Ostrov Brač


ubytování Chorvatsko

Největší ostrov ve střední Dalmácii nabízí dvě velká letoviska, několik ospalých vesnic, krásnou středomořskou krajinu a strmé skalnaté břehy spadající až na skalnaté pobřeží. Ve vnitrozemí ostrova narazíte na hromady kamení, které navršily ženy za dlouhá staletí při kultivaci kamenité půdy. I přes tyto potíže se zde úspěšně pěstuje vinná réva, olivy, fíky, mandle a višně.

Největším exportním artiklem ostrova je přesto kámen. Jedná se hlavně o vzácný bílý mramor, který jako materiál posloužil k výstavbě nejedné slavné stavby v Chorvatsku i ve světě. Příkladem za všechny je Bílý dům ve Washingtonu, Diokleciánův palác ve Splitu, katedrála v Šibeniku či paláce ve Vídni. Zde všude se uplatnil bílý bračský mramor.

Ostrov Brač není ovšem pouze kámen, i když podle nálezů i první osadníci využívali zdejšího kamenného bohatství. Nejprve to byli ilyrové, o jejichž osídlení svědčí upomínky na neolitické osídlení v jeskyni Kopačina. V r. 167 př. n. sem přicestovali Římané a hned začali využívat lomy blízko Škripu.B

Za dob bývalé Jugoslávie se na Brači začala rozvíjet turistika, která se soustřeďuje do dvou letovisek. Jedním z nich je Supetar, který je oblíben především pro spoustu zeleně a krásné koupání na písčitých plážích s pozvolným vstupem do moře. Borový porost zde dosahuje až k plážím. Dalším hojně navštěvovaným střediskem je Bol na jižním pobřeží ostrova. Toto letovisko je názorným příkladem, jak lze intenzivně podporovat turistický ruch bez narušení přírody a devastace krajiny. Hotely jsou umístěny v borovém lese západně od města a s centrem je spojuje stinná promenáda. Atrakcí Brače je pláž Zlatni Rat, což je skutečná perla mezi všemi chorvatskými plážemi. Jedná se o zalesněný mys tvořený jemnými, dokonale ohlazenými oblázky, který vybíhá do moře v délce přes 600 m. Mořské proudění a vítr se starají o zdejší raritu – výběžek připomínající jazyk neustále mění svůj tvar.

ČTĚTĚ:   Počasí v září a Last minute v Chorvatsku

 

ubytování Brač
Levné apartmány na BračiOhodnoťte

2 Responses to Ostrov Brač

  1. Iveta Macháčková

    tam to je nádherné 🙂

  2. Iveta Macháčková

    tam to je nádherné 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2014, Kategorie : Magazín