Cavtat


ubytování Chorvatsko

Oblíbeným výletním cílem obyvatel i turistů z Dubrovníku je městečko Cavtat jižním směrem od Dubrovníku pod Jadranskou magistrálou. Stará část města je v mírném svahu nad mořem, nová část se rozrůstá na pobřeží. Je zde příjemné klima, bohaté přímořské rostlinstvo, hezké pláže i malebné okolí, což vše činí z tohoto místa v těsné blízkosti Dubrovníku vyhledávané, i když drahé letovisko.

Obyvatelé této původně řecké osady uprchli před Slovany a usadili se na místě Dubrovníku, kde v r. 614 založili město. Ovšem Cavtat je zajímavý sám o sobě. Není denně zaplaven množstvím turistů jako historické centrum Dubrovníku a má své kouzlo a eleganci. Leží na krásném místě, rozprostírá se kolem velmi pěkného přístavu lemovaného plážemi a s řadou impozantních hor v pozadí.Cavtat

Fascinující pamětihodnosti jsou dokladem pestré historie. Například v bývalém rektorově paláci dnes sídlí sbírka Baltazara Bogiščiče, bohatá knihovna právníka a historika z 19. století. Vedle stojí barokní kostel sv. Mikoláše s působivými dřevěnými oltáři. Nejslavnějším cavtatským rodákem byl Vlaho Bukovac, věhlasný chorvatský malíř, jehož rodný dům z počátku 19. st. je vhodným prostředím pro vystavení předmětů a maleb tohoto umělce. Vedle stojí klášter Panny Marie Sněžné, kde jsou umístěny pozoruhodné raně renesanční malby. Od kláštera vede do kopce pěšina ke hřbitovu, na kterém stojí mauzoleum rodiny Račičových, velice propracovaný monument sochaře Ivana Mestroviče.

Do Cavtatu se lze dostat autobusem č. 10, který vyjíždí zhruba každou hodinu z autobusového nádraží v Dubrovníku. Cesta trvá cca 45 minut. Další možností je loď, vyplouvající z přístavu Lokrum poblíž Pločské brány. Od června do září jich pluje tam i zpět dvanáct denně, po zbytek roku tři až pět za den.

S ubytováním v soukromí vám pomohou cestovní agentury v centru města, stejně tak i v případě zájmu o hotel. Ke stravování lze doporučit oblíbenou restauraci Galija se skvělou terasou orientovanou k moři, stíněnou borovicemi a s působivými kamennými zdmi.

ČTĚTĚ:   Velikonoce v Chorvatsku


ubytování Cavtat
Levné apartmány v CavtatuOhodnoťte

One Response to Cavtat

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2014, Kategorie : Magazín