Byl otevřen nový terminál pro osobní námořní přepravu ve Rijece


ubytování Chorvatsko

Byl otevřen nový terminál pro osobní námořní přepravu ve Rijece
23.10.2009

Za přítomnosti předsedkyně chorvatské vlády Jadranky Kosor, ministra Kalmety, župana Primorsko-goranské župy a starosty města Rijeky byl v rijeckém přístavu slavnostně zahájen provoz nového terminálu pro osobní přepravu. Jak zdůraznila předsedkyně vlády, má tato obrovská investice 95 milionů kun) obrovský význam, nejen pro další rozvoj rijeckého přístavu, ale i pro výrazné snížení nezaměstnanosti v regionu.

Nová budova terminálu, v němž jsou umístěna i gastronomická a další doprovodná zařízení pro cestující, stojí na místě nevyhovujícího 60 let starého plovoucího doku. Je vybaven nejmodernějším kontrolním zařízením na chorvatském Jadranu.

Terminál je součástí projektu Rijeka Gateway, který zahrnuje ve druhé fázi kromě další modernizace přístavu a přístavních objektů i výstavbu dalšího přístavního mola, a to z vnější strany vlnolamu, určeného pro přistávání středně velkých výletních lodí. Počítá se přitom s tím, že se osobní přeprava ve rijeckém přístavu zvýší na dvojnásobek, přičemž v současné době činí 200 tisíc cestujících ročně.

Pokud jde o nákladní přepravu, usilují příslušné chorvatské orgány o to, aby se v chorvatských přístavech výrazně zvýšil objem zboží, které se z Dálného východu dováží do Evropy na lodích proplouvajících Suezským průplavem a vykládá se v evropských přístavech. Z toho důvodu navyšuje chorvatská republika své přístavní kapacity, buduje celé nové přístavy nebo modernizuje terminály a přístaviště v přístavech stávajících. V návaznosti na ně se staví též nové komunikace a buduje nová infrastruktura.

Chorvatské orgány jsou přesvědčeny, že investování do přístavů a jejich vybavení představuje správný směr, a to i v době současné hospodářské krize. V samotné Rijece přinese dokončení projektu Rijeka Gateway kromě významného zvýšení objemu nákladní i osobní přepravy též 3000 nových pracovních míst, což při zdejší župu znamená velký přínos.

ČTĚTĚ:   Ohlednutí za létem v Chorvatsku

Informace:
Turistické sdružení města Rijeky (Turistička zajednica grada Rijeke): www.tz-rijeka.hr
Turistické sdružení Primorsko-goranské župy (Turistička zajednica Primorsko-goranske županije) – www.kvarner.hr

Ohodnoťte

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Říj 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska