Molunat – nejjižnější chorvatské letovisko


ubytování Chorvatsko

Nejjižnější dovolenková destinace Chorvatska, kterou najdete v oblasti zvané Konavle je Molunat, který je domovem zhruba 200 stálých obyvatel. Přibližně 40 km jižně vzdálená obec od Dubrovníku leží jen přibližně 3 km od známého černohorského letoviska Herceg-Novi.
Kdysi malá rybářská osada v posledních letech prošla značnou proměnou, díky čemuž tu dnes stojí množství apartmánů pro rekreanty ze zahraničí, kteří se sem na radost domácích nejednou vracejí.

Obec Molunat, která v minulosti byla součástí Dubrovnické republiky, své jméno získala podle řeckého slova molos, což v překladu znamená přístav. Dodnes je Molunat i jedním z nejvýznamnějších přístavů oblasti Konavle, která je vůbec nejjižnější částí celého Chorvatska a Dubrovnického regionu.
Molunat

Pláže v Molunatu

Pláže v letovisku patří mezi to nejlepší, co toto nevelké a tiché místečko nabízí. Pobřeží letoviska je poměrně rozsáhlé, protože Molunat je poměrně roztáhnutou obcí, z čehož vyplývá, že pláži na příjemný odpočinek je zde hned několik. Většina z nich sice velikostí nijak neohromí, přesto se zde dá v průběhu hlavní sezóny najít bez problémů dostatek místa. Místní pobřeží je tvořené převážně z oblázkových zátok, v jistých místech jsou však doplněny i pískem. Asi nejnavštěvovanější pláží a zároveň i největší je ta u autokempu Monika, která se nachází na začátku letoviska.

Sport a zábava

Molunat jako turistická destinace je velmi vhodným cílem i pro turisty, kteří si rádi během dovolené i zasportují. Velmi vhodné podmínky zde jsou především pro některé vodní sporty jako jsou potápění, rybaření, plachtění, windsurfing a jachting. V okolí letoviska najdete i několik cyklostezek a turistických tras.

Zábava a noční život

Noční život určitě nepatří mezi přednosti tohoto letoviska, jelikož až na restauraci a dvě malé kavárničky, kde si můžete během večera posedět, zde nic zvláštního nenajdete, takže pokud hledáte živější noční zábavu vyražte nejlépe přes hranici do Černé Hory a města Herceg Novi kde to v kavárnách žije až do cca 1 po půlnoci a poté se přesouvá do několika nočních klubů které jsou otevřené do 4-5 ráno.
Molunat pláž

ČTĚTĚ:   Tip na dárek: lanýžový gin z Chorvatska!

Památky letoviska

V době Dubrovnické republiky bylo letovisko Molunat prakticky stále ohrožováno. Z toho důvodu tehdejší vláda této republiky dala postavit ještě v 15. století ochranné hradby na poloostrově Molunat, které však dnes můžete vidět už jen v částečné podobě, protože velká část z hradeb byla v minulosti zničena. Dodnes jsou tak i tyto pozůstatky hradeb jedním ze symbolů jedné z nejmocnějších městských republik středomoří, která zanikla až v roce 1808, necelé dva roky po obsazení tehdejší Napoleonovou Francií.
molunat pláže

Kam na výlet z letoviska?

Konavelské stěny
Jižní Dalmácie je známá zajímavými turistickými lokacemi, které můžete při návštěvě Molunatu vidět i vy. Jednou z nich jsou i poměrně neznámé Konavelské stěny (Konavoske stijene). Ty představují souvislý skalní útes, který se táhne prakticky od Cavtatu až k zátoce Donji Molunat. Konavelské stěny, které měří přibližně 20 km, jsou vůbec největší přírodní atrakci oblasti Konavle. Přesto, že ani během letní sezóny nejsou příliš navštěvované, jako zajímavý turistický cíl je doporučujeme každému. Krásné pláže, čistá příroda a příjemný odpočinek od běžného turistického ruchu je doslova rájem pro lidi, kteří milují podobně tiché lokality.

Dalším velmi blízkým cílem může být pro vás i nedaleké letovisko Herceg Novi, které se nachází nedaleko za hranicemi s Černou Horou. V současnosti domov přibližně 20 000 stálých obyvatel patří mezi nejnavštěvovanější lokality této země. Z toho důvodu zde není nouze o velké množství zábavy, zajímavých lokalit, ale i krásných pláži.

Nejvzdálenější ze všech tří, ale zároveň i nejzajímavější lokací je město Dubrovník, které je centrem celé Jižní Dalmácie. Kdysi středisko bohatého městského státu je dnes domovem obrovského množství historických památek, které sem lákají enormní množství turistů z celé Evropy. Především krásné historické centrum, zapsané v seznamu památek UNESCO se rozhodně vyplatí vidět celé. Nejvíc ze všech hmotných památek vyčnívá cenný a stále velmi dobře zachovalý systém městských hradeb, který je dlouhý přibližně 1940 metrů. Najdete zde však i renesanční kostel sv. Spasitele z počátku 16. století, Rolandův sloup, barokní chrám sv. Blažeje ale i palác Sponza, který sloužil jako pokladna republiky.

ČTĚTĚ:   Flóra a fauna v Chorvatsku

ubytování Molunat
Levné apartmány v Molunatu
<<<Ohodnoťte

2 Responses to Molunat – nejjižnější chorvatské letovisko

  1. Iveta Wagnerová Zajícová

    Tam jsme byli,nádherné místa…

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Dalmácie - Dubrovník