Žuljana na poloostrově Pelješac


ubytování Chorvatsko

Velmi příjemným místem pro trávení klidné dovolené u Jaderském moři je letovisko Žuljana, které najdete v centrální části poloostrova Pelješac.
Žuljana, která je vzdálena od známého města Ston přibližně 15 kilometrů severozápadně leží v poměrně hlubokém zálivu, který obklopuje krásná a hustá vegetace.
Žuljana a její obyvatelé jsou v známý především díky vynikajícímu vínu Žuljana a Sveta Ana, které byste při návštěvě tohoto letoviska určitě měli vyzkoušet. Obyvatelé této obce se však kromě pěstování vinné révy živí ještě i pěstováním obočí, rybolovem a samozřejmě i turismem, kterému se zde díky velmi dobré poloze a krásným plážím poměrně daří.
Žuljana

Jedna z nejkrásnějších a největších pláži na poloostrově Pelješac

Jedna z největších a možná i nejkratších pláže na celém poloostrově Pelješac a možná i v celém Jadranu se nachází právě v letovisku Žuljana. Jedná se o pláž Vučine, která se nachází v malé zátoce a je díky mimořádně bohatým zdrojům pitné vody také bohatá na bujnou vegetaci. Pláž je ideálním místem pro rodiny s dětmi, které hledají čisté pláže s mělkým vstupem do moře. Pláž Vučine je kromě toho velmi vhodným místem i pro potápěče a to především díky blízkým jeskyním. V blízkosti pláže se můžete bez problémů i občerstvit, jelikož se zde nachází restaurace a bar.
Žuljana pláž

Zajímavá lokalita pro potápění a jiné sportovní a rekreační možnosti

Pokud se rádi potápíte do hlubin moře, tak by vaším cílem měla být určitě místní potápěčská základna, která pravidelně pořádá pro své návštěvníky výjezd k vraku německého torpédového člunu S 57, který se při zátoce Prapratna potopil ještě v roce 1944. Tento vrak leží v hloubené přibližně 25 až 39 metrů, přístupný je však jen potápěčům, kteří získali povolení a licenci v některém potápěčském středisku na poloostrově Pelješac.
Obecně je tato lokalita vhodná spíše pro pokročilé potápěče, kteří zde mohou sledovat mimořádně zachovalý vrak porostlý množstvím mořských organismů. Kromě toho má Žuljana velmi vhodné podmínky i pro windsurfing, rybolov, jachting a plážové sporty, jako například plážový volejbal.
Žuljana pláže

ČTĚTĚ:   Tipy na letoviska pro dovolenou s dětmi

Kulturní slavnosti a zábava v Žuljaně

V obci se během léta nekoná příliš mnoho zábavných akcí. Výborným místem pro strávení příjemného večera jsou však například místní malebné restaurace, kde vám připraví některé místní speciality podávané s vynikajícími místními víny. Konkrétně z kulturních slavnosti je známou akcí například slavnost během svátku sv. Ivana, která se koná koncem června.

Zajímavá místa, které musíte vidět

Součástí obce Žuljana jsou celkem dvě významnější památky. První z nich barokní kostel sv. Martina, který byl postaven na základech jiného kostela, druhý je zase kostel sv. Juliana, který byl postaven v renesančně – barokním stylu. Ostatně však za zajímavějším historickými místy musíte zajít mimo obec.
Žuljana Vučine
Ty najdete například v městečku Ston. To je známé i díky mohutnému pevnostnímu systému, který zde byl vybudován ještě během 14. – 17. století. Pod jeho výstavbu se podíleli nejvýznamnější evropský stavitelé té doby. Úplně nejznámější zdejší památkou je však přibližně 5,5 kilometru dlouhá hradba, která zde stojí již od 14. století. Se svými 41 věžemi a dvěma pevnostmi si dokonce vysloužila i přezdívku malá Čínská zeď a také zařazení mezi chráněné památky seznamu UNESCO.

Zajímavou turistickou destinací, kterou můžete navštívit i během dovolené v Žuljane je ostrov Mljet, který jen zhruba 10 km jihozápadně od letoviska. Ten se svou rozlohou přibližně 100km2 patří mezi větší ostrovy v jihodalmatského souostroví. Také patří mezi jedny z nejkrásnějších částí celé země. Dokonce mnozí badatelé věří, že právě tento ostrov je bájným ostrovem Ogygia, kde nymfa Kalipso sedm let věznila Odysea. Vůbec nejzajímavější částí tohoto ostrova je národní park Mljet, který svůj status NP získal ještě v roce 1960. Najdete jej v západní části ostrova, které je známé pro svůj bohatý rostlinný svět a členité pobřeží. V jistých částech tu dokonce přebývá i ohrožený středomořský tuleň, který žije jen v některých částech Jadranu. Vstupné do NP parku Mljet je zpoplatněno.

ČTĚTĚ:   Všechny cesty na Istrii vedou do magického Motovunu

ubytování Žuljana
Levné apartmány v ŽuljanaOhodnoťte

One Response to Žuljana na poloostrově Pelješac

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Dalmácie - Dubrovník