Cesta do Chorvatska : autem, vlakem či letecky


ubytování Chorvatsko

Chystáte se do Chorvatska? Přinášíme vám přehled toho, jakými způsoby se do Chorvatska dopravit.

Cestu autem do Chorvatska se vyplatí pečlivě naplánovat. Volba ideální trasy se odvíjí od místa bydliště a cílové destinace, pro zjednodušení se v článku zaměřujeme na nejpoužívanější trasy z Prahy. Dalším faktorem je i cena dálničních známek a dalších poplatků, například i za rakouské tunely.

cesta do Chorvatska

Novinkou roku 2024 je zavedení jednodenní známky na rakouských a maďarských dálnicích. Rakouská se vyplatí zejména pro ty, kteří do Chorvatska jedou na více než 10 dní. Všechny potřebné dálniční známky, tedy slovenskou, rakouskou, slovinskou i maďarskou, lze už zakoupit online.


V Chorvatsku se dálniční známky nepoužívají, funguje zde systém mýtného. Úseky dálnice v Chorvatsku se platí na mýtných branách podle délky použitého úseku dálnice a dle typu vozidla. Průměrná cena mýtného pro osobní auta je zhruba šest eur za 100 km (cca 150 Kč). Můžete platit kartou či hotově Eurama.

Když se podíváme, jak to vychází z Prahy, pak přes Vídeň budeme třeba ve Splitu víceméně na stejno, jako když pojedeme přes Linec.

  • Přes Linz je cesta vizuálně atraktivnější. Kdo jede přes Vídeň, Alpám se vyhýbá, přes Linec a Graz se jede skrz Nízké Taury.
  • Nevýhodou západnější trasy jsou tunely, které jsou placené. V případě průjezdů tunelů po trase přes Linec nás čekají Gleinalm za 10,50 eur a Bosruck za 6,50 eur. Celkem nějakých 426 korun. Pokud jedete přes Vídeň, řešíte akorát dálniční známky.

Nejvýhodnější je natankovat plnou nádrž v Česku a další pohonné hmoty kupovat až v Chorvatsku.

Zajímavá je i cesta přes Slovensko a Maďarsko. Pokud vám nevadí, že si tím o něco prodloužíte cestu, Maďarsko i malý cíp Slovinska lze pohodlně projet i bez nutnosti využít dálnici a tedy i nákupu dálniční známky. Po průjezdu Bratislavy stačí pokračovat na města Mosonmagyaróvár a Szombathely. Důležité je v Maďarsku ani Slovinsku nenajet na dálnici, ale držet se cesty ve směru přes slovinské město Lendava.

Autobusem do Chorvatska

Kdo se chce vyhnout únavě za volantem, může zvolit přímé autobusové linky. Autobusy RegioJetu či FlixBusu nabízejí cestujícím přímé spojení z Prahy a Brna do přímořských měst Zadar, Sukošan, Biograd na Moru, Pakoštane, Vodice, Šibenik, Primošten, Trogir, Split, Pula či Poreč. O letních prázdninách jezdí linka každý den, v červnu a září třikrát týdně. Cesta z Prahy do Splitu tímto spojem trvá 17 hodin a cena zpáteční jízdenky je kolem 2200 Kč.

ČTĚTĚ:   ostrov Pašman - severní Dalmácie

Chorvatsko letecky

Nejrychlejším způsobem, jak se dostat do Chorvatska, je letecky. Může být lepší volbou například pro rodiny s nejmenšími dětmi nebo pro lidi, kteří cestují jižněji. Přímým letem z Prahy se dostanete do tří chorvatských destinací –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ do Dubrovníku, Splitu a Zadaru. Cesta trvá okolo hodiny a půl a ceny při nákupu dlouho dopředu mohou být i do 1000 Kč zpáteční let ale v sezóně se to šplhá až k 7000 Kč.

Dovolená na vlastní pěst nebo přes cestovní kancelář:
obecně je pochopitelné, že cestovní kanceláře i zprostředkovatelské weby musejí z něčeho žít a tak Booking si bere až 25% provizi a cestovní kanceláře ještě víc. Když si vyhradíte trochu času a pošlete přímo majitelům ubytování v Chorvatsku poptávky ještě před sezónou tak se tedy dostanete na ceny o čtvrtinu menší a ušetříte pěkný peníz.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2024, Kategorie : Chorvatsko