Rijeka – Kvarner


ubytování Chorvatsko

Rijeka je přístavní město v severním Chorvatsku, v Kvarnerském zálivu, u Jaderského moře. Má přibližně 130 tisíc obyvatel a je třetím největším městem v zemi (po Záhřebu a Splitu). Původně se zde nacházela limburská osada, v 7. století místo osídlili první Slované. Ve středověku Rijece vládli aquilejští patriarchové, později Habsburkové.

 

Rijeka - KvarnerV roce 1717 se stalo město svobodným přístavem. Na začátku 19. století jej krátce ovládali Francouzi, následně Rakousko-Uhersko a Itálie. Od roku 1947 patřilo město Jugoslávii.

Rijeka je především důležitým turistickým tranzitním bodem, ale pyšní se i celou řadou zajímavých památek a dalších, pro návštěvníky atraktivních míst. Oblíbený je zejména přístav (i když v něm nejsou klasické pláže určené ke koupání) a jeho okolí plné lodí (lodě se v Rijece i vyrábějí). Podél přístavu je příjemná procházka po promenádě Riva lemované stromy.

 

Atraktivní je bezesporu pěší zóna Korzo a úzké a křivolaké uličky ve středu města se spoustou obchodů, obchůdků se suvenýry, kaváren a restaurací.

 

Pokud jste milovníky historie, můžete si prohlédnout pozůstatky původního římského osídlení. Dobře viditelné jsou například starořímské hradby v okolí města, vysoké až tři metry, které měly zabránit vpádu barbarů. Narazit na ně můžete i ve středu Rijeky, u Titova náměstí. Působivý je také tzv. Římský oblouk, Rimski luk – Stara vrata, ve středu města. Pikantní je, že se archeologové již dlouhá léta hádají, proč a k jakému účelu byl postaven.

Barokní jezuitský Chrám sv. Víta má zajímavý kruhový půdorys a nachází se v ní cenná klenotnice.

Kostele Panny Marie Trsatské původně uchovávali část chýše biblické Marie (následně odvezený do Loreta v Itálii), nyní je svatostánek známý především díky Mariině podobizně, kterou údajně namaloval svatý Lukáš.

Vhodným místem k návštěvě je i Muzeum námořní historie v Guvernérském paláci, Historické muzeum a Přírodovědecké muzeum.

Zajímavými moderními stavbami jsou Kapucínský kostel z počátku 20. století a ještě novější budova Univerzity z roku 1973.

Trsatském hradu, ze kterého se dochoval dvůr s nádrží na vodu, se konají koncerty a hraje divadlo.

Jednou z nejtypičtějších turistických akcí v Rijece je tradiční zimní karneval, který ve městě navštěvuje až 120 000 lidí.

A ještě zajímavost:

typickým suvenýrem z Rijeky jsou miniaturní černé postavičky s barevnými turbany zvané morčíći.

Rijeka – Kvarner
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2014, Kategorie : Magazín