120. výročí Botanické zahrady v Záhřebu


ubytování Chorvatsko

120. výročí Botanické zahrady v Záhřebu
25.9.2009

Botanická zahrada v Záhřebu, založená v roce 1889, je součástí nádherného pásu zeleně ve tvaru podkovy, který tvoří rámec celému záhřebskému Dolnímu městu (Donji grad). Autorem tohoto zeleného pásu byl koncem 19. století architekt Milan Lenuci a proto se mu také říká Lenuciho podkova. Kromě Botanické zahrady zahrnuje náměstí N. Zrinského, J. J. Strossmayera a Krále Tomislava, též náměstí Marulićovo, Mažuranicóvo a M. Tita. Lenuciho podkova výrazně ovlivňuje celý tento střed města a jako taková je právem chloubou obyvatel hlavního města.

Pro návštěvníky byla Botanická zahrada otevřena v roce 1899, ale za datum jejího založení se pokládá rok 1889, kdy byl vytvořen její projekt. Autorem byl profesor botaniky na záhřebské universitě dr. A. Heinz spolu s vrchním zahradníkem V. Durchankem. Vlastní zahradnické práce trvaly osm let. Zahrada byla koncipována v krajinářském stylu, s volnými skupinami stromů. Jenom květinové spodní patro bylo přísně symetrické.

Součást je v současné době budova správy zahrady (v secesním slohu), budova Botanického ústavu, budova starého výstavního pavilonu z roku 1891, který byl po náročné rekonstrukci opět otevřen pro příležitostné výstavy v roce 2007, skleník a několik administrativních budov. Mořské akvárium, které bylo založeno v roce 1911, dnes již neexistuje.

V roce 1927 byl v rámci Botanické zahrady vybudován speciální krasový oddíl s typickou flórou chorvatského krasu. Do roku 1985 byl vytvořen ještě středomořský oddíl a dále oddíl západoevropské skalní vegetace.

Botanická zahrada zažila své nejproblematičtější období po druhé světové válce, ale postupně si získávala zpět své dobré jméno. V posledních letech se zahrada díky výrazné podpoře města Záhřebu obnovuje a upravuje. Přitom se akcentují opět dvě základní funkce botanické zahrady, které stály u jejího zrodu, a to služba vědecké práci a univerzitní výuce a funkce městského parku. Vždyť právě ta byla podmínkou městských zastupitelů, když město poskytlo zdarma pozemek pro vybudování zahrady.

ČTĚTĚ:   Sport a zábava v Chorvatsku

Pro své veliké výchovné, kulturně historické a rekreační hodnoty a obecný význam pro město Záhřeb a celou Chorvatskou republiku byla záhřebská botanická zahrada již v roce 1971 prohlášena památkou zahradní architektury.

Zahrada je návštěvníkům přístupná bezplatně od 1. března do 1. listopadu, a to v pondělí a v úterý od 9 do 14.30 hod, ve středu až v neděli od 9 do 19 hod. (v případě nepříznivého počasí může být na jaře a na podzim začátek a konec sezóny o týden posunut). Zahrada je otevřena i o svátcích, s výjimkou 15. srpna na svátek Nanebevzetí. Panny Marie (chorvatsky Velika Gospa). V zimě je zahrada zavřena.

Informace:
Turistické sdružení města Záhřebu (Turistička zajednica grada Zagreba ): www.zagreb-touristinfo.hr

Ohodnoťte

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Zář 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska