Chorvatsko – turistické cíle


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko – Istrie

Největší chorvatský poloostrov a nejrozvinutější turistický region. Zvláštností Istrie je, že se na malém prostoru proplétá veliké množství rozmanitostí – bohaté kulturně-historické dědictví s moderní architekturou a uměním, malebná městečka a přírodní krása istrijského vnitrozemí s vysoce vyvinutou agroturistikou a původními istrijskými specialitami.

Istrie je blízko, obdařená přírodními krásami, má bohaté historické a kulturní dědictví. Istrie nabízí zdravou a dobrou stravu a turistům pohodlné a luxusní ubytování. Istrie má ideální podnebí, pobyt je možný během celého roku. Sezona koupání trvá pět měsíců, jaro je ideální pro rekreaci a domácí lidé jsou neobyčejně pohostinní. Istrie má zachovalé a čisté životní prostředí, mnohé nedotknuté zátoky a zelené oázy a zvířena stejné jako podmořský svět je velmi různorodá a četná.

Istrie dosáhla úspěchů v oblasti ochrany čistého životního prostředí a vyváženého prostoru. Největší chorvatský poloostrov oplývá panenskými oázami zeleně a romantickými zátokami, ukrývá však i mnohá neobjevená zákoutí. Na mořském pobřeží naleznete travnaté, oblázkové, skalnaté a břidlicové pláže, stíny borovic často dopadají až na moře. Ve vnitrozemí jsou k vidění přítoky řek, jezera, vodopády, prudké svahy, jeskyně, bujné lesy bohaté na divoce rostoucí ovoce, kopce a horské planiny… Rozmanitý je i svět zvířat, stejně tak jako podmořský a suchozemský svět.

Zajímavá místa

  • Aréna, Pula
  • Eufraziova bazilika, Poreč
  • Národní park Brijuni, výjimečně bohaté kulturně-historické dědictví archipelagu tvořeného 14 ostrovy
  • Mys Kamenjak, nejjižnější mys istrijského poloostrova
  • Římské hradby a římská brána, Herkulova brána je nejstarší zachovalou památkou římské architektury v Pule

Chorvatsko – Zadarský region

Severní část Dalmatského pobřeží s největším urbanistickým centrem starým tři tisíce let v Zadaru se rovněž nazývá „brána do národních parků“, protože jeho unikátní geografická poloha doslova otevírá cesty do pěti národních parků. Odtud se dostanete do každého z nich a na návštěvu vám postačí jednodenní výlet. Paklenica, Vodopády Krka, Plitvická jezera, Severní Velebit a ostrovy Kornati – všechny vás svou krásou uchvátí. Kaňony Velké a Malé Paklenice s řadou vodopádů a útesů, ideální pro volné lezení, jsou výzvou všem milovníkům přírody a výletníkům. Ve fauně a flóře této oblasti najdeme početné původní druhy jako je sup bělohlavý, pro něhož je toto místo jedním ze dvou přirozených prostředí v Chorvatsku. Jsou zde také řady jeskyní a fascinující fenomén Karst, který vede zejména přes tento řetěz horských vrcholů, a Národní park Severní Velebit, horské pásmo prohlášené UNESCEM za světovou biosférickou rezervaci.

Nedotčená příroda tohoto chráněného území, rostlinné a zvířecí druhy, jeskyně a skalní díry této lesem porostlé hory a jejího úpatí jsou v naprostém kontrastu s pohledem, který se naskýtá z jejího vrcholu na krajkoví ostrovů, což je Národní park Kornati. V Zadarském souostroví je celkem 365 ostrovů se 150 menšími a většími ostrovy a skalami, které tvoří Národní park Kornati – z velké většiny tvořený holými skalami a unikátně modrým mořem a kolmými stěnami útesů, které se tyčí nad mořem a strmě se do něj noří, často stovky metrů pod hladinu. Skutečný lodní rajský klín plný zálivů, vlídných zátok a ukrytých pláží. Je to místo, které by si neměl nechat ujít žádný turista, který navštíví Jadran a má vztah k vodě a námořnictví, ani moderní Robinson Crusoe, který vyhledává odloučení a šanci užít si nedotčené pobřeží a křišťálově čisté moře.

Zajímavá místa

  • Kostel sv. Stošije (sv. Anastázie), Zadar
  • Kostel sv. Krševana, Zadar
  • Kostel sv. Donata, Zadar – symbol města Zadaru
  • Kostel sv. Kříže, Nin – nejmenší katedrála na světě
  • Park přírody Telašćica
  • Národní park Paklenica – jedinečný kaňon, bohatá fauna a flóra
  • Telašćica – park přírody s nejbezpečnějším, nejkrásnějším a největším přírodním přístavem na Jadranu
  • Vranské jezero – park přírody
  • Ostrovy Ugljan a Pašman – architektura kamenných domů na ostrovech
ČTĚTĚ:   Pobytová taxa a přihlašovací povinnost: O co jde?

Chorvatsko – Šibenický region

Národní park Kornati, který částečně také patří do Zadarského regionu, spojuje v regionu Šibenik krásu kamene s modrým, neuvěřitelně čistým mořem, klidem, jaký nikde jinde nenaleznete, a kouzlem ukrytých zátok, při nichž se milovníkovi moře až tají dech. Národní park dostal své jméno podle největšího ostrova Kornat a legenda říká, že „poslední den stvoření světa chtěl Bůh svou práci něčím korunovat, a tak vytvořil ostrovy Kornati ze slz, hvězd a vánku“. To napsal rozradostněný George Bernard Shaw, když žasl nad nádherou nejhustší skupiny ostrovů v evropské části Středozemí. V naprostém kontrastu s modrým mořem a holou skálou ostrovů Kornati je divoké království Národního parku Krka, zázrak krásy Karstu, který ze tří čtvrtin směřuje k moři přes kaňony. Na jeho zelené stezce teče řeka přes sedm vodopádů, z nichž posledním je Skradinski buk s průměrným průtokem vody 55 kubických metrů za sekundu.

Zajímavá místa

  • Katedrála sv. Jakuba (Šibenik) – renesanční katedrála z 15. a 16. st. (zapsána do světového dědictví UNESCO)
  • Archeologické naleziště Bribirska glavica – archeologická lokalita, 16. a 17 st.
  • Pevnost na hoře Spas, Knin- vojenská pevnost z 9. stol.
  • Ostrov Krapanj – nejnižší ostrov v Chorvatsku
  • Národní park Kornati
  • Národní park Krka
  • Šibenik – pevnosti Sv. Mihovil, Sv. Ivan, Šubićevac a Sv. Nikola
  • Ostrov Visovac – františkánský klášter

Chorvatsko – Splitský region

Příroda byla velmi štědrá ke střední Dalmácii. V dokonalé harmonii se zde můžete setkat s urbanistických centry a doposud výjimečně uchovaným prostředím na hustě obydleném pobřeží a na řadách ostrovů okrášlených zelení. Na Bolu na ostrově Brač naleznete známý Zlatni rat (Zlatý mys) – pláž, jejíž tvar se mění v závislosti na směru větru a vln. Centrální Dalmácie je charakteristická nejdelšími přirozenými pevninskými oblázkovými plážemi, které jsou přirozeně stíněny před sluncem – dalmatské borovice tvoří stín, typický pro Makarskou riviéru a zejména pro Brelu, oblast, v níž se podle mnohých nacházejí nejkrásnější přírodní pláže Jadranu, které vybíhají do křišťálově čistého moře.

Přímo nad těmito plážemi se zvedá masiv Přírodního parku Biokovo, o němž se říká, že má „nohy v moři a čelo v nebi“. Jeho vrchol Sveti Juraj (svatý Jiří) se vypíná 1762 metrů nad hladinu moře a za slunných dní jsou odtud jasně vidět i ty nejvzdálenější ostrovy na otevřeném moři. Biokovo je přirozeným prostředím pro mnohé endemické druhy rostlin a zvířat. Dodnes se po řídkých pastvinách potulují kamzíci. Biokovo je také známé úžasnými východy slunce za letních jiter. Jedním z neatraktivnějších přírodních fenoménů na Jadranu je Modra špilja (Modrá jeskyně) na malém ostrově Biševo v sousedství většího ostrova Vis. Jeskyně, pouhých 17 metrů široká a 31 metrů dlouhá, je přístupná z lodi malým vtokem mezi skalami vybíhajícími do moře. Sluneční svit proniká do vnitřního prostoru jeskyně podmořským otvorem a ozařuje moře a návštěvníky stříbrně modrými tóny. Nedaleko je jediné známé přirozené prostředí středozemního osrstěného tuleně z rodu Monachus.

ČTĚTĚ:   Stanići u Omiše

Zajímavá místa

  • Portál trogirské katedrály
  • Nejmenší ulice na světě, zvaná „Pusti me proći“ (Nech mě projít), Split
  • Diokleciánův palác (Split) – palác římského císaře Diokleciána (seznam kulturního dědictví UNESCO)
  • Antické město Salona (Solin) – hlavní město římské provincie Dalmácie
  • Renesanční městské jádro (Hvar) – katedrála Sv. Štěpána, městská lóže s věží a zbrojnice s divadlem z roku 1612
  • Poutní místo Panny Marie Sinjské – největší mariánské poutní místo v Dalmácii
  • Ostrov Ravnik, Donja Brela, Pakleni otoci (ostrov Hvar) – chráněná krajina
  • Modrá a Medvědí jeskyně (ostrov Biševo) – přírodní památky
  • Jeskyně Vranjača (pohoří Mosor) – přírodní památka

Chorvatsko – Dubrovnický region

Dubrovník je nazýván Perlou Jadranu – především kvůli svému nadmíru bohatému historickému a uměleckému dědictví. Slavný spisovatel George Bernard Shaw svého času napsal „ti, kteří hledají ráj na zemi, musí přijít do Dubrovníku.“ V jeho šlépějích a se stejným nadšením proudily do Dubrovníku miliony těch, kteří během minulého století hledali svůj sen. Od té doby je Dubrovník považován za to turistické středisko na chorvatském Jihu. Své jméno dostal podle dubových lesů, které rostly nedaleko města a které se místně nazývají „dubravy“. Každý historický příběh a každá legenda mají svou stopu a nápis na kamenných fasádách historického centra a kamenech, kterými je vydlážděn Stradun, okolní ulice, kostel patrona města sv. Vlaha a pevnosti. Jedna z nich – Lovrijenac – která se tyčí na 37 m vysokém útesu, potrápila Benátčany, když se pokoušeli ohrozit svobodu Dubrovnické republiky. Mnohé pamětní desky jsou věnovány dubrovnickým rytířům, princům, šlechticům.

Přírodní charakteristiky této oblasti jsou mírné a teplé klima středozemního jihu a bujná vegetace, nejen středozemních rostlin, ale rovněž subtropických – nejatraktivnějšími z nich jsou citroníky a pomerančovníky, palmy a agáve. Relativně malé pobřeží je velmi rozmanité: od skalnatých a příkrých břehů s hlubokými zálivy po písečné pláže, úrodné planiny a vysoké kopce sestupující k samému moři.

Národní park Mljet na nejjižnějším cípu Chorvatska mnozí považují za nejkrásnější jadranský ostrov, protože má něco skutečně vzácného – jezero uprostřed ostrova s dalším ostrovem uprostřed, na němž byl ve 12. století vybudován benediktinský klášter. Tento mýtický obraz jako by patřil do nějaké nádherné legendy. Jedna taková legenda vypráví o tom, že právě Mljet je pokládán za ostrov Ogygia, na kterém byl Odysseus v zajetí nymfy Kalypso. Mořské dno nabízí pozoruhodný svět nejkrásnějšího červeného korálu.

Zajímavá místa

  • Staré městské jádro, Dubrovník – město jedinečné historie pod ochranou UNESCO. Jedno z nejatraktivnějších a nejznámějších měst Středozemí
  • Kamenná průčelí historického jádra a kamenný chodník Stradunu
  • Kostel patrona města Sv. Vlaha (Blažeje), Dubrovník
  • Dubrovnické městské hradby
  • Souostroví Elafiti, nedaleko Dubrovníku
  • Národní park Mljet – bohatý na středozemní vegetaci a s množstvím kulturních památek (benediktinský klášter z 12. stol na ostrůvku ve Velkém jezeře)
  • Město Marka Pola, Korčula – jedno z nejlépe zachovalých středověkých měst Středozemí
  • Věž Minčeta, pevnost Lovrijenac a palác Sponza, Dubrovník
  • Gotické a goticko-renesanční letohrádky, od Pelješce do Konavle
  • Františkánský klášter, Orebić
  • Knížecí dvůr, Luka Šipanska
  • Ústí Neretvy – výjimečná rezervace, ichtyologicko-ornitologická rezervace
  • Vela spilja (Velká jeskyně), Korčula – geomorfologická přírodní památka
  • Malostonský záliv – rezervace v moři

Zdroj: Chrovatské Turistické Sdružení

Ohodnoťte

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Pro 2009, Kategorie : Chorvatsko