Chorvatské dezerty


ubytování Chorvatsko

Mezi nejoblíbenější dezerty patří hlavně v létě zmrzlina. Chorvatská zmrzlina, které místní říkají sladoled, si právem vydobyla věhlas i u zahraničních turistů.

Pokud si na horkém jadranském pobřeží nedáte alespoň jednu zmrzlinu denně, připravujete se o to pravé a neopakovatelné potěšení z letní dovolené u moře. Zmrzlina je nejen vynikajícím dezertem, ale také tak trochu společenskou událostí. Dejte si ji pokud možno ještě před večeří nebo po ní a tak jako ostatní si s ní hrdě vykračujte po nábřeží nebo městské promenádě. Nabídka příchutí je vskutku impozantní. Kromě tradičních ovocných a čokoládových pokušení se o vaši přízeň budou ucházet i příchuti mnohem neobvyklejší, jako například nedávná novinka – zmrzlina s příchutí Viagra.

dezertPřehlídka chorvatských dezertů však zdaleka nekončí zmrzlinou. Z města Samobor pochází krémový dort kremšnita. Abyste neměli výčitky svědomí, dejte si ovocný salát. Zhřešit proti racionální výživě můžete naopak různými štrůdly a zákusky. S rostoucí vzdáleností od pobřeží se zvyšuje i kalorická hodnota všemožných dobrot, opět pod vlivem rakousko-uherského dědictví. Palačinky jsou plněné šlehačkou, oříšky a ovocem.

Pro většinu Chorvatů však dezert představuje pouze šálek silné kávy a po něm obligátní zmrzlina, kterou si vychutnají při procházce městem. Po dobrém obědě musí vždy následovat nezbytně káva. Téměř výlučně se podává espreso v malinkých šálečcích. Káva je to velmi silná, na kterou u nás nejsme zvyklí. Chorvati rádi vysedávají v kavárnách u šálečku kávy, tak jako se u nás chodí na pivo. Chorvati vždycky uměli ocenit dobrou kávu. Tak jako Brazilci, mají dvě hlavní vášně, kterými jsou fotbal a káva. Nikdy se nezdráhali vynaložit patřičné úsilí k získání co nejkvalitnějších zrnek kávy, mezi nimiž byla vedle kolumbijských také brazilská. Při procházkách chorvatskými městy se vám těžko může stát, že byste nenarazili ani na jedno místo, kde si můžete vychutnat malé espresso.

ČTĚTĚ:   Jaké obrázky zkrášlují chorvatské kuny?

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2014, Kategorie : Magazín