Rijeka – Kvarner


ubytování Chorvatsko

Rijeka je přístavní město v severním Chorvatsku, v Kvarnerském zálivu, u Jaderského moře. Má přibližně 130 tisíc obyvatel a je třetím největším městem v zemi (po Záhřebu a Splitu). Původně se zde nacházela limburská osada, v 7. století místo osídlili první Slované. Ve středověku Rijece vládli aquilejští patriarchové, později Habsburkové.

 

1V roce 1717 se stalo město svobodným přístavem. Na začátku 19. století jej krátce ovládali Francouzi, následně Rakousko-Uhersko a Itálie. Od roku 1947 patřilo město Jugoslávii.

Rijeka je především důležitým turistickým tranzitním bodem, ale pyšní se i celou řadou zajímavých památek a dalších, pro návštěvníky atraktivních míst. Oblíbený je zejména přístav (i když v něm nejsou klasické pláže určené ke koupání) a jeho okolí plné lodí (lodě se v Rijece i vyrábějí). Podél přístavu je příjemná procházka po promenádě Riva lemované stromy.

 

Atraktivní je bezesporu pěší zóna Korzo a úzké a křivolaké uličky ve středu města se spoustou obchodů, obchůdků se suvenýry, kaváren a restaurací.

 

Pokud jste milovníky historie, můžete si prohlédnout pozůstatky původního římského osídlení. Dobře viditelné jsou například starořímské hradby v okolí města, vysoké až tři metry, které měly zabránit vpádu barbarů. Narazit na ně můžete i ve středu Rijeky, u Titova náměstí. Působivý je také tzv. Římský oblouk, Rimski luk – Stara vrata, ve středu města. Pikantní je, že se archeologové již dlouhá léta hádají, proč a k jakému účelu byl postaven.

Barokní jezuitský Chrám sv. Víta má zajímavý kruhový půdorys a nachází se v ní cenná klenotnice.

Kostele Panny Marie Trsatské původně uchovávali část chýše biblické Marie (následně odvezený do Loreta v Itálii), nyní je svatostánek známý především díky Mariině podobizně, kterou údajně namaloval svatý Lukáš.

Vhodným místem k návštěvě je i Muzeum námořní historie v Guvernérském paláci, Historické muzeum a Přírodovědecké muzeum.

ČTĚTĚ:   Stanové kempy v Chorvatsku

Zajímavými moderními stavbami jsou Kapucínský kostel z počátku 20. století a ještě novější budova Univerzity z roku 1973.

Trsatském hradu, ze kterého se dochoval dvůr s nádrží na vodu, se konají koncerty a hraje divadlo.

Jednou z nejtypičtějších turistických akcí v Rijece je tradiční zimní karneval, který ve městě navštěvuje až 120 000 lidí.

A ještě zajímavost:

typickým suvenýrem z Rijeky jsou miniaturní černé postavičky s barevnými turbany zvané morčíći.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2014, Kategorie : Magazín