Chorvatsko je nejlepší ve kvalitě života na Balkánu


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko podle ankety v minulém roce bylo na 51. místě a tento rok se zlepšilo dokonce o 15. míst a patří mu celkové 36. místo a zároveň je nejlepší na Balkáně.

Ptáte se kde by bylo nejlépe žít? Ikdyž je odpověd subjektivní pomůžeme vám v rozhodování. Francie je ideální místo na život pode časopisu International Living který každoročně pomocí Indexu kvality života sestavuje žebříček zemí podle kvality života v nich. Je zajímavé, že Francie je už popáté na prvním místě. Ze 194 zemí, tento rok patří Chorvatsku dobré 36. místo, které sdílí zároveň s Japonskem, Brazílií, Ekvádorem, Litvou a Irskem. S ohledem na společnost ostatních zemí mezi kterými se Chorvatsko nachází dá se říct, že to nebude tak hrozné. Každopádně, byla to útěcha či ne, v Chorvatsku se žije nejlépe ze všech zemí Balkánu neboli jihovýchodní Evropy.

Index kvality života se počíta na základě známek v devíti kategoriích: náklady na život, ekonomie, okolí, svoboda, zdraví, infrastruktura, bezpečnost, volný čas a kultura. Ale známky z ekonomie a náklady na život jsou o něco důležitější pro celkovou známku.

Chorvatsko nejvíce bodů získalo v kategorii klimatického podnebí a bezpečnosti země. Nejnížší známky pak byly v ekonomii a infrastruktuřw. Od zemí bývalé Jugoslávie je lepší, a to o 10 míst, než Slovinsko. Největší rozdíl mezi Slovinskem a Chorvatske je v oblasti svobody. Je zajímavé, že sousední Srbsko vůbec není v žebříčku, zatímco Bosna a Hercegovina obsadila 66. místo. Minulý rok Chorvatsko skončilo na 51. místě ale tento rok obdrželo o 7 bodů více.

Na začátku žebříčku se pak nachází také Švýcarsko, Německo a Austrálie, známá jako „země štěstí“. Na druhém konci pak stabilně stojí Somálsko, Súdán a Jemen.

Podle novin NY Times je pak Chorvatsko nejlepší pro útěk před každodenním shonem a to se stylem. V článku je zvlášť pochválena Istrie, která je hned vedle Londýna, Paříže či New Yorku. NY Times ve svém vánočním čísle doporučeje svým čtenářům deset destinací jako pomoc pří výběru té „pravé“. Autorka popisuje Chorvatské ostrovy jako velmi trendy a Istrii jako druhé Toskánsko.

ČTĚTĚ:   Festival lanýžů v severní Istrii
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2010, Kategorie : Aktuality z Chorvatska