi vhodným místem i pro rodiny s malými dětmi. Přesto, že je poměrně vzdálená od rušného ruchu letoviska najdete zde například i restauraci, kavárnu, velké parkoviště a masážní salon, kde si můžete dopřát příjemnou masáž celého těla.
Postira pláž Zastivanje

Sportovní a rekreační možnosti

Ostrov Brač, jehož součástí je i celkem šest cyklostezek, je ideálním místem pro cyklistiku, či turistiku. Přímo obcí Postira prochází jedna cyklotrasa, jejíž počátek i cíl je v obci Sumartin, která leží ve východní části pobřeží tohoto ostrova. Mimo cyklistiky a turistiku se zde však můžete věnovat díky místním víceúčelovým hřištím také tenisu, basketbalu, fotbalu, volejbalu. Vhodné podmínky zde jsou i pro vodní sporty, jako potápění, či windsurfing. V obci najdete i sportovní centrum, kterého součástí je i bowlingová dráha.

ČTĚTĚ:   Podvodní park Verudela je novou atrakcí na Istrii u města Pula.

Kulturní slavnosti v obci

Nejznámější letní akcí obce je bezesporu tzv. Postirské léto, jehož součástí je několik menších, ale i větších zábavních a kulturních akcí. Během něho se v obci konají například rybářské slavnosti, koncerty s živou hudbou, či představení místních folklorních skupin. Známým svátkem je i svátek sv. Jana Křtitele, který je patronem obce a svátek Panny Marie Karmelské, který je na programu 16. července.
Postira pláž Prvlja

Zajímavá místa v Postiře a jejím blízkém okolí

Přesto, že byla Postira poprvé zmiňována již v roce 1347, svou novodobou historii začala psát prakticky až v 16. století. V té době zde postavili farní kostel sv. Jana Křtitele, který můžete ještě dnes vidět v prakticky původní podobě centru obce. Ten byl postaven na základech jiné křesťanské stavby a to konkrétně starokřesťanské baziliky, jejíž jisté základy můžete najít na prostranství vedle kostela. Postira byla mimo jiné například i rodištěm známého chorvatského básníka Vladimira Nazora.

Pokud se budete chtít vydat na výlet mimo Postiru, můžete zajít například do nedaleké obce Škrip, která se nachází 3 km jižně od nedalekého letoviska Splitska. Poměrně malá osada byla osídlena již před příchodem Ilyrů, kteří se zde usadili přibližně v 11. – 9. století před Kristem. Přímo v obci naleznete několik velmi cenných historických budov, jako například opevněný zámek rodiny Cerinić a Římské mauzoleum.
Postira pláž
Přibližně 7 km západně naleznete správní středisko ostrova Brač, město Supetar, které je největším a zároveň i nejoblíbenějším letoviskem celého ostrova. Kromě několika krásných pláži se zde nachází například rozsáhla promenáda ​​s několika restauracemi, kavárnami, obchody, dále velký hotelový komplex Waterman Supetrus Resort, jehož součástí je několik tenisových kurtů, ale i několik zajímavých historických památek, jako například místní Farní kostel nebo mauzoleum rodiny Petricević.

ČTĚTĚ:   Žuljana na poloostrově Pelješac

ubytování Postira
Levné apartmány v PostiraOhodnoťte

One Response to Postira na ostrově Brač

  1. Emilie Kyselá

    Krásné městečko

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split