500 let procesí na ostrově Hvar


ubytování Chorvatsko

Již pět set let slaví obyvatelé ostrova Hvar osobitým způsobem Velikonoce – procesím „Za křížem“. Je to jedinečný obřad, který je výrazem náboženské a kulturní identity místního obyvatelstva. Byl zařazen do seznamu světového nehmotného dědictví UNESCO. Obřad se vyvinul z procesí, které se konalo na znamení pokání, ale také na památku zázračné události. V průběhu vzpoury proti vrchnosti v roce 1510 začaly totiž z jednoho malého kříže ve městě Hvar téct krvavé slzy.

Poutníci vyjdou v noci ze Zeleného čtvrtka na Velký pátek. Procesí vyrazí ze šesti farních kostelů v městech a vesnicích Jelsa, Pitva, Vrisnik, Svirča, Vrbanja a Vrboska. Poutníci vyjdou ze všech míst současně a průvod se pohybuje ve směru hodinových ručiček. Všechna procesí tedy kráčejí současně. Nikdy se však nesetkají. Poutníci jdou za křížem, ale jejich kříže se nikdy nesmí «zkřížit». To by totiž bylo podle lidové tradice velké neštěstí. Za osm hodin poutníci urazí dvaadvacet kilometrů. V čele průvodu jdou vybraní nosiči kříže /někdy kráčejí bosí/. Kříž, který nesou, je mnohdy až osmnáct kilogramů těžký. Na procesí „Za křížem“ se sejde mnoho věřících z celého ostrova. Každým rokem se této slavnosti účastní také čím dál více hostů a turistů, kteří o velikonočních svátcích navštíví nejdelší a nejslunnější chorvatský ostrov. Letos se procesí koná 21. dubna.

ostrov Hvar Chorvatskoostrov Hvar Chorvatskoostrov Hvar Chorvatskoostrov Hvar Chorvatsko

Na ostrově Hvar, který leží ve střední Dalmácii, je mírné podnebí. Zimy jsou zde teplé a léta příjemná. Ostrov se pyšní bujnou středomořskou přírodou, bohatou kulturní a historickou tradicí, jedinečnou gastronomií, překrásnými plážemi, zátokami a křišťálově čistým mořem. Díky svým přednostem ho některé světové turistické časopisy řadí k deseti nejhezčím ostrovům na světě.

Noční život a architektura města Hvar, výlety lodí na ostrovy Paklinski otoci, písčité pláže u města Jelsa, spojení antiky a moderních vymožeností v městě Stari Grad, rajské pláže pod borovicovými lesy v obci Zavala, exotika jižních svahů ostrova v obcích Ivan Dolac, Sveta Nedjelja a Milna, malebné prostředí „malých Benátek“ v obci Vrboska, jízda mezi levandulovými poli u obce Gdinj, Zastražišće a Bogomolje, poklidné a skryté zátoky kolem obce Sućuraj, to je jen část atrakcí, které ostrov Hvar turistům nabízí.

ČTĚTĚ:   Teplota moře v Chorvatsku: jaká je a jaká bude
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2011, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko