Ražanj u Rogoznice – střední Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Oáza klidu – Ražanj je malá vesnička v Centrální Dalmácii mezi Primoštenem a Rogoznicí. Do druhého největšího města Dalmácie, Šibeniku, je to odsud asi 35 km. Má zhruba 200 stálých obyvatel, kteří se zabývají rybolovem a cestovním ruchem.

Teprve v 70. letech minulého století začala v této oblasti výstavba rodinných domů a apartmánů, takže se jedná o poměrně mladé letovisko.

Pokud pojedete autem, máte na výběr ze dvou možností. V případě, že budete chtít vidět moře co nejdříve, sjeďte z dálnice v Šibeniku. Další variantou je exit Vrpolje.

V centru obce se nachází kavárna, restaurace a malý obchůdek, který je poměrně dobře zásobený. Dojíždí sem i pojízdná pekárna s výborným čerstvým pečivem, které určitě vyzkoušejte. Pokud budete chtít na větší nákup, tak se musíte vydat do Rogoznice, která je vzdálená pěšky asi 5 km a autem 11 km, nebo do Primoštenu, který leží 15 km od Ražanj. Do obou těchto měst je odsud autobusové spojení.
Ražanj
Klasické velké pláže tady nehledejte. Okolo Ražanje jsou pouze dvě větší místa ke koupání. Směrem na Rogoznicu kolem promenády je písčito – oblázková pláž a má celkem pozvolný vstup do moře, takže je vhodná i pro malé děti. Opačným směrem na Split je pláž skalnatá s betonovými deskami. Kromě toho je v okolí mnoho krásných, skalnatých zátok jako je třeba Stivašnica, kde je krásně teplá voda.

Většina apartmánů má prostory ke koupání soukromé, takže se opravdu nemusíte obávat, že byste si neměli kam lehnout. K opalování jsou na nich vybudované betonové plotny. Počítejte ale s tím, že na těchto místech je vstup do vody většinou po schůdcích a moře je hned z kraje celkem hluboké.

Celá oblast podél zálivu je ideální pro jogging, jízdu na kole, nebo krásné procházky. Toto místo je často také vyhledávané surfaři, potápěči, nebo rybáři.

ČTĚTĚ:   Navštivte Šibenické ostrovy. Jsou rájem nejen pro jachtaře!

Tipy na výlet

Pokud se budete chtít vydat za památkami, navštivte 25 km vzdálený Trogir. Toto město je celé zahrnuto jako kulturní dědictví UNESCO a věřte, že nebudete litovat, protože v něm zažijete neopakovatelnou procházku dějinami.

35 km od Ražanj je Šibenik, nejstarší chorvatské město na pobřeží Jadranu. Tady si můžete prohlédnout mimo jiné památky i katedrálu Sveti Jakov, kterou má také pod svou ochranou UNESCO. Je významná tím, že je postavena z mramoru a vápence bez použití jakéhokoliv spojovacího materiálu.

V Primoštenu, který je vzdálený 15 km, najdete mnoho krásných pláží, historických památek a romantických vinic. A když už jsme u těch vinic, tak si tady nezapomeňte koupit víno Babić, kterým je Primošten proslulý po celém světě.

Pár slov na závěr

Pokud vám bude chybět ruch a lidi, vydejte se do Rogoznice. V ní najdete vše, nač si jen vzpomenete- od sportovních aktivit až po různé atrakce pro děti.

Jestli si ale budete chtít posedět jen tak u sklenky vína, Ražanj je ideální místo pro vás. Místní jsou díky tomu, že vesnička není tak zasažená cestovním ruchem, velice vstřícní a milí.

Ražanj je ideálním místem pro ty, kteří chtějí zažít romantickou, klidnou dovolenou, takže tady nenajdete noční diskotéky, nebo hlučnou zábavu na pláži. V noci vás budou budit maximálně cikády a “smích“ racků.

ubytování Ražanj
Levné apartmány v Ražanji


4 Responses to Ražanj u Rogoznice – střední Dalmácie

  1. Jan Ctvrteckaj

    ražanj byla super absolutní klid a domácí kterému bylo 78 let super chlap moc se mi tam líbilo

  2. Martin Franta

    Nemáte nejaké kontakty na ubytováni tam? Díky 😉

  3. Máme rádi CHORVATSKO

    ubytování s kontakty přímo na majitele najdete třeba na: http://www.UvCH.cz/rogoznica/razanj.php

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Střední Dalmácie - Šibenik