Představení chorvatských národních parků – Brijuni


ubytování Chorvatsko

Brijuni

Chorvatský národní park Brijuni. Souostroví Brijuni považují mnozí za „ráj na zemi” a ztělesnění luxusu a pozlátka. V roce 1983 se tato oblast stala národním parkem. Nachází se západně od pobřeží Istrijského poloostrova naproti letovisku Fažana. Národní park Brijuni se skládá ze čtrnácti ostrovů a ostrůvků s přilehlým mořem o rozloze přibližně čtyřiatřiceti čtverečních kilometrů. Největšími a nejznámějšími ostrovy jsou Veliki Brijun a Mali Brijun.
Jedna z pověstí, spojených s Brijunským souostrovím, praví, že andělé na tomto místě chráněném před mořskými vlnami rozeseli po mořské hladině části rajské zahrady, aby posloužily lidskému rodu jako trvalá upomínka.
Soustroví Brijuni má bohaté dějiny. Kmeny a národy, které jej obývaly, po sobě zanechaly četné kulturně-historické pamětihodnosti. Jednou z nejznámějších památek je „Kastrum” na ostrově Veli Brijun, starobylá osada s pravidelným půdorysem opásaná mohutnými hradbami, v jejichž bezprostřední blízkosti stojí basilika Panny Marie z šestého století, u níž byl později vystavěn benediktýnský klášter.
Význačnou památkou na ostrově Veli Brijun je kostelík sv. Heřmana (sv. Germana) z patnáctého století. Dnes je v něm umístěna výstava kopií hlaholských nápisů a fresek z oblasti Istrie a Kvarneru.
Nedaleko zátoky Verige se nacházejí trosky areálu římské venkovské vily s řadou rozmanitých staveb (chrámy, lázně, rybník, atd.) Zde jsou i zbytky osady Gradina z doby bronzové s dochovanými hradbami a nekropolí.
Souostroví Brijuni bylo po většinu svých dějin pod nadvládou Benátské republiky. Za svůj nynější vzhled vděčí rakouskému průmyslníkovi Paulovi Kupelwieserovi, který koncem devatenáctého století zakoupil celé souostroví a udělal z něj exkluzivní turistickou destinaci tehdejší rakousko-uherské riviéry, jež byla vyhledávána evropskou šlechtou, která pobývala ve zdejších hotelech, navštěvovala kasino, nebo se účastnila turnajů v golfu a pólu.
K podobným účelům sloužily ostrovy i v následujících desetiletích. Brijuni se staly prezidentskou letní rezidencí a pobývali na nich četní politici či filmaři a hudebníci. Brijunské ostrovy navštívili například Richard Burton a Elizabeth Taylorová, Sophie Lorenová a jiní. Mnozí hosté měli příležitost nocovat ve zdejších luxusních vilách. Nyní sem rovněž jezdí známé osobnosti. Zdejšími hosty byli například zpěvák Placido Domingo a monacká princezna Caroline.
Na Brijunech najdete také safari-park se zvířaty z celého světa – zebrami, daňky, lamami, slony a antilopami. Žijí zde však i zvířata, která patří do zdejšího kraje jako istrijský hovězí dobytek „boškarin”. Na ostrově bylo nalezeno více než dvě stě zkamenělých dinosauřích stop.
Zdroj: www.brijuni.hr
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2012, Kategorie : Chorvatsko