Šibenik – střední Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Šibenik je druhé největší město Střední Dalmácie. Najdete ho v Šibenickém zálivu, v blízkosti ústí řeky Krky do moře. Díky své unikátní poloze je nejlépe přirozeně chráněným přístavem v Dalmácii.

Je to nejstarší chorvatské město na pobřeží Jaderského moře. První zmínka o něm je z roku 1066. Vysoké kamenné domy, úzké uličky, četná schodiště a zbytky městských hradeb dotvářejí romantickou atmosféru tohoto dalmatského skvostu.

Šibenik je tak zajímavé město, že v něm trvá turistická sezóna v podstatě celý rok. Během letních měsíců se celé město stává jedním velkým jevištěm a sportovištěm, ale je téměř nemožné zúčastnit se jen zlomku sportovních a kulturních akcí. Právě proto se sem lidé často vydávají i mimo hlavní turistickou sezónu.
Šibenik

Léto v Šibeniku

Teplota moře se v Šibeniku v letních měsících pohybuje okolo 25°C, takže není divu, že je vyhledávaným cílem milovníků koupání. Nejnavštěvovanější a nejvybavenější je písečná pláž Banj. Pro příznivce oblázkových pláží je k dispozici městská pláž Jadrija, která je kvůli výborné dopravní dostupnosti oblíbená především u místních. Pokud si budete chtít najít zátoku jen pro sebe, vydejte se na ostrovy Zlarin, Kaprije, Žirje, nebo Privic. Na ostrovy se dostanete trajektem, ale není ani žádný problém si pronajmout loď.

Moře u Šibeniku je pravým rájem pro jachtaře, protože v okolí je na 240 ostrůvků, nebo útesů, které jsou vhodné jako cíl plavby. Jachty půjčují na adrese Nautical Center Prgin, Obala J. Šižgorica 1, Šibenik.

V okolí Šibeniku je 300km cyklistických a turistických tras. Mapy jsou k dispozici v informačních střediscích, nebo přímo v agentuře Fortica, Ive Družića 17, Šibenik, kde vám v případě zájmu kola i zapůjčí.

4km západně od Šibeniku na Jadranské magistrále si můžete vyzkoušet bungee jumping. Skáče se z 40- ti metrové plošiny, která je umístěna na Šibenickém mostu. Samotný seskok stojí 280HRK, pořízení DVD 60HRK.

Golf Park Solaris nabízí na ploše 19 000m2, s výhledem na moře, hřiště s 9 jamkami. Vzdálenost mezi jamkami je kolem 32m, k dispozici jsou instruktoři jak pro individuální, tak pro skupinové lekce golfu. Hřiště je vhodné pro začátečníky, ale i pro pokročilé golfisty.

ČTĚTĚ:   Letecky do Chorvatska

Podzim v Šibeniku

Pokud se rozhodnete strávit v Šibeniku, nebo jeho okolí podzim, pak jste si vybrali ten nejlepší čas k pěším a cyklistickým výpravám. Projděte si pohoří Dinary, kde se v nadmořské výšce 1831 metrů nachází nejvyšší vrchol Chorvatska Sinjal.

Za návštěvu ale stojí i město Knin s prehistorickými pozůstatky budov, ze kterého se výstupy na Sinjal nejčastěji pořádají. V blízkosti Kninu se navíc nacházejí i úchvatné vodopády Krcić, které jsou 22 metrů vysoké.

Jen asi 20km od Šibeniku leží národní park Krka. Celé území parku je se svými jezery a vodopády jedním z nejvýznamnějších přírodních úkazů Chorvatska. Jedna z nejzajímavějších naučných stezek, která vede na Skradinski buk začíná v obci Lozovac. Vstupné je závislé na ročním období, ve kterém se do NP Krka vydáte, a pohybuje se od 30HRK do 95HRK.

V září si nenechejte ujít mezinárodně vyhlášený středověký jarmark, který se koná u příležitosti dne sv. Michala.

Zima v Šibeniku

Přestože bývá zima v Šibeniku a jeho okolí suchá, je hodně větrná, takže i během slunečných dnů je potřeba mít teplé oblečení.

Navštivte v tomto období ostrov Žirje, který můžete celý prozkoumat pěšky, nebo na kole, protože je protkán cyklostezkami. Trajekt vyplouvá ze Šibeniku v 11:30, 16:30 a v 19:00. Zpět se z ostrova dostanete ve 14:00, 17:00 a ve 20:00. Lístek stojí 23HRK, za přepravu kola zaplatíte 30HRK.

Okolo Prokljanského jezera, které je vzdáleno jen asi 15 minut jízdy autem od Šibeniku, je vyhlášená oblast gastronomických specialit. Vzhledem k tomu, že v jezeře je v dolních vrstvách slaná, ale na povrchu sladká voda, tak si můžete v okolních restauracích pochutnat na úhořích, čokalicích, nebo sladkovodních sardinkách golac, které jsou asi jen 1cm dlouhé. Vegetariáni se nemusí bát toho, že by se nenajedli, protože i na ně se v této oblasti myslí.

Jaro v Šibeniku

Toto roční období je nejvhodnější k návštěvám vnitrozemí, nebo objevování starých tvrzí kolem řeky Krky.

Asi 25 minut od Šibeniku, u města Bribir, se nachází území známé jako Bribirska glavica, kterému se říká také chorvatská Trója. Celá lokalita je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť Chorvatska, a jsou zde pozůstatky už z dob pravěku, ale i antiky a středověku.

ČTĚTĚ:   Na Cres a Lošinj – Deník: den 2. a 3.

Jen 7km od města je sokolnické centrum Dubrava. Pro návštěvníky je připraven speciální program, během kterého si užijete krásu těchto neuvěřitelných lovců. Budete se také moci podívat, jak se pečuje o zraněné, nebo nemocné dravce. Centrum otevřeno po celý rok od 10:00 do 17:00 hodin.

Pokud budete mít to štěstí, že budete v Šibeniku na Velikonoce, zažijete velkou slavnost, které se říká Velikonoční snídaně. V centru města se na ní zahajuje nová turistická sezóna a začátek léta.

V kterémkoliv ročním období si nenechejte ujít návštěvu mnoha historických památek, které v Šibeniku díky jeho minulosti jsou. Jednou z nejvýznamnějších staveb města je katedrála Sveti Jakov, která je uvedena jako světové dědictví UNESCO. Unikátní je tím, že byla postavena z vápence a mramoru bez použití jakéhokoliv spojovacího materiálu. V zimních měsících je otevřena od 8:30 do 12:00 a od 16:00 do 20:00 hodin. Během léta je otevřeno od 8:30 do 20:00. Vstupné je 15HRK. Mše se konají celoročně v 9:30, v 11:00 a v 18:00 hodin.

ubytování Šibenik
Levné apartmány v Šibeniku


Ohodnoťte

4 Responses to Šibenik – střední Dalmácie

 1. Jan Hegeď

  Viděl jsem ho…

 2. Alena Bulvová

  Znám Šibenik. Krásné místo, ostatně v Chorvatsku je krásně všude.

 3. Ilona Štefanová

  JOJO ..TO JE FAKT ,,ŽE JE V CHORVATKU KRÁSNĚ VŠUDE…..:-)…TAKY JSEM HO KDYSI NAVŠTÍVILA …:-)..

 4. Silvie Vacinová

  Byly jsme tam, krásné

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Střední Dalmácie - Šibenik