Menší přístav Pirovac s přibližně 2000 obyvateli najdete zhruba 26 km od města Šibenik. V jeho blízkém okolí ovšem se nachází i několik dalších poměrně známých destinací, jako třeba Biograd na Moru nebo Vodice. Samotné letovisko Pirovac je položené na poměrně úrodné oblasti, v níž se pěstuje především vinná réva a olivy. Kromě toho je obec i menším centrem kultury a historie jelikož některé významnější historické památky zde stojí již více než 500 let a jsou dodnes zachováné ve velmi dobrém stavu.
Pirovac se poprvé v historii vzpomíná ještě v roce 1298 pod názvem Zloselo, což v překladu znamená zlá vesnice. Během své historie zažila obec i několik významných válek, které neblaze působily na její vývoj, v 17. století dokonce velká část obyvatel musel nuceně ze strachu z Turků opustit obec a utéct na nedaleký ostrov Murter. Svůj současný název získala obec až v roce 1921. Dnes se Pirovac rozvíjí především jako skromné letovisko, které chce ovšem v budoucnu konkurovat známějším destinacím v okolí, jako Vodice a Biograd na Moru.
Pláž s léčivým bahnem (peloid)
Pláže v Pirovaci nepatří mezi top pláže Jadranu, to však určitě neznamená, že ani zde nenajdete pěkné a udržované zátoky. Zajímavá pláž je například pláž Lolic, která je dlouhá přibližně 500 metrů. Tato zátoka nabízí svým návštěvníkům dobré služby, najdete zde několik kaváren, stánků s rychlým občerstvením či restaurace. Kromě toho je jistou výhodou pláže i to, že je orientována na jih. Mimo jiné známkou kvality pláže Lolic je i ocenění v podobě tzv, Modré vlajky, která je udělovaná jen nejčistším a nejlepším plážím.
Často navštěvovanou turistickou lokalitou je i pláž hotelu Miran. Tato poměrně klidná lokalita se spoustou borovic je ideálním útočištěm před horkým letním odpolednem. Zdejší moře je během hlavní sezóny příjemně teplé, na druhé straně však tato zátoka není až tak křišťálově čistá jako jiné Chorvatské zátoky ale i tak má výborné hodnocení kvality moře takže určitě budete spokojeni. V blízkosti pláže najdete sprchy, kavárny, obchod s potravinami a hotelový bar, který je součástí samotného hotelu Miran.
Nedaleko letoviska Pirovac najdete i zátoku Makirina, která je známá pro své léčivé bahno, které kvalitou výrazně převyšuje jiné známé lokality v Chorvatsku. Zdejší bahno (peloid) blahodárně působí především na některé gynekologické, revmatická onemocnění, ale své využití si toto bahno našlo i v kosmetice. K této zátoce, která je v podstatě mimo ruch letoviska, se můžete dostat buď autem nebo pěšky směrem ke kapli Tisno.
V blízké budoucnosti (rok 2016) se navíc plánuje v blízkosti centra otevřít nová městská pláž, která vznikne i díky dotacím z fondů EU. Celková investice tohoto projektu se odhaduje na přibližně 1,5 až 2 milionů euro. Součástí projektu jsou i restaurace, kavárny, obchody a hřiště pro vodní pólo, při kterém budou i tribuny pro diváky.
Sportovní a kulturní atrakce
Přímo v letovisku si můžete vyzkoušet prakticky kterýkoliv známý kolektivní sport. Místní hřiště jsou totiž vhodné na fotbal, basketbal, plážový volejbal, ale i tenis. Milovníci turistiky se mohou projít po vyznačených turistických trasách, nadšenci cyklistiky však taktéž nevyjdou na prázdno. V okolí letoviska najdete několik cyklostezek a polních cest, které jsou ideální možností, jak blíže poznat okolí obce. V případě, že dáváte přednost vodním sportům, navštivte místní potápěčsky klub CRO-PRO-SCUBA, který pravidelně organizuje i výjezdy do nedalekého Národního parku Kornati, který je pro tyto účely velmi vhodnou destinací.
Mezi oblíbené kulturní slavnosti patří především Pirovacká noc, během níž si můžete v ulicích obce pochutnat na čerstvých rybách a místním víně. Celá slavnost je zakončena velkolepým ohňostrojem. Významnými slavností v Pirovaci je i slavnost plodů moře, soutěž zpěváků “Prvi Glas Pirovca“ nebo mimo sezóny také další významná kulturní slavnost, a to konkrétně během svátku sv. Jiřího (23,4.). Ostatně se během letní sezóny v letovisku koná několik menších zábavných akcí, za účasti živé lidové hudby, pěveckého sboru sv. Jiřího a místního folklorního souboru.
Zajímavosti, které se vyplatí navštívit
Jednou z významných zdejších památek jsou zbytky hradby z 16. století. Pod její výstavbu se podepsal především potomek významné šlechtické rodiny Peter Draganic, který zde v té době vlastnil několik pozemků. Vzhledem k nebezpečenstvím útoku Turků, kteří neustále vedli války se svými sousedy, byla právě hradba jednou z možností, jak zabránit jejich neustálým útokům. Draganic se také významnou měrou zasloužil i pod významný růst obce, když několikrát finančně podpořil výstavby několika velmi důležitých budov v obci.
Draganic konkrétně financoval například dnes už zbarokizovaný farní renesanční kostel Panny Marie Karmelské, jehož základy pocházejí z roku 1506, tedy v době, kdy tu právě silně věřící Peter Draganic žil. V interiéry kostela najdete například sochu anděla Gabriela, která je výsledkem práce významného italského gotického sochaře a architekta Bonino da Milana. Jeho možná nejvýznamnější prací byly ručně vyrobeny a vyzdobeny sochy na katedrále sv. Jakuba v nedalekém Šibeniku. Pokud si najdete čas, určitě se zastavte i v tomto významném Chorvatskem městě.
Pokud obdivujete gotické stavby, můžete se zastavit při místním gotickém kostele sv. Jiřího, který je nejstarší dochovanou památkou v Pirovaci. V jeho těsné blízkosti najdete i velmi starý hřbitov, jehož součásti je i gotický sarkofág, ozdobený reliéfem Madony s dítětem a anděly, který byl navržen a vytvořen Jurajem Dalmatinacem. V jeho útrobách můžete vidět také sochu Panny Marie, která byla dílem výše zmiňovaného italského sochaře Bonina da Milana.
Levné apartmány Pirovac
Apartmani Antea i Magdalena
apartmány
kapacita osob: 2-9
cena lůžka od: 15 Eur
k moři: 20 mMemories
apartmány, pokoje
kapacita osob: 2-10
cena lůžka od: 12,50 Eur
k moři: 200 mPIROVAC APARTMENTS ***
apartmány
kapacita osob: 2-24
cena lůžka od: Eur
k moři: 550 m
publikováno: Zář 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Střední Dalmácie - Šibenik