Bale – perla istrijského poloostrova


ubytování Chorvatsko

Starobylé městečko Bale, které pochází již z římské doby, je jednou z oblíbených turistických destinací na Istrii. To je zachovaná oblast, které se vyhnula veškerá devastace. Její panenská krása se vyznačuje přírodním bohatstvím, nedotčenou přírodou a bohatým kulturním a architektonickým dědictvím.

Tvrz v Bale kdysi střežila obchodní stezku z města Pula do vnitrozemí Istrijského poloostrova. Římský vojenský tábor castrum se ve středověku změnil v městečko opásané hradbami. Městečko Castrum Vallis nebo Valle je poprvé zmíněno v písemných památkách v roce 965. Římské Castrum Vallis je dnes městečkem, jehož historické jádro se rozkládá 145 metrů nad mořem a je obklopené kopci. Jeho italský název Valle – Bala znamená údolí.

Bale Istrie

Bale Istrie

Městečko Bale, vlastně jeho nejjižnější část, protíná 45. rovnoběžka, což znamená, že se nachází na nejideálnějším místě, na půl cesty mezi rovníkem a severním pólem. Průměrná roční teplota v městečku a jeho okolí je 14 stupňů Celsia a v průměru je zde zaznamenáno 2400 slunných dní ročně, což do tohoto malebného letoviska láká četné turisty.

Ticho, které vládne v kamenitých uličkách městečka je uklidňující. Kvůli poklidu i z mnoha jiných důvodů je třeba navštívit Bale – perlu, rámovanou zelení. V městečku Bale si lze prohlédnout goticko-renesanční letohrádek Soardo-Bembo, věž z 19. století ve středu města, farní kostely, radnici s loggií ze 14. století.

Bale je typické istrijské městečko, vystavěné na kopci, s úzkými dlážděnými uličkami a kamennými domy ze 14. a 15. století. Střed městečka je pod památkovou ochranou. Zvláštní atrakcí městečka jsou fosilní zbytky několika druhů dinosaurů, nalezených v nedaleké zátoce Colone.

Příjemné podnebí, nedotčená příroda, apartmány v soukromí, galerie, agroturistické usedlosti a bohatá gastronomická nabídka skýtají ideální podmínky k prožití nádherné dovolené v městečku Bale, které se nachází v jihozápadní části Istrijského poloostrova mezi městy Rovinj a Vodnjan.

ČTĚTĚ:   Jaká je cesta do Chorvatska přes Slovinsko
Ohodnoťte

One Response to Bale – perla istrijského poloostrova

  1. 2400 slunných dnů v roce, no kdo by odolal?

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2011, Kategorie : Chorvatsko