Karneval v Rijece od 17. ledna do 17. února 2010


ubytování Chorvatsko

Karneval v Rijece od 17. ledna do 17. února 2010

Obyvatelé Rijeky říkají, že Rijeka má pět ročních období. Rok od roku tím myslí městský karneval, který pokaždé vytváří v ulicích Rijeky jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru, podmanivou pro hosty i domácí. Je to doba veselí a uvolnění. Rijecký karneval je vřelý hostitel pro každého člověka dobré vůle, který uvolnění od každodenního života hledá ve hře, smíchu a zábavě. Záměrně zdůrazňujeme, že Rijecký karneval nepředstavuje útěk od každodennosti, ale příležitost ji nebrat tak vážně a dobře se jí pod maskou vysmát. Od té doby, kdy se v roce 1982 konal poprvé, pokračuje obnovený Rijecký karneval ve staleté tradici maškarního veselí v přímořských oblastech Chorvatska a Rijeka patří mezi nejvýznamnější evropská a světová karnevalová města. Karneval je zapsán na seznamu 500 nejdůležitějších akcí v Evropě (Top 500 European Events) a Sunday Times ho nazval jednou z nejexotičtějších akcí na světě.

I letos karnevalové veselí začne svůj rituál „Volbou královny karnevalu“ a předáním klíče od města „mistrovi“ karnevalu; zakončí velkým „Mezinárodním karnevalovým průvodem“ a pálením tzv. pustu, jenž jsou korunou karnevalových slavností v tomto kraji.

PROGRAM
Hlavní karnevalové akce i v tomto roce organizuje Turistické sdružení města Rijeky.

Volba královny Rijeckého karnevalu a předání klíče od města
Pátek 22. 1. ve 20 hod. – Dvorana mladosti (Hala mládí)
Karnevalové veselí začne hudebně-scénickým představením, v němž bude zvolena královna Rijeckého karnevalu a starosta města předá klíče od města „mistrovi“ karnevalu.

14. Dětský karnevalový průvod
Sobota 6. 2. ve 13 hod. – centrum města
Tradičního Dětského karnevalového průvodu se zúčastní na sedmdesát karnevalových skupin s více než 5 000 účastníky z mateřských škol a nižších ročníků základních škol. Jejich průvod a dvacet dobrovodných alegorických vozů každoročně sledují četní návštěvníci z domova i ze zahraničí.

ČTĚTĚ:   Korčula – rytířské tance a hry

27. Mezinárodní karnevalový průvod
Neděle 14. 2. ve 12 hod. – střed města
Neděle 14. 2. ve 20 hod. – Pálení „pustu“ – Adamićev gat (Adamićovo molo) a oblast rijeckého přístavu
Koncerty, výstavy, představení, maškarní reje a slavnosti zaplňují dny v očekávání hlavní karnevalové slavnosti – velkého karnevalového průvodu. Soutěžení ve fantazii, vtipu a originalitě, ohňostroj barev a tvarů vyvrcholí přehlídkou stovky alegorických vozů, deseti tisíc masek a nepředstavitelného počtu více než sto tisíc návštěvníků, k nimž se každoročně přidává stále více hostů ze zahraničí. Nikde na světě nelze zažít tak jedinečné spojení evropského městského karnevalu založeného na historických a kulturních zvycích s prvky folkloru a mytologie. Vytvořená atmosféra se dá těžko popsat a vylíčit slovy, fotografiemi nebo televizním přenosem.

Rijecký karneval je třeba zažít a prožít. Proto vás všechny zveme do Rijeky na karneval – kde vždy můžete být tím, kým si přejete být!

Informace: Rijecký karneval (Riječki karneval): www.ri-karneval.com.hr

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2010, Kategorie : Aktuality z Chorvatska