Mandre na ostrově Pag


ubytování Chorvatsko

Na západním pobřeží ostrova Pag se nachází poměrně malé, ale o to krásnější letovisko Mandre. Skromná rybářská osada je velmi vhodnou destinací především pro rodiny s dětmi, které zde najdou pravou pohodu a klid. O krásné vzpomínky z návštěvy Mandre se stará především krásná panenská příroda, které zanechá asi v každém návštěvníkovy Mandre jen pozitivní dojem.

Do dnešní podoby se toto dlouho nenápadné místo začalo formovat až v průběhu 70. – 80. let minulého století, kdy tehdejší nenápadná osada začala zažívat pravý turistický boom. Postupem času tu tak vzniklo několik moderních apartmánů, které jsou během hlavní sezóny prakticky stále plné. Zajímavostí Mandre je i to, že dodnes je trvale obydlených asi jen 60 domů, jelikož ostatní domy slouží, jako apartmány pro turisty.
mandre

Pláže v Mandre a jeho okolí

Nejbližší místní pláží je pláž Mala Mandra, kterou najdete v malé zátoce v centru letoviska. Na první pohled se může zdát Mala Mandra jako poměrně ničím vyjímečná pláž, ve skutečnosti je tato oblázková pláž s velmi dobrým pozvolným vstupem ideálním místem pro trávení klidného a ničím nerušeného odpoledne u moře. Samotná pláž je svými podmínkami na tom také velmi dobře, v její blízkosti najdete prakticky všechny sociální zařízení (WC, sprchy, restaurace, kavárny…), které by neměly chybět na kterékoliv lepší pláži. Pláž Mala Mandra je vhodná prakticky pro všechny návštěvníků, včetně osob se zdravotním postižením, kteří zde mají zajištěn bezbariérový vstup.

O něco vzdálenější, ale o to zajímavější pláží je pláž Čista plaža, která je vzdálená od Mandre asi 7 km severovýchodně. Už v podstatě její název vystihuje všechny její charakteristické vlastnosti. Ovšem samotný název této pláže vznikl kvůli rychlému proudění větrů – Bura, které během zimních měsíců nejednou vyčistí pláž i od toho, co by neměli. Co se týče podmínek a kvality pláže je Čista plaža podle mnohých návštěvníků považována za jednu z nejkrásnějších písčitých pláži Chorvatska. Díky svému pozvolnému vstupu je navíc ideálním místem i pro rodiny s malými dětmi a neplavce.
mandre pláž

Sport a zábava

Ze sportovního hlediska by mělo letovisko Mandre svými možnostmi pro aktivní odpočinek vyjít vstříc i náročnějšímu návštěvníkovi. Největší skupina aktivních rekreantů se zdržuje většinou v místním sportovním komplexu „Mandre„, který leží v bezprostřední blízkosti pobřeží. Tento turistický komplex je složen z několika menších, ale i větších hřišť, které je možné využít pro fotbal, volejbal nebo basketbal. Součástí tohoto komplexu je i potápěčská základna, která zaměstnává několik zkušených potápěčů a instruktorů, kteří vás do potápění s určitostí v případě zájmu zasvětí. Ostatně však letovisko a jeho okolí nabízí i několik cyklotras. Jedna z nich, která zabere průměrnému cyklistovi asi 5 hodin času, začíná právě v letovisku Mandre.
Velmi oblíbenou zábavou turistů v Mandre je i jízda na koloběžce. Tento pro místní, ale i návštěvníky oblíbený sport si můžete vyzkoušet už ráno, a to okruhem, který vede celým letoviskem. Jsou tu i koloběžky které jsou k dispozici za poplatek přibližně 30 HRK / osobu.

ČTĚTĚ:   Sveti Filip i Jakov - severní Dalmácie

Jelikož je zdejší turismus orientován převážně na rodinné dovolené, v letovisku Mandre z toho důvodu nenajdete příliš rušný život. Velmi oblíbenou kulturní událostí jsou tzv. rybářské večery, které představují ideální formu zábavy pro rodiny s dětmi. V průběhu této slavnosti si můžete pochutnat na čerstvých rybách a specialitách místních kuchařů. Známé jsou i tzv. „Slovinské slavnosti“, během nichž se organizuje v Mandre několik menších akcí.
mandre pláže

Známé speciality a jiné zajímavosti letoviska a celého ostrova Pag

V případě, že si chcete pochutnat na místních specialitách, určitě zajděte do některé z místních restaurací. Většina zdejších restaurací má pro své návštěvníky v nabídce přichystané vyhlášené místní speciality. Jednou z nich je světoznámý Pažský sýr, který má v oblasti chorvatské gastronomie obrovský význam. Tento sýr vyrobený z mléka ovcí, které se pasou na místních kopcovitých pastvinách, je typický především svou chutí a vůní. Jeho delikátní chuť zaujala natolik některé odborníky z gastronomie, že tento sýr označili jako jeden z nejlepších na světě. Pažský sýr však není jedinou pochoutkou, kterou byste si měli v místních restauracích vychutnat.
Mezi gurmány, kteří navštíví tento ostrov, je velmi oblíbené i jehněčí maso připravované několika způsoby. Za kvalitu místního jehněčího stojí především volný život místních jehňat, která nikdy nežijí v uzavřeném prostoru.

Nedaleká obec Kolan, která má dodnes společný obecní úřad právě s letoviskem Mandre, svým návštěvníkům nabízí několik zajímavých historických památek. Jednou z nich je etnografická sbírka, kterou najdete v centru obce, konkrétně v prostorách staré školy, jejíž základy pocházejí ještě z roku 1903. Tato cenná sbírka dodnes uchovává staré předměty a nářadí, které byly v minulosti každodenní součástí obyvatel obce Kolan.
mandre moře
Kromě tohoto muzea můžete v Kolanu navštívit i dvě významné křesťanské památky. První z nich je kostel sv. Jeronýma, jehož základní kámen pochází z roku 1895. Tento jednolodní kostel je dlouhý téměř 12 metrů a široký přibližně 7 metrů. Jinak poměrně skromná stavba ve svém nitru uchovává menší oltář a sochu strážného anděla. O něco významnější stavbou tohoto druhu je zdejší farní kostel sv. Lukáše, který byl údajně ve své historie až dvakrát vypálen a znovu postaven. V jeho interiéry v současnosti najdete celkem až tři oltáře. Farní kostel sv. Lukáše najdete v sousedství místního úřadu.

ČTĚTĚ:   TOP destinace Chorvatsko 2015 - nejlepší místa v Chorvatsku

ubytování Mandre
Levné apartmány v Mandre
<<<Mandre na ostrově Pag
4.7 (93.33%) 9 hlas[ů]

4 Responses to Mandre na ostrově Pag

 1. Valentino de la Seko

  byl jsem a …. nááádhera 🙂

 2. Libuše Hujčáková

  Nádhera …..také jsme tam letos byli na dovolené,doporučuji!!!!

 3. Květa Šloufová Soukalová

  Také můžeme jen a jen doporučit !!!!!! 🙂

 4. Jirka Bystrzonovský

  Mandré je super, předloni jsem byl 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar