ostrov Ugljan – severní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Ostrov Ugljan – severní Dalmácie
Zelený ostrov, jak mu místní přezdívají, je jeden z mnoha klenotů Jadranu, na který mohou být tamní obyvatelé hrdý. Podobně, jako mnohé jiné ostrovy Jadranu, tak i Ugljan láká mnohé na nezapomenutelné prožití letních dnů při moři. Překrásná příroda není ani zdaleka to jediné, proč sem každý rok přijíždějí tisíce turistů ze zahraničí. Hned za průlivem se totiž nachází i historické město Zadar, které je plné památek a atrakcí.

Tento zhruba 22 km dlouhý a 3,8 km široký ostrov leží naproti hlavnímu městu Severní Dalmácie, Zadar. Na ostrov se lze dostat přes trajekt, který pluje několikrát ze Zadaru, od Prahy vzdáleného přibližně 920 km. Ostrov je se svými 7500 obyvateli poměrně klidný místem na strávení letní dovolené plné odpočinku, vína, zábavy a kultury.

Bohatý výběr pláži

Ugljan disponuje více než 20 kilometry plážemi s průzračně čistým mořem vhodným ke koupání a potápění. Pláže jsou zde vhodné prakticky pro všechny, od rodin s malými dětmi až po ty, kteří mají rádi nudistické pláže.

Asi nejznámější je pláž Mostir, která je vhodná pro děti a neplavce. Ta se nachází přímo ve městě Ugljan. Pláž Mostir je ideálním místem na hraní plážového volejbalu. Další známou pláží je pláž Cinta. Tato zátoka je obklopena útesy, které Vám zaručí dokonalý odpočinek od rušnějších částí ostrova. Pokud jste nedaleko parkoviště v Muline, můžete najít další zajímavou pláž. Zátoka Luka, jak ji přezdívají místní obyvatelé, je písečná pláž obklopená borovými lesy vhodná na příjemný odpočinek ve stínu. Ovšem to ani zdaleka není vše. Pokud vyhledáváte nudistické pláže, jistě Vás zaujme místní pláž Mala Sabuša, která je vhodná i pro lidi, kteří přímo nevyhledávají tento druh pláži, ale rádi by spíše chytili bronz i na intimnějších partiích těla. Měla Sabuša je kamínková s dostatkem přírodního stínu, který se Vám po opalování určitě hodí.

ostrov UgljanZasportujte si i na dovolené

I Vás nudí představa neustálého lenošení na pláži? V krásném prostředí ostrova Ugljan, máte kopec sportovních atrakcí, od méně náročných až po ty adrenalinové, které Vám zaručí dlouhé hodiny zábavy. Aktivní tenisoví fanoušci mají v případě zájmu možnost zahrát si na místních kurtech, které jsou vybaveny antukovým povrchem. Varos Tennis Club, tedy oficiální název tohoto tenisového klubu najdete ve Vesnici Písku Varoš.

ČTĚTĚ:   Malinska - Kvarner

Zdejší ostrov je však plný i cyklotras, které mohou využít cyklisté. Všechny mají svůj start přímo v Ugljanu a jejich celková délka je až 60 km.

Dále však můžete zkusit i potápěni. Potápěčské centrum Ugljan, které disponuje i školou potápění je vhodné pro začátečníky, ale i pro pokročilé. Ideální možnost prozkoumat i hlubiny moře a archeologické naleziště, nebo možná i něco víc. Kromě toho však na moři můžete vyzkoušet i místní atrakcí, tzv. turistické lovení ryb. Lov probíhá na moři praktický celý den, proto se z pobřeží odchází brzy ráno. Skoré vstávání se Vám ovšem vyplatí. Chutný oběd z čerstvých ryb zato určitě stojí.

Pozůstatky Benátské republiky a jiné a zajímavé památky

Co byste to byli za turisty, pokud byste nepoznali dokonale zdejší historii a památky? A památek se to tu jen tak hemží. Starověká křesťanská bazilika, je jedna z takových památek, které se Vám vyplatí navštívit. Stojí zde již od 5. století, je stavěna jako trojlodní stavba s půlkruhovou apsidou. Historická data píšou, že tato stavba sloužila jako kostel až do 18. století. Další významnou a možná nejvýznamnější památkou je františkánský klášter s gotickým kostelem, který však není přístupný pro širokou veřejnost. Na vnitřním nádvoří kostela můžete najít i epitaf zakladatele glagolického tisku, který zde žil v letech 1460 až 1536.

Na ostrově najdete dokonce i pozůstatky Benátské republiky, která zde měla před tím, než přešla pod správu Rakousko – Uherska území. Konkrétně v Preku najdete dominantní starou pevnost sv. Michala, která je pozůstatkem TÉTO republiky.

Jelikož se ostrov Ugljan Nachází nedaleko největšího města oblasti Zadar, máte možnost zavítat do tohoto historického a překrásného města oblasti. Zadar je ekonomické, ale i kulturní město oblasti, takže turisté zde mají možnost navštívit velké množství historických památek nebe atrakcí.

Národní parky, jako ideální místo na rodinný výlet

Rodiny s dětmi mohou jít během dovolené na exkurzi hned do tří národních parků v okolí. Konkrétně v okolí najdete NP Krka, který je jedním z nejoblíbenějších a nejkrásnějších míst vnitrozemí Chorvatska. NP Krka se nachází na řece Krka, kam se dostanete lodí z ostrova. Řeka Krka patří právem i mezi jednu z nejkrásnějších řek v Evropě. Kromě toho můžete zajet i do NP Paklenica a NP Kornati.

ČTĚTĚ:   Recenze: Penzion Tičič - Hluboce pod úrovní,hygienicky závadné

Další zajímavou přírodní atrakcí je přírodní park Plitvická jezera. Plitvická jezera najdete v zátoce Telaščica v jihovýchodní části ostrova Dugi Otok. Těšit se můžete až na 140 vodopádů, či velké množství jeskyní. Pokud jste nevěděli, Plitvická jezera ročně navštíví téměř čtvrt milionu turistů z celého světa. Dále stojí určitě za povšimnutí i Vranské jezero, které je vůbec největší v celé zemi. Od ostrova Ugljan je sice vzdálené několik desítek kilometrů, ale běžně zde z ostrova jezdí výletní lodě.

Ostrov Ugljan určitě patří mezi nejzajímavější místa Jadranu. Je to téměr ideální místo pro rodiny s dětmi, které nevyhledávají rušné turistické oblasti. Pokud i vy plánujete prožít dovolenou plnou odpočinku s nádechem turistiky a sportování, toto místo je pro Vás ideální.

ubytování Ugljan
Levné apartmány na Ugljanu

Ohodnoťte

2 Responses to ostrov Ugljan – severní Dalmácie

  1. Zdeněk Vovra

    naše láska , kam se rádi vracíme…

  2. Jiří Zavadil

    Celé okolí Zadaru je luxusní.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar