Pelješac – základní údaje


ubytování Chorvatsko

Poloostrov Pelješac by se dal shrnout jako místo všech námořníků a skvělých červených vín. Obě dvě z těch přízvisek jsou samostatně skvělá a dohromady ještě lepší. Pojďme si tedy říci něco bližšího o tomto krásném poloostrově plném slunce, přírody a radovánek.


Tento poloostrov se nachází v jižní Dalmácii, mezi zátokou Neretvy a Malo-stonským zálivem. Jeho poloha je téměř totožná s jadranským pobřežím a po Istrii je Pelješac druhým největším poloostrovem Chorvatska.
Poloostrov Pelješac je dlouhý 65 km a jeho rozloha činí 348 kilometrů čtverečních. S pevninou je spojen 1450 metrů širokým pásem země, který je nazýván Stonskou Prevlakou. Tento pruh zeminy je tvořen zejména sedimentem a písky, což nasvědčuje tomu, že byl Pelješac dříve ostrovem.

croatia_vacanze-apartmani-viganj-peninsula-peljesac-1

Na poloostrově nalezneme mnoho krásných zelených údolí, které se rozprostírají mezi skalnatými kopci. Nejvyšší horou Pelješace je Sv. Ilja, který dosahuje výšky 961 metrů nad mořem a leží nad Orebičem. Pelješac je obklopen velkým množstvím ostrůvků, zejména pak ze severní a jižní strany. Podnebí je na ostrově mírně středomořské. Severní část ostrova je díky větrům Bora vyprahlejší. Jižní je zase o něco vlhčí díky větrům Jugo. Na ostrově žije trvale 9000 obyvatel. Hlavními průmyslovými odvětvími ostrova jsou vinařství, zpracování olivového oleje, rybolov a turistika. 

Celý poloostrov je s pevninou spojen jedinou silnicí. Trajekty pak nalezneme ve městech Trpajn-Ploče, Prapratno-Mljet, Orebič-Korčula. Po celém ostrově se dá v klidu cestovat automobilem, popřípadě si zapůjčit motorku či skůtr. Celý ostrov nabízí opravdu mnoho míst vhodných ke koupání, popřípadě k pěšímu výletu. Na ostrově můžeme nalézt i několik archeologických památek, které dokládají jeho osídlení již v dávné minulosti. Obdivovat také můžeme starobylá města a městečka, která vás vždy ráda uvítají s otevřenou náručí.

3 Responses to Pelješac – základní údaje

  1. Jitka Kroupová

    Byli jsme tam letos na dovolené.Je tam opravdu moc hezky.Doporučuji.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2014, Kategorie : Magazín