Milna na ostrově Brač


ubytování Chorvatsko

Malou rybářskou obec Milna, která je v současnosti domovem přibližně 1000 obyvatel, najdete na západním pobřeží ostrova Brač. K letovisku se můžete dostat pouze trajektem, který spojuje kontinentální část Chorvatska s ostrovem Brač. Přístav Milna, který je součástí tohoto letoviska, je vůbec nejbezpečnějším přírodním přístavem na ostrově.

První zmínky o osadě Milna na ostrově Brač se podle dokumentů datují ještě k 16. století. V tomto období významná šlechtická rodina Cerinić, která pocházela z vnitrozemské vesnice Nerežišća, zde dala postavit malý kostel, který byl jednou z prvních staveb ve zdejším okolí. Postupem času se začala malá osada stále více rozrůstat, až se z ní stal poměrně významný přístav a centrum obchodu ostrova Brač. V současnosti je Milna jedním z hlavních turistických center ostrova Brač.
milna

Pláže v Milně a okolí

Přímo v blízkosti centra najdete několik menších zátok, které však obvykle turisté nevyužívají pro rekreační účely. O něco rozsáhlejší a také udržovanější pláže najdete jižně od Milny. Konkrétně můžete zamířit například k zátoce Lučica, kterou mnoho jachtařů považuje za jednu z nejkrásnějších pláži Jadranu vůbec. Tato zátoka je velmi oblíbená i mezi potápěči, jelikož v její blízkosti najdete rozsáhlejší jeskyni, která je právě jejich častým cílem. Pláž se nachází v blízkosti několika apartmánů a restaurací, takže je velmi vhodná prakticky pro všechny věkové kategorie.

Sport a zábava v Milně

Letovisko Milna je doslova rájem pro jachtaře a milovníky mořských hlubin, kteří v jejím okolí mohou zblízka poznávat krásu místního podmořského života. Na své si zde však přijdou i cyklisté, kteří si mohou vyzkoušet až celkově šest zajímavých cyklostezek vedoucích celým ostrovem Brač. Najdete zde také několik sportovišť, kde si můžete bez problémů zahrát fotbal, volejbal, basketbal, volejbal nebo stolní tenis.
milna pláž
Kultura a zábava je malým mínusem letoviska, vzhledem k tomu, že obecně je samotná Milna považována spíše za klidnější turistické středisko, které je vhodné spíše pro rodiny s dětmi. Mezi nejvýznamnější kulturní slavnosti patří především svátek Panny Marie Karmelské a soutěž v lovu ryb, kterého se můžete zúčastnit i vy. Ostatně se v ulicích letoviska během léta konají menší akce za doprovodu živé hudby.

ČTĚTĚ:   Víme, která chorvatská vína jsou nejlepší!

Zajímavá místa, které musíte vidět

Největší rozkvět zažila v historii obec Milna především v 17. až 18. století, kdy se zde začaly budovat první významnější budovy, které zde stojí v prakticky původním stavu dodnes. Jednou z nich je barokní mariánský farní kostel Gospa od Blagovijesti, který tu stojí již od konce 18. století. Pod jeho výstavbu se podepsal hlavní konstruktér a stavitel Ignacije Macanović, který vytvořil jeden z nejkrásnějších barokních kostelů na celém ostrově vůbec. Trojlodní kostel složený ze sedmi barokních oltářů, monumentálních sloupů a oblouků je v podstatě nejvýznamnější a s velkou pravděpodobností i nejkrásnější stavbou celé obce.
milna brač
Celý ostrov Brač, především jeho jižní část je místem s množstvím zajímavých atrakcí. Klášter Blaca, který najdete mezi Milnou a Bolem je jednou z rarit Brače. Za jeho vznik se podepsali dva mnichové, kteří v roce 1551 uprchli před Turky právě na ostrov Brač, který byl v té době pod nadvládou Benátské republiky. Později se v jeho blízkosti začala pěstovat i vinná réva, olivy a díky blízkým pastvinám i chovat ovce. V současnosti je v jeho útrobách umístěno muzeum, ve kterém můžete na vlastní oči vidět několik zajímavých uměleckých děl.

Dalším zajímavým místem, tentokrát přírodního původu je pláž Zlatni rat, vzdálená hodinu jízdy od Milny, která je jednou z nejznámějších pláži celého Chorvatska. Tato cca 630 metrů dlouhá pláž, kterou omývá moře až ze tří stran je typická pro svůj tvar, který je velmi podobný trojúhelníku. Působením mořských proudů se však tvar pláže nejednou mění a proto je jednou zahnutá do pravé strany, jindy zase do levé. Její nevýhodou je však poměrně strmější vstup do moře a především obrovský počet návštěvníků. Přesto je však pláž Zlatni rat jeden z přírodních fenoménů, který jednoduše musíte vidět na vlastní oči.

ČTĚTĚ:   Chorvatské Paklené ostrovy - Sveti Klement

ubytování Milna
Levné apartmány Milna na Braču
<<<Ohodnoťte

2 Responses to Milna na ostrově Brač

  1. Pavel Rojek

    také máme rádi Brač, moje žena má ráda Brač, děti mají rádi Brač, bratr má rád Brač, stejda Vláďa má rád Brač, Jitka má ráda Brač, Tomáš má rád Brač, Kardinál Vlk má rád Brač, švagrová Iva má rád Brač, Zoran Babić má rád Brač, ….. 🙂

  2. Jan Ctvrteckaj

    dovolené na ostrovech mnohem lepší než na pobřeží ,čistější moře nepřeplněné pláže bohužel vyšší ceny

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split