Motovun – Istrie


ubytování Chorvatsko

Skutečnou perlou vnitrozemí Istrijského poloostrova je malebné městečko Motovun. Italsky se  jmenuje Montona, což v italštině znamená hornatá. A Motovun je skutečně typickým horským městečkem. Někdy se mu také říká „orlí hnízdo“, ovšem střízlivě vzato je to vlastně vesnice s necelým jedním tisícem stálých obyvatel. Nachází se v severozápadní části Istrie na výrazném kopci v nadmořské výšce 312 m.

croatia_istra_motovun_0001Po architektonické a historické stránce se však jedná o neobyčejně zajímavé místo, typický příklad středověkého istrijského pevnostního města. Na jeho vrcholu je opevněné staré město, pod hradbami stojí novější část města. Místo bylo kdysi osídleno již v ilyrijských dobách, neboť vzhledem ke své chráněné poloze na vrcholku kopce sloužilo jako dobré útočiště. Roku 1278 se města zmocnili Benátčané, kteří vybudovali hradby, které známe dodnes, a většinu hlavních staveb.

Na hlavním náměstí stojí kostel sv. Štěpána (Sveti Stjepan), který byl postaven již v 16. století podle návrhu tehdejšího italského stavitele A. Palladia. Za pozornost rovněž určitě stojí ještě starší zvonice ze 13. století, dále městský palác (Gradska palača) ze 14. století a palác Polesiniů, původně románský a později několikrát přestavovaný kaštel, který byl zrekonstuován a dnes slouží jako hotel.

Nezapomenutelným (a přitom bezplatným) zážitkem je okružní procházka po hradbách, z kterých je nádherný výhled na podhradí a po celém okolí města. Na opačné straně údolí řeky Mirny, protékající v blízkosti městečka, se nacházejí zbytky tzv. motovunského lesa, který tvoří asi 10 km čtverečných porostu dubu letního. Původně mnohem větší les byl ve středověku zdecimován Benátčany, kteří v něm těžili dřevo pro stavbu svých převážně válečných lodí, a jelikož se jedná o jednu z posledních lokalit na poloostrově, je zbytek lesa přísně chráněn.

ČTĚTĚ:   Rekordní turistická sezóna 2017
Motovun – Istrie
4.8 (95%) 4 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2013, Kategorie : Chorvatsko, Istrie