Chorvatská vína


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko má jedinečně příznivé podnebí s dostatkem sluníčka a vhodnou vápenitou půdu pro pěstování vinné révy. Proto se zde vyrábí značné množství vín různé kvality od prostých bílých stolních vín vhodných k rybám až po vynikající červená vína, plně srovnatelná s mnohými francouzskými a italskými víny.

Chorvati jezdí rádi přímo za vinaři a kupují si od nich víno do zásoby. Důvodem jsou především levnější ceny a možnost ochutnávky vína přímo na místě. Soukromých vinařů prodávajících víno přímo zákazníkům je hodně především na Istrii a v pohoří Samobor u Záhřebu.

Pokud jde o kvalitní červená vína, tak za „krále chorvatských vín“ se považuje Dingač z poloostrova Pelješac v jižní Dalmácii. Toto silné červené víno, která má 14% alkoholu, se hodí ke všem masitým pokrmům, ale je výborné i samo o sobě k příjemnému posezení, popíjení a pojídání třeba jen malých chuťovek, mezi nimž dominuje chorvatské národní jídlo pršut. Na Pelješacu se však vyrábí i podstatně levnější červené víno Plavac, většinou podávané jako stolní. Pokud je dobrý rok, chutná i bez jídla jen tak. Další dalmatské jídlo srovnatelné se zahraničními značkami je Postup.

wine-bar-lozaSeverněji se v okolí dalmatského Šibeniku vyrábějí vína Plavina a Babič i vcelku přijatelné Rosé. V blízkém Primoštenu mají vlastní vynikající Babič. Na Istrii se většinou pěstují vína bílá, ale pít se dá i červené Teran, ikdyž někdy mívá příliš vysoký obsah tříslovin. Nejznámější istrijská vína jsou Mucatel a Malvazija.

Údajně nejlepší ze všech druhů vín pěstovaných na ostrovech je Vrbnička žlahtina, která pochází ze svahů kolem vesnice Vrbnik na ostrově Krk v oblasti Kvarneru. Toto slámově žluté víno je vynikající a hodí se především k místním rybím specialitám. Nejlépe však chutná jen tak za parných letních večerů.

Výborná vína se produkují také ve Slavonsku. Stejně jako místní jídla jsou specifická i vína. Ke kořeněným jídlům ze sladkovodních ryb se výborně hodí například Graševina nebo Kutjevo chardonnay.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2014, Kategorie : Magazín