Sevid – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Turistické místo Sevid, které dodnes patří pod obec Marina, najdete na pobřeží Jaderského moře a to konkrétně asi 40 km západně od města Split. Celé letovisko se rozprostírá především na poloostrově Oštrica, jehož pobřeží je poměrně členité s mnoha zátokami, které jsou z velké části chráněny borovými lesy a bohatou vegetací.

Letovisko Sevid podle starých listin založil starý rybář z nedaleké Rogoznice. Konkrétní název tomuto místu se však připisuje kostelu sv. Vid, jehož trosky můžete v oblasti ještě stále vidět. Ostatně však město zažilo i římskou éru, o čemž svědčí i místní pozůstatky starých římských domů nedaleko místní pláže.
Sevid
Pokud se sem rozhodnete jít odpočívat, určitě se můžete těšit především na místní klidnou atmosféru, která z tohoto místa dělá jedno z nejklidnějších oblastí Jadranu, dále také na přátelské místní obyvatele, kteří se ve většině věnují pěstování oliv, vinné révy a rybářství, ale také na velký počet slunečních hodin a to průměru přibližně 2580 za rok, což je pro zajímavost stejně, jako v případě sicilského města Palermo.

Na kterou pláž se vyplatí zajít?

Pláže v Sevidu se rozkládají po celé délce pobřeží letoviska. Najdete zde hned několik typů pláži, většina z nich je však složena z oblázků a jemného písku, který nejednou doplňují i ​​uměle vybudované betonové desky. Turistům doporučujeme si vzít především boty do vody. Vstup do vody bude poté podstatně bezpečnější a příjemnější, protože zde nejednou můžete narazit na kraby a mořské ježky.
pláž Sevid
Nedaleko centra letoviska najdete pláž Sevid, která je složena většinou z oblázků. Tato pláž je poměrně udržovaná, proto Vás jistě velmi mile překvapí svou čistotou a krásou. Okolní příroda a životní prostředí pláže je prakticky neporušené, takže si určitě do sytosti vychutnáte místní přírodu. Co se týče sociálních zařízení, je na tom pláž taktéž velmi dobře. V její blízkosti najdete několik stravovacích zařízení (restaurace, pekárna) a obchody, které jsou umístěny podél pláže. Právě z toho důvodu je právě hlavní pláž ideální i pro náročnější rekreanty, kteří si potrpí na určitý standard.
pláž Oštrica
Za pozornost však určitě stojí i písečná pláž Stari Trogir, která je svými podmínkami ideální pro rodiny s malými dětmi. Na své si přijdou i sportuchtiví rekreanti, kteří si zde mohou zahrát například plážový volejbal. Pro potápěče je okolí této pláže velmi vhodné, jelikož zde najdou poměrně rozmanitou a bohatou mořskou flóru.

ČTĚTĚ:   Nejkrásnější historické památky v Poreči

Sportovní atrakce a zábava v Sevidu

Pokud se sem chystáte kromě oddechu i sportovně zabavit, určitě Vám doporučujeme ze sportovních atrakcí především potápění. Překrásné okolí letoviska nabízí nezkušeným, ale i zkušeným potápěčům možnost odhalit krásy místních vod. Jestliže s sebou nemáte profesionální potápěčskou výstroj, zajděte do některého místního potápěčského klubu, které ve většině případů kromě zapůjčení výstroje nabízejí i možnost absolvování kratších kurzů potápění. Ty se jistě hodí především nezkušeným potápěčům, kteří by si tento sport rádi vyzkoušeli.
pláž Stari Trogir
Nakolik je Sevid spíše klidnější destinace, za rušnější zábavou si budete muset zajít mimo letovisko. Několik kilometrů od Sevidu najdete například známý místní klub Admiral, který patří mezi jedny z nejexkluzivnějších diskoték Dalmácie. Zábava zde trvá prakticky do časných ranních hodin, těšit se zde můžete na množství kapel, tanečních skupin nebo Dj-ů. Za pozornost však stojí i trochu vzdálenější, ale stále velmi blízká diskotéka Aurora, kterou najdete v letovisku Primošten. Tento i na evropské poměry slavný diskotékový klub má kapacitu přibližně 3000 lidí, které nejednou baví i jedny z nejlepších světových Dj-ů světa. Těšit se můžete například i na koupání v pěně, či na hromadné skákání do místního bazénu.

Jaké historické památky zanechala historie v Sevidu?

Příliš mnoho jich rozhodně není, ale nějaké se určitě najdou. Pokud se například zajímáte o historii tohoto letoviska, určitě byste měli zajít k troskám kostela sv. Vid, podle kterého bylo právě toto místo pojmenované. Další významnou historickou památkou, nebo spíše lépe historickými památkami, jsou pozůstatky římských vil, v nichž za největší slávy římské říše obývali vojáci. V té době právě okolí Sevidu sloužilo, jako menší přístav pro lodě, které sem dodávali jídlo a vodu pro místní obyvatele.

Nachází se zde například i kostel sv. Antonína, který byl v minulosti postaven na počest všech námořníků, jejichž lodě měli v místních zrádných vodách nehodu. Najdete ho v pobřežní části Planka.

Kam se vyplatí zajít na výlet

Nejbližší zajímavou destinací, kterou se vyplatí navštívit během dovolené v Sevide je město Trogir. To je vzdálené od Sevidu asi jen 14 kilometrů. Toto přímořské lázeňské město, jehož historické centrum je situováno na malém ostrově mezi pevninskou částí Chorvatska a ostrovem Čiovo je jednou z nejcennějších kulturních destinací celého Jaderského pobřeží. Celé historické centrum, ve kterém najdete několik kulturních památek, jako například katedrálu svatého Vavřince je od roku 1997 zapsáno v seznamu památek UNESCO.

ČTĚTĚ:   Split – splitské festivalové léto

O něco vzdálenější, ale také velmi atraktivní destinací je národní park Krka, který najdete od Sevidu přibližně 80 km severovýchodně. Tento národní park, který je pojmenován podle řeky Krka, do níž se četné vodopády tohoto přírodního fenoménu vlévají, ročně navštíví několik desítek až statisíce turistů z celého světa. Dostat se zde můžete buď autem, případně příjemnou plavbou lodí po řece Krka.

Pěkný rodinný výlet si můžete udělat také do největšího města oblasti Splitu, které je celkově druhým největším městem země. V něm za pozornost stojí především Diokleciánův palác, který je od roku 1979 oficiálně zařazen také v seznamu světového dědictví UNESCO. V této mohutné stavbě najdete četné množství zajímavých míst, které se vyplatí vidět.

Sevid je pěkné malé městečko na riviéře Marina s rodinnými domy pro klidnou dovolenou, daleko od hluku velkých turistických center. A jak říkají obyvatelé Sevidu bylo zde vždy více oleje a vína než ​​deště.

ubytování Sevid
Levné apartmány v SeviduSevid – jižní Dalmácie
3.7 (73.33%) 3 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split