Ostrov Murter


ubytování Chorvatsko

Murter je největší ostrov v Šibenickém souostroví. U turistů je oblíbený díky svým plážím a příjemnému podnebí. S protější pevninou je spojen padacím mostem dlouhým 30 m. Ostrov má čtyři centra, kterými jsou Tisno, Betina, Jezera a Murter.

130403_112338-Murter-ArchipelagoV Tisnu je zajímavý právě padací most a také příjemná procházka dlouhá 1 km z autokempu Jazina k malým osadám Kapovi a Girin. Jezera je vesnice s přístavištěm a jachtařskou školou. Na konci přístaviště lákají krásné mělké oblázkové pláže ke koupání v průzračné vodě. Na druhé straně zátoky najdete kamenné pláže ve stínu piniového lesa. Mezi letovisky Tisno a Jezera leží v zátoce autokemp Lovišca.

Největším městem celého ostrova je Murter, ležící na úpatí kopce Raduče na západním pobřeží ostrova. Město se dělí na dolní část u přístavu a horní část sahající do vnitrozemí. U přístavu je infocentrum a také mnoho obchodů, kaváren a výborných restaurací. Trochu stranou západně od přístavu je umístěn místní hotel střední třídy a pod ním, v zalesněné zátoce Slanica leží jedno z nejkrásnějších míst na koupání na ostrově. Je zde malá písečná pozvolná pláž, rozprostírající se mezi skalisky. Díky mírnému přechodu do hloubky si ji oblíbily hlavně rodiny s malými dětmi.

K dalším zajímavostem ostrova patří historická osada Colentum. Vykopávky na úpatí hory Gradina na ostrohu mezi městy Murter a Betina svědčí o luxusních letních vilách římských patricijů z tehdejších metropolí Skradin a Zadar. Předpokládá se, že osada Colentum byla zničena v důsledku mohutného zemětřesení.

Východním směrem přechází Murter téměř plynule v sousední vesnici Betinu, která si dosud uchovala svůj vesnický charakter. Ve vesnici je přístaviště jachet a ve stovce malých rodinných loděnicích v Betině se staví gajety. Jedná se o typické chorvatské rybářské čluny. Vesnice Betina je nejromantičtějším místem ostrova Murter díky kostelu svatého Františka na kopci nad moře, kamenným domům a kouzelným křivolakým uličkám.

ČTĚTĚ:   Cena jízdenek pro cestu vlakem do Chorvatska


ubytování Murter
Levné apartmány na MurteruOhodnoťte

5 Responses to Ostrov Murter

 1. Kamil Burik

  tam se znovu chystáme

 2. Adriana Holková

  Tiez vyrazame tento rok na Murter a dufam,ze najst ubytko nebude problem 🙂

 3. Ivana Ježková

  Jojo je tam nádherně

 4. Ester Behinova

  zitra ve 12 odjezd z prahy ***

 5. Ester Behinova

  zitra ve 12 odjezd z prahy ***

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2014, Kategorie : Magazín