Slatine na ostrově Čiovo u Trogiru


ubytování Chorvatsko

Slatine je malé a klidné letovisko situované ve východní části ostrova Čiovo oproti Mysu ​​Marjan. Místní pobřeží je převážně skalnaté s několika oblázkovými plážemi. Zdejší obyvatelé se dodnes živí kromě turismu převážně zemědělstvím a rybolovem. V blízkosti letoviska najdete až dvě významná města Dalmácie a to historické město Trogir a druhé největší město země Split.

Letovisko Slatine je jedním z největších letovisek ostrova Čiovo, který patří mezi nejvíce rozmanité části Dalmácie. Bohatá vegetace, příjemné středomořské klima, četné a velmi pěkné pláže jsou hlavním lákadlem pro turisty.
slatine památky

Pláže v letovisku a v jeho blízkém okolí

Poněkud netypický název nese místní velmi oblíbená pláž Kava​​. Domácí tuto pláž nazývají i jednodušeji, pláž Slatine. Pláž Kava ​​se nachází na okraji tohoto letoviska, kde budete marně hledat jakýkoliv obchod, či kavárnu. Malou náplastí je alespoň menší stánek s občerstvením. Ostatně je tato pláž velmi vhodná pro děti s malými dětmi, díky pozvolnému vstupu do moře a skutečně zklidňujícímu okolí pláže, které působí asi na každého z nás pozitivně.

Velmi známou a hlavně oblíbenou pláží celého ostrova je pláž Copacabana, kterou najdete v letovisku Okrug Gornji. Toto letovisko je vzdáleno od Slatine přibližně 3 km, takže cesta autem k této pláži nezabere příliš mnoho času a ani pěšky to není tak daleko. Kromě udržované pláže a křišťálově čistého moře zde najdete četné množství pizzerií, restaurací, barů a velké množství zábavních atrakcí.
slatine pláž
Další pláží v blízkém okolí letoviska já pláž Sveti križ, která se nachází v nedalekém letovisku Arbanija. Tato dlouhá oblázková pláž nabízí svým návštěvníkům množství sportovních a zábavních atrakcí, včetně volejbalu a některých vodních sportů. V blízkosti pláže najdete i restauraci, kde se můžete během dne kdykoliv najíst.

Co dělat v Slatine a na ostrově Čiovo?

Dobré podmínky letoviska a celého ostrova nabízejí aktivním sportovcům několik možností jak využít volný čas na sportovní aktivity. Velmi oblíbeným sportem turistů, kteří se zde rozhodnou strávit dovolenou je například cykloturistika. Pronajmout kolo si (pokud jste si vlastní s sebou nevzali) můžete v některé půjčovně na ostrově za přibližně 15 – 20 € na den. V ceně je zahrnuta i potřebná cyklistická helma. Cyklotras je v okolí letoviska poměrně dost, tudíž budete mít možnost navštívit i neobydlené části ostrova nebo i vrchol samotného ostrova Čiovo.

ČTĚTĚ:   Istrie mimo turistické trasy: objevte cesty pašeráků nebo temné podsvětí horníků

Kulturní slavnosti, při kterých byste neměli chybět

Během letních měsíců se na celém ostrově Čiovo včetně letoviska Slatine, konají pravidelně Rybářské večery, které bývají doprovázeny i živými vystoupeními mnoha hudebních a tanečních seskupení. Samozřejmě, na programu jsou i mezi turisty velmi oblíbené ochutnávky rybích specialit a místního vína.
slatine plaz
Významnou kulturní událostí v okolí letoviska je i Trogirské kulturní léto, které se koná během celého trvání letní sezóny v nedalekém městě Trogir. Tato slavnost je doprovázena bohatým kulturním programem, během kterého jsou vystavovány i mnohé umělecká díla domácích autorů.

Co byste ještě měli o tomto letovisku vědět?

Název letoviska Slatine je odvozen od slova slatina. V dávných dobách byl ostrov bohatý na bažiny a množství vodních pramenů, díky čemuž byl poměrně atraktivním místem i pro lidi z okolí. V současnosti je sice letovisko závislé od obecního vodovodu z řeky Jadro, během suchých letních měsíců jsou však dodnes stále využívány i místní vodní nádrže.
slatine kostel
Další zajímavostí nebo spíše památkou, kterou byste mohli navštívit i vy při návštěvě tohoto letoviska je místní kostelík Panny Marie, který zde stojí již od 16. století. Tento kostelík najdete nedaleko pobřeží v jižní častí ostrova Čiovo. Interiér této poměrně nenápadné budovy ukrývá cenný obraz Panny Marie s dítětem, který je i pro umělce velmi cennou památkou. Pod vznik tohoto díla se podepsala slavná malířská škola v Krétě ještě v 14. století, proto není divu, že místní jsou na tento obraz skutečně pyšný.
V centru Slatine, které má shodou okolnosti administrativu na druhé straně zálivu, tedy ve městě Split, najdete historický dům, který byl postaven tradičním způsobem z místního vápence.
Pravidelné lodní linky ze Slatine vás odvezou do Trogiru za zhruba 50 Kč a nebo Splitu (za 30 min. jste na známé Splitské pěší zóně Riva).

ČTĚTĚ:   Přírodní krásy Chorvatska

ubytování Slatine
Levné apartmány Slatine
<<<Slatine na ostrově Čiovo u Trogiru
3.1 (62.86%) 7 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split