Brijuny, ostrovy jako z jiného světa


ubytování Chorvatsko

Istrijský poloostrov nemusíme představovat. Každoročně na něj míří davy turistů a obzvlášť pro ty z Čech je to nejbližší a hojně navštěvovaná oblast Chorvatska. Co však mnozí možná neznají, jsou dva větší ostrovy, Veli a Mali Brijuni, a několik desítek menších, které se nachází u jihozápadního pobřeží Istrie a jsou součástí národního parku.

Brijunské soustroví leží 6 km od Puly a jedná se o souostroví opravdu unikátní, jak samy brzy poznáte.

Po druhé světové válce byly Brijuny izolovány od lidí a mohly si jít svou vlastní cestou. Výsledkem je kolem 500 druhů rostlin na ploše o cca 40 km². Je to díky mimořádně mírnému podnebí a absolutní izolaci od lidí. Jediný, kdo sem po válce mohl, byl jugoslávský prezident Tito, který měl na zdejším ostrůvku Vanga svou letní rezidenci.

Legenda o vzniku Brijunského souostroví

Brijuny

Legenda, která se předává z generace na generaci, praví: Bůh chtěl na světě stvořit ráj a vybral si právě moře u současného Istrijského poloostrova. Stvořil velký nadpozemsky krásný ostrov, kde rostla neuvěřitelně bujná vegetace. Když to viděl ďábel, ve své žárlivosti na ostrov naházel hory a zlověstné skály a celý ho rozdělil na několik malých ostrůvků.

Jede jede mašinka po ostrově Brijuni

Národní park byl v celém souostroví vyhlášen v roce 1983. Ostrovy si můžete prohlédnout díky okružní plavbě na lodi, která vyplouvá z nedaleké Fažany. Brijunské ostrovy jsou už opět obydlené a najdete tu vysoce luxusní hotelové komplexy pro bohatou klientelu a letní sídla, která nejsou jen tak pro kdekoho. Patří slavným celebritám světového showbusinessu či jiným lidem z vyšší a ještě vyšší třídy.

Brijuny_aleje

Můžete tak pozorovat zajímavý mix divoké přírody a golfových hřišť. Po ostrově budete projíždět elektrickým vláčkem, který vede skrz nádhernou středomořskou faunu a kolem archeologických zajímavostí. V místním muzeu se seznámíte se vzpomínkovými předměty Tita a také s jeho fotografiemi. Musíte brát tento minivláček, který s vámi projede ostrov, s nadhledem, a užívat si unikátní podívanou, kterou jen tak nezažijete. Na druhou stranu se jedná o „cestování“, které je absolutně fyzicky nenáročné a ocení ho děti i starší generace.

ČTĚTĚ:   Slavnosti sv. Michala v Šibeniku

Subtropy a exotická zvířata v Chorvatsku? Proč ne.

Kromě druhů rostlin typických pro středozemní podnebí, tu najdete také spoustu subtropických druhů z celého světa. Byly zde vysázeny uměle a tvoří zdejší parky a aleje.

V období vlády Tita se zde jako zázrakem objevilo také spoustu exotických zvířat, které zde v současné době tvoří otevřenou zoo pod širým nebem. Zvířata tu volně žijí v přírodě a v ohraničených prostorech můžete v rámci safari parku sledovat zebry, antilopy, pávy nebo muflony. Ano, souvisí to s velkým Titem, který si značnou část těchto druhů nechal na ostrovy poslat a jiná zvířata mu přivezly návštěvy jako dary.

Brijuny_safari

V čem však Tito nemá prsty, je barevný život vodní říše. Pod hladinou moře tu žije pestrá paleta ryb, mušlí nebo ježků a někdy můžete uvidět i delfíny a kosatky.

Brijunské souostroví láká boháče od nepaměti

Obydlení ostrova začalo však dávno před Titem, už v době kamenné. Ale již za římské vlády sem mířili lidé bohatí a úspěšní. Ostrovy se staly domovem letních sídel movitých Římanů.

Brijuny

Bohatým zkrátka jakoby odjakživa ostrovy sedly. Na sklonku 19. století je koupil mocný Paul Kupelwieser a přeměnil je v opulentní letoviska, kde se scházeli nejvyšší finančníci z celé Evropy. Po druhé světové válce již nastoupil Tito a také dnes jsou Brijuni letním sídlem chorvatského prezidenta.

Na ostrově najdete římské památky, z nichž vyniká zbytek vily, která měla nejen obytné prostory, ale také tři chrámy a lázně. Na Tita zde zůstala kromě fauny, flóry a fotografií také památka v podobě vzácné budovy, které se říká Bílá víla. Vznikla daleko před tím, než se zde Tito zabydlel, nicméně byl to právě on, kdo ji využíval jako svou rezidenci pro důležité i méně důležité politické schůze. Na ostrově díky jemu a jeho návštěvám nyní můžete spatřit 60 vlajek 60 zemí světa, jejichž zástupci (presidenti, králové a císaři) zavítali během jeho působení na toto souostroví.

ČTĚTĚ:   Navštivte ZOO v Chorvatsku. Děti budou jásat!

Ostrovy z jiného světa

Brijuni jsou zkrátka ostrovy pro zaslíbené, kterým kromě luxusu přináší také spoustu aktivit jako je jízda na člunech nebo potápění. Možná na té legendě něco je. Ostrovy totiž opravdu působí jako z jiného světa. A pokud bůh tehdy myslel rájem naprostý luxus, divotvorné rostlinstvo i zvířectvo, pak si musí mnout ruce. A ani ten ďábel mu to nakonec tak úplně nepřekazil.

 

levné apartmány Fažana
Ubytování ve Fažaně

Brijuny, ostrovy jako z jiného světa
5 (100%) 1 hlas[ů]

3 Responses to Brijuny, ostrovy jako z jiného světa

  1. Silvia Pacesova

    boli sme na tomto ostrove krasny nadherny minuly rok bol to pre nas velmi pekny zazitok

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2016, Kategorie : Chorvatsko