Senj


ubytování Chorvatsko

Rozsáhlé letovisko Senj, které je domovem více než 7000 obyvatel najdete v jižní části Kvarnerského zálivu, přibližně 60 km jižně od města Rijeka. V současnosti se toto letovisko může pyšnit titulem největší městské aglomerace chorvatského pobřeží mezi městy Rijeka a Zadar.

Okraje města Senj zasahují totiž celkem 60 km dlouhý pás pobřeží, ve kterém najdete četné množství pláži a zátok. Zajímavostí oblasti je především silný vítr (Orkanska bura) během zimy, díky kterému se tato část Kvarneru přes zimu řadí mezi nejchladnější na celém Jadranu.

Město Senj píše svou historii v mnoha historických knihách, které se zabývají kulturou, vědou a uměním. V některých listinách je dokonce tento přístav uváděn, jako příklad města, které vždy statečně bojovalo proti jakýmkoli dobyvatelům z ciziny. Proto není divu, že i právě v Senji najdete pozůstatky hradeb, které tu stojí ještě od roku 1558, aby chránily všechny obyvatele města především před v té době silnou Benátskou republikou a dobyvačnou Osmanskou Říší.
senj
V současnosti obyvatelé tohoto města žijí především ze zemědělství a také turismu, kterému se zde v posledních letech poměrně daří. Přesto však stále Senj zůstává v pozadí letovisek z ostatních částí Chorvatska. Čím by si vás však mohlo Senj získat, abyste rozhodli odpočívat během léta právě zde? Jsou to především historické, úzké uličky, četné historické stavby, letní karneval, který je proslulý po celé Evropě a v neposlední řadě i krásné pláže, kde můžete bezstarostně celý den odpočívat.

Kterou pláž si zvolit?

Většina pláži v letovisku Senj a v jeho okolí je tvořena z drobných oblázků a kamínků. Poměrně oblíbenou pláží přímo ve městě Senj je tamější městská pláž (Plaža Banja). Ta je tvořena z drobných oblázků, ke kterým se časem přidali i betonové desky. V blízkosti pláže najdete přibližně 80 kabin na převlékání a několik veřejných WC. Velkým plusem je i možnost pronajmout si lehátka a slunečníky.

Jedna z nejkrásnějších pláži v blízkosti Senju je pláž Prva draga. Tato zátoka s křišťálově čistým mořem se nachází několik minut chůze severně od centra města. Pláž je v podstatě vhodná pro všechny, ať už děti, neplavce nebo zkušené plavce. Možná jedinou, ale poměrně podstatnou nevýhodou je absence většího počtu stromů a poměrně nízká kvalita sociálních zařízení v blízkosti pláže. Ostatně si tu však můžete zapůjčit i vodní skútr.
hrad Senj
Výborně upravenou pláží, která má dokonce i bezbariérový vstup je pláž Škver. Tu najdete severně od přístavu. Pláž je tvořena především z drobnějších oblázků a mohutných betonových ploch. Nad pláží můžete najít několik restaurací a autokemp. Velkou nevýhodou je ovšem malá rozloha pláže a absence možnosti si zapůjčit lehátka a slunečníky.

Zajímavou pláží je také pláž Banja – Diga. Tu najdete v jižní části města v blízkosti krásného městského parku, kde se během horkých dnů můžete ve stínu schovat. Pláž je ovšem vhodnější spíše pro plavce, protože větší část z ní tvoří betonové desky. V její blízkosti najdete restauraci a plážový bar.

ČTĚTĚ:   Amarin Rovinj

Sport a zábava

Nakolik je Senj poměrně velké letovisko, s největší pravděpodobností zde najdete i nějakou “svoji“ sportovní atrakci. Bez jakéhokoli poplatku si můžete zde na místních hřištích zahrát fotbal, basketbal nebo volejbal. Ve městě najdete také fitness centrum, kde se samozřejmě již menší poplatek za vstup platí. Ostatně si můžete vyzkoušet po náročném dni i masáž přímo na pláži.

Ve městě najdete i jedno potápěčské centrum, kde můžete absolvovat kurz potápění. Zkušenější potápěči se v potápěčském centru Vivera (ronilački klub Vivera) mohou v případě zájmu i zapůjčit kompletní výstroj. Zajímavý kurz však můžete absolvovat i v jiném místním klubu a to konkrétně v klubu Uskok, který svým návštěvníkům nabízí možnost absolvovat základní, ale i pokročilý kurz rybolovu.
senj karneval
Nejznámější kulturní událostí města je tradiční mezinárodní letní karneval, který ročně přiláká i četné množství cizinců z celé Evropy. Koná se pravidelně začátkem srpna již od roku 1967 a celkově trvá šest dní a šest nocí. Nejzajímavějším dnem karnevalu je bezpochyby sobota, když se uličkami města prochází přibližně třítisícové průvod masek, na který se s velkým zájmem přihlíží přibližně 12000 diváků. Není divu, že během těchto dnů se stává ze Senju hotový blázinec, o to více vás to však může lákat sem právě během trvání karnevalu přijít. Ostatně můžete během „běžných“ letních dnů navštívit například místní noční kluby Juris, Mališ nebo zdejší diskotékové kluby Diana a Magnus. Běžně se však během léta diskotéky konají i na hlavní městské pláži Banja v doprovodu místního Dj-a a tanečnic.

Historické památky, které se vyplatí vidět

 Senj byl znám již ve starověku, kdy byl středisko ilyrského kmene Liburnů. Velký rozkvět však toto město zažilo o několik století později, kdy za vlády Habsburků se zde vystavěla na tu dobu významná pevnost, která sloužila především k ochraně města před Turky. V současnosti je pevnost, jejíž základy pocházejí ještě z toku 1558, jednou z nejvýznamnějších památek města. Pevnost je dodnes zachována ve velmi dobrém stavu a to i přesto, že byla postavena výhradně z materiálu ze zbořených senjských kostelů. Najdete ji na místním vršku. Návštěvníkům je během sezóny otevřena od 10:00 do 21:00 za poplatek 10 – 20 Kn na osobu.

Významnou památkou města je i místní muzeum. Tato stavba před časem sloužila jako palác rodiny Vukačović, která byla v té době jedna z nejvlivnějších v celé oblasti. Muzeum oficiálně funguje již od roku 1962, od té doby se v jeho interiéru shromáždilo množství cenných věcí a materiálů. Cena za vstup je zpoplatněna (10 – 20 Kn na osobu).
senj kvarner
Významnou, především křesťanskou památkou je místní kostel Panny Marie. Jeho základy pocházejí ještě z roku 1169. Poblíž kostela se nachází také hrobka biskupa Ivana de Cardinalibuse, který zemřel v roce 1392. Současnou podobu stavba získala v roce 1950, kdy si prošla značnou rekonstrukcí.

ČTĚTĚ:   Hodnocení kempů v Chorvatsku

Kam na výlet do blízkého okolí

Zajímavým a především blízkým místem, kam můžete zajít je průsmyk Vratnik. Ten najdete od města vzdálen přibližně 17 km. V současnosti patří mezi nejvýznamnější průsmyky Dinárského pohoří. Zajímavá je především trasa, kterou musíte absolvovat k samotnému cíli. Pokud se sem rozhodnete zajít, výhled z průsmyku na okolí letoviska vás dozajista okouzlí.

Nad městem Senj najdete malinkou vesnici Krivi Put, která je v současnosti domovem asi 60 obyvatel. Co by vás na tomto místě mělo zaujmout? Především úchvatný výhled na mohutné větrné mlýny a fascinující přírodu této vesničky. Najdete ji asi 10 kilometrů severovýchodně od letoviska.

Zajímavou destinací, kterou se vyplatí navštívit je i přímořské letovisko Crikvenica. To je vzdálené od Senje severně přibližně 31 km. Samotné letovisko je známé především pro svoji hlavní pláž, která patří mezi nejlépe vybavené pláže celého Kvarneru. Kromě toho je však Crikvenica známá, jako středisko zábavy. Pravidelně se zde během léta koná například rybářský týden, ale i místní slavnost města Crivkenica. Ostatně však můžete v letovisku obdivovat i místní historické památky, jako například místní zámek z 15. století, který se nachází v blízkosti pláže. V současnosti je však využíván jako hotel pro zahraniční, ale i domácích turisty.

ubytování Senj
Levné apartmány v SenjiOhodnoťte

One Response to Senj

  1. Gita Kmotriková Méry

    Nadhera:-)Boly sme tu.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner