Obec Kaptol najdeme v severní části Chorvatska, kam ale asi jezdí z ČR málokdo. Je to proto, že nás nejvíc láká moře a kraje lesů a hor, ty nás již tolik nepřitahují. Ale je to škoda, právě Kaptol a jeho dějiny, kultura, pěkné okolí, by si jistě naši větší přízeň zasloužilo.
Poloha a doprava
Obec Kaptol leží 140 km jihovýchodně od Záhřebu, v severovýchodní části Chorvatska v geografické části Slavonie. Z bližších měst to je bližší zejména Požega, 10 km na jih, ale také Kutjevo 12 km východně. Doprava sem je možná jedině po silnici, z dálnice A3 od exitu 13 je to 38 km přes Požegu, od exitu 12 45 km, opět přes Požegu. Od severu z Orahovice je to 33 km přes Kutjevo.
Historie
Zdejší kraj byl osídlen již v 7. století př.n.l. Kelty v halštatském období. O tom svědčí četné pohřební mohyly poblíž Kapitolu na úpatí Papuku. Původně centrum obce Kaptol byl jmenováno jako Kolegiátní kapitula sv. Peter pécsské diecéze Pětikostelí, i když do Pecse je odsud daleko.
Poprvé se uvádí v roce 1221 a hrál v dějinách chorvatsko-maďarské státní unie vcelku významnou roli, byla tu například škola. V době pronikání Turků se Kaptol stal významnou pevností. V 16 století zde stála renesanční šestiboká pevnost. Do obranného systému patřila obec i kostel.
Turci nakonec město obsadili (1537-1691), po jejich vyhnání statek koupil od císařské komory Petar Crnkovic. Do osvobození Petrovaradina tu sídlil biskup, za kterých byla pevnost změněna na residenci. Dekretem císaře Františka I. získala obec statut města, což byl impuls k rozvoji. V roce 1764 byla otevřena triviální škola, která je dodnes v provozu. Od roku 1865 do tohoto kraje začala proudit imigrace Čechů.
Památky
Zdejší barokní kostel sv. Jiří je z roku 1752 a má krásně zdobený klenutý strop, ale v základech najdeme původní románské zdivo. V 70. letech 18. století byl postaven farní kostel sv. Petra a Pavla. Zmíněná pevnost dnes stojí v obci jako mohutná zřícenina.
Příroda
Obec Kaptol leží na slunných svazích pohoří Papuk a vzhlíží se své polohy na celé údolí Požegy. Tato oblast je bohatá na vodu. Krása této oblasti Potplaninsko je ve velkých sadech, vinicích a dalších polí. Středem této oblasti se táhne od západu k východ „zelená dálnice“, která spojuje několik obcí od Požegy přes Slavonii, jmenovitě Čaglin, Kutjeva, Kaptol a další.
Cestovní ruch
Do Kaptolu se cestuje nejen za přírodou, ale i za kulturou. Ta má své centrum v požární stanici, kde se odehrává mnoho i společenských akcí. Pro nás je důležité, že zde stále máme českou menšinu, která je stále aktivní v České besedě založené již v roce 1923. V besedě jsou zapojeny folklorní skupiny, pěvecký sbor aj., dospělí i děti. Pořádají se tu také akce, například Naše jaro. Česká škola byla v provozu v letech 1924 až 1990.
Z dalších organizací jistě zaujme Asociace vína vinařů a ovocných pěstitelů, které zde pořádá některé akce spojené s vinařství, výrobou vína a pěstováním ovoce.
publikováno: Zář 2015, Kategorie : Magazín