Betina na ostrově Murter


ubytování Chorvatsko

Menší přístav na pobřeží ostrova Murter najdete jen 6 km od obce Tisno, kde se nachází menší most, který spojuje tento ostrov s pevninskou částí Chorvatska. Samotná Betina leží v severovýchodním cípu Murteru, v oblasti známé pro velmi úrodnou půdu, díky čemuž se zde výrazně daří zemědělství. Ve velkém se zde pěstuje vinná réva, olivovníky, ovoce, taktéž se tu však chovají ovce. Kromě toho je však Betina známá i pro rybolov, který je jedním z hlavním příjmem této nevelké obce.

V posledních letech se však obyvatelé této obce začali orientovat i na cestovní ruch. Betina spoléhá hlavně na svou atraktivní polohu, která umožnuje návštěvníkům poznávat zajímavé lokality, jako je například souostroví Kornati. Návštěvníci se však zde i velmi rádi vracejí, zejména ti, kteří dávají přednost dovolené v klidné destinaci, jakou bezpochyby Betina je.

Pláže v letovisku Betina

Na ostrově Murter je několik pláži, které díky svým podmínkám patří mezi nejlepší v okolí. V Betine konkrétně můžete zamířit na hlavní městskou pláž, kterou najdete v zátoce Zadraće. Tato oblázkovo-písčitá pláž se nachází při vstupu do obce, kde najdete i menší autokemp. Na pláži nechybí restaurace, kavárna, najdete zde i sprchy a betonové plochy k opalování. Pláž Zadraće je ideálním místem i pro menší rodiny s dětmi. V jejím sousedství najdete i jednu malou zátoku Hramina, která je taktéž ideální pro trávení odpoledne u moře.
betina
Jednoznačně největším lákadlem je však pláž Slanica, kterou najdete v sousedním městě Murter. Tato překrásná písečná pláž je známá díky široké nabídce služeb a výbornému pozvolnému vstupu, díky čemuž je v hojném počtu navštěvována i rodinami s malými dětmi a neplavci. V její blízkosti se nachází i parkoviště, které je po 17:00 bezplatné a také několik barů, restaurací a menších sportovišť, kde se můžete zabavit.
betina pláž kosirina

Sportovní možnosti

Betina je velmi oblíbená hlavně mezi milovníky jachtingu, kteří zde mohou využívat místní Marinu Betina, která je jedním z nejmodernějších přístavů v okolí. Koná se zde i známý jachtařský závod Murter – Kornati, který je na programu vždy v květnu. V letovisku najdete i několik hřišť (fotbalové, basketbalové, plážový volejbal), tenisové kurty a taktéž i školu potápění. Velmi dobré podmínky jsou na ostrově i pro cyklistiku a turistiku.
betina murter

Kulturní slavnosti a noční život

V letovisku se tradičně koná slavnost Dan brganja, která je pořádaná na počest zvláštního druhu mušlí, který žije pouze v okolí obce Betina. Ostatně si můžete udělat společenský večer v Betine i návštěvou některé z místních restaurací, kaváren nebo cukráren. Jednou z možností je i zajít buď do nedalekého Tisna, kde se v průběhu roku koná Léto v Tisne (Tisnjansko lito), případně do o něco vzdálenější letoviska Vodice, které je jedním z nejrušnějších letovisek Chorvatska.
betina pláž bilave

Historie a památky v obci Betina

Osada Betina se poprvé zmiňuje již v roce 1423, jako malá osada s přibližně patnácti obyvateli. O století později se začala obec rozrůstat, a to hlavně kvůli nájezdům Turků, kteří ohrožovali obyvatele v okolí Vranského jezera. Svůj nynější název obec získala odvozením od keltského slova bet, které v překladu znamená ústa. V 17. století se v Betine vystavěla i vysoká věž na kostele Františka Asišského, která se tyčí vysoko nad ostatní stavby v obci. Právě barokní kostel sv. Františka je jednou z nejvýznamnějších památek celé Betiny, kterou doporučujeme navštívit. Kromě tohoto kostela nedaleko stojí i menší mariánský kostelík, který je zase zasvěcený sv. Marií.
betina pláž zdrače
Samotná Betina je však historicky známá i díky místním loděnicím, které v minulosti stavěli na svou dobu velmi moderní lodě. Naneštěstí v současnosti již tato tradice pomalu ale jistě ustupuje.

ubytování Betina
Levné apartmány v Betina

3 Responses to Betina na ostrově Murter

  1. Zdeněk Šulc

    Byl jsem a můžu jen doporučit celý Murter

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2015, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Střední Dalmácie - Šibenik